KUDÜS İÇİN AYAKTAYIZ

Amerika’nın İsrail’in Başkentini Kudüs olarak ilan etmesinin ardından elçiliğini Kudüs’e taşıması esnasında Filistinli göstericilere yapılan zulüm Kahramanmaraş’ı ayağa kaldırdı. Binlerce vatandaş Ulucami’de şehitler için gıyabi cenaze namazı kıldı, ardından tüm dünyaya haykırdı; “Kudüs bizim kırmızıçizgimiz”

KUDÜS İÇİN AYAKTAYIZ

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta Filistinlikardeşleri için ayağa kalktı. Dün Ulucami’de öğle namazına müteakip Filistinlişehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Ardından Milli İrade Meydanındabinlerce insanın katılımıyla basın açıklaması yapıldı, İsrail ve Amerikabayrakları yakıldı.


İsrail’in Filistinlilere yönelik katliamı Kahramanmaraş’tasert tepki ile kınandı. Sivil Toplum Örgütleri ile Ak Parti ve MHP İlBaşkanları birer basın açıklaması yaparak İsrail’in yaptığı vahşete sessizkalınmayacağını belirtti. Sivil Toplum Örgütleri adına konuşan SaçaklızadeVakfı Başkanı Ali Demirdöğen İsrail’in Filistin’deki varlık sebebinin İşgalolduğunu söyledi. İsrail’in işgali ulusal ve uluslararası hukuktaonaylanmadığını ve onaylanmayacağını ifade etti.


Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici deyaptığı  ABD’nin girişiminin İslamdünyası için yok hükmünde olduğunu belirtti. Filistin’deki katliamı sert dillekınayan Debgici; “İsrail’e böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığımasum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz. Uluslararasıkuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnemesi, hiç kimsenin kendinigüvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir.” Dedi.“Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir” ifadelerini kullanan Debgici;“Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya hakkınadaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir” diye konuştuç

MHP İl Başkanı Ertuğrul Doğan da; “101 yıl öncekaybettiğimiz o toprakları bugün Trump Amerika'nın iç siyasetine alet edip, kandökülmesini istemiştir.” Diye konuştu.

Konuşmaların ardından atılan sloganlar eşliğinde Amerika veİsrail Bayrakları yakıldı.

 

 

KAHRAMANMARAŞ, KUDÜS İÇİN AYAKTA!

Kahramanmaraş'ta yüzlercevatandaş, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ABD'ye tepki göstermek içintoplandı. Şehit olan vatandaşlar için Ulu Cami'de gıyabi cenaze namazı kılındı.

Amerika’nın İsrail’in Başkentini Kudüsolarak ilan etmesinin ardından elçiliğini Kudüs’e taşıması esnasında Filistinligöstericilere yapılan zulüm Kahramanmaraş’ı ayağa kaldırdı. Binlerce vatandaşUlucami’de şehitler için gıyabi cenaze namazı kıldı, ardından tüm dünyayahaykırdı; “Kudüs bizim kırmızıçizgimiz”

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’taFilistinli kardeşleri için ayağa kalktı. Dün Ulucami’de öğle namazına müteakipFilistinli şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Ardından Milli İradeMeydanında binlerce insanın katılımıyla basın açıklaması yapıldı, İsrail veAmerika bayrakları yakıldı.

 

İsrail’in Filistinlilere yönelik katliamıKahramanmaraş’ta sert tepki ile kınandı. Sivil Toplum Örgütleri ile Ak Parti veMHP İl Başkanları birer basın açıklaması yaparak İsrail’in yaptığı vahşetesessiz kalınmayacağını belirtti. Sivil Toplum Örgütleri adına konuşanSaçaklızade Vakfı Başkanı Ali Demirdöğen İsrail’in Filistin’deki varlıksebebinin İşgal olduğunu söyledi. İsrail’in işgali ulusal ve uluslararasıhukukta onaylanmadığını ve onaylanmayacağını ifade etti.

 

Kahramanmaraş'taSivil Toplum Kuruluşları adına ortak basın bildirisini Saçaklızade VakıfBaşkanı Ali Demirdöğen okudu. Demirdöğen açıklamasında şunları söyledi;

''Bugün burada; ilk kıblemiz Kudüs'ü İsrail'inbaşkenti ilan eden ABD'yi kınamak için toplanma kınama günü değildir, bugünKudüs için ağıt yakma günü değildir. Bugün Ümmetin 15 Temmuzudur. Dua içineyleme geçme günüdür. Bizler Sütçü İmam'ın torunları olarak buradan tüm dünyayahaykırıyoruz. Ey Sütçü İmamın, Rıdvan Hocanın torunları olarak sana sözveriyoruz; seninle özgürleşip, seninle dirilinceye  soluğun ve senin haykırışın olacağız.Birparçasıdır. Bu plan ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etme kararı bütünFilistin'i işgal etme planının bir parçası yeni değildir. ABD bu kararı 1995'tealmıştır. Kudüs'ün Müslümanların elinden çıkmasının 100. yıldönümü Suriye ve Türkiye karar bilinçli olarak uygulamaya konulmuştur. İsrailFilistin'i işgal sonrasında, işgal topraklarını Suriye ve Türkiye eksenindegenişletmeyi amaçlamaktadır.''


ABD İsrail'le birlikte ekseninde genişletmeyi amaçlamaktadır diyenDemirdöğen, ''Bu planı uygulamak için de ABD ile işbirliği yapmaktadır. ABDişgalin tarafı olduğunu açıkça ilan etmiştir. Ancak İsrail'in Kudüs'ü işgalkararı nasıl hiçbir zaman kabul görmemişse ABD'nin bu kararı da aynı şekildevicdan, hukuk ve tarih önünde hükümsüzdür. Bu karan asla tanımıyoruz.İsrail'invarlık sebebi işgaldir. İsrail'in işgali ulusal ve uluslararası hukuktaonaylanmış değildir, onaylanması mümkün de değildir. Kudüs'ün statüsü konusundaBM'nin kararları nettir. 1967 sınırları sonrasında yapılan ve yapılacak bütünişgaller, yerleşkeler, utanç duvarları illegal olarak tescillenmiştir. AncakABD uluslararası hukukun ve sistemin kararlarına karşı koymakta, tüm dünyayameydan okumaktadır. Şimdi önümüzde iki seçenek var: ra dünyadaki tüm devletlerkendi hukukunu uygulayacak ve dünyaya kaos hakim olacak ya da BM başta olmaküzere tüm uluslararası mekanizmalar ABD ve İsrail'in hukuka uymasının gereğiniyapacak. Bu da BM Genel Kurulunun FİLİSTİN özel gündemi ile toplanması vecaydırıcı kararlar alıp uygulaması ile sağlanabilir. Cılız da olsa dünyaliderlerinden gelen tepkiler ümit vericidir. Herkes için barış, ancak İsrailişgali sona erdiğinde ve Filistinliler kendi yurtlarında özgür olabildiğindemümkün olacaktır.'' dedi.


İslam Dünyası da Filistin'e ve Filistin'in Başkenti Kudüs'e sahip çıkmalıdiyen Demirdöğen sözlerine şöyle devam etti; ''Siyasi, ekonomik, hukuki hertürlü desteği sağlamalıdır. İsrail ve İsrail destekçisi tüm ülkelere siyasi,ticari, ekonomik her türlü boykot ve ambargo uygulanmalı, İsrail ile siyasi,ticari, diplomatik ve ekonomik ilişkiler kesilmelidir. Bizim şer bildiğimizşeylerde hayır, hayır bildiğimiz şeylerde şer olabilir. Biz bilemeyiz, ancakAllah bilir. İşte bizim şer olarak gördüğümüz bu karar da, üzerine ölü toprağıserpilen Ümmetin uyanışına ve dirilişine vesile olacak inşallah. İsrail'le veABD'yle dost olan Arap ülkeleri belki de kendilerini tekrar sorgulayacaklar.Dünya ülkelerinden gelen tepkilerle ABD ve İsrail dünyada yalnızlaşacak veAllah'ın izniyle Kudüs özgürlüğüne kavuşacak.Hz. Ömer'lerin, Selahattin Eyyubi'lerin, Yavuz SultanSelim ve Abdülhamit Han'larin tükendiğini ve bu zulmün payidar olacağınısananlar er veya geç ne kadar yanıldıklarını anlayacaklardır. Tüm dünya bilsinki; her Müslüman genç, yeni bir Selahaddin Eyyubi olmaya adaydır.''

Demirdöğen, ''Filistinliler,kadınlarıyla ve çocuklarıyla son bir aydır Büyük Dönüş Yürüyüşügerçekleştiriyorlar.'' dedi ve şöyle konuştu; ''İşgalci İsrail ise ateş açıpmasum insanları, çocukları ve yaşanan olayları dünyaya aktarmak isteyen basınmensuplarını şehit ediyor. Olayların başlangıcından bugüne kadar İsrailaskerlerinin kurşunlarıyla ve müdahalesiyle 48 kişi şehit edildi, 8 bininüzerinde kişi de yaralandı. Dün yaşanan olaylarda ise 59 kardeşimiz şehit oldu2000'e yakın kardeşimiz yaralandı.Bugünekadar onurlu ve azimli bir mücadele ortaya koyan Filistin halkını buradanselamlıyor ve şükranlarımızı sunuyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralıkardeşlerimize acil şifalar diliyoruz. Bundan sonra da maddi ve manevi olarakyanlarında olduğumuzu ilan ediyoruz. Ama Kudüs davası sadece bir avuçFilistinlinin değil, İslam ümmetinin ve insanlığın davasıdır. Filistin veKudüs'ün müdafaası hepimizin mesuliyetidir.Kudüs; maddi bir mekanın değil,manevi coğrafyamızın ismidir. Sezai Karakoç'un mısralarıyla; "Gökteyapılıp yere indirilen şehirdir Kudüs". Kudüs bitmeyen duamızdır. İstanbulKudüs'ündür, Kudüs İstanbul'un. Kudüs emanettir bize. Kudüs barışınbaşkentidir. Kudüs insanlığın vicdanıdır. Kudüs Ümmetin göz bebeğidir. KudüsMüslümanların kutsalıdır. Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Kudüs bizimnamusumuzdur. Kudüs bizim özgürlüğümüzdür. Kudüs özgür değilse dünya tutsaktır.Kudüs düşerse Mekke düşer, Medine düşer, Maraş düşer, İstanbul düşer. Kudüsdüşerse hepimiz düşeriz. Biz inanıyoruz ve biliyoruz ki, Kudüs Filistin'inbaşkentidir ve inşallah-hiçbir zaman İsrail'in başkent olmayacaktır.''

Demirdöğen, ''Kahrolsun Siyonizm. Yaşasın Özgür Kudüs. Yaşasın başkentiKudüs olan özgür ve bağımsız Filistin'' ifadeleri ile sözlerini tamamladı.


AK Parti'de İl BaşkanlarıTürkiye Geneli Ortak Basın bildirisi okurken, Kahramanmaraş'ta ise AK Parti İlBaşkanı Ömer Oruç Bilal Debgici bildiriyi okudu.

Ömer Oruç Bilal Debgici, ''Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını,İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişiminikabul etmemiz mümkün değildir. Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyleBM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucudeğil açıkça bir tarafolduğunu ilan etmiştir'' dedi.

Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekseuluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek hertürlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır diyen Debgici şunları söyledi; ''BMGenel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki sonkararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı vegözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmetetmeyecektir.Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen haklarıihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’ineli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik.''

Debgici açıklamalarını şöyle sürdürdü, ''İsrail’in, şu anakadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizinyaralanmasıyla sonuçlananeylemlerini şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği vebarışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukukuvahşice çiğnemesini en güçlüşekilde lanetliyoruz.İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonundaakıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz. Uluslararasıkuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendinigüvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir. Müslümanların,Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiğiKudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetiklemepotansiyeline sahiptir.Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüzuluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez dahaharekete geçmeye çağırıyoruz.''

''Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğuİslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararasıplatformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıklasürdürecektir. Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bizeyüklediği mukaddes bir sorumluluktur. Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldu-bittilerle işgal girişiminekarşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız. Unutulmamalıdır ki bölgeninhuzur ve istikrarı, ancak, Kudüs’ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu,Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir. ABD’nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması veizansız yaklaşım,  ABD’yi dünyakamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkûm ederken, işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiştir.BinlerceFilistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD’nin de sorumluluğuvardır. İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessizkalmayacağız. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’ninbaşkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye,Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya,hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir''ifadeleri ile açıklamaları tamamladı.

MilliyetçiHareket Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan ise şunları söyledi, ''Filistin400 yıl Türklerin egemenliğinde yaşadı. Bu süre içerisinde bağımsızca, kimsekimseye dokunmadan kardeşçe yaşadılar. 101 yıl önce kaybettiğimiz o topraklarıbugün Trump Amerika'nın iç siyasetine alet edip, kan dökülmesini istemiştir.Türk milleti 101 yıl önce Filistin'de nasıl şehit verdiyse, yine o yollardaşehit olmaya hepimiz hazırız. Öncelikle Türk milletinin birlik ve beraberlikiçerisinde yaşaması lazımdır. Türk milleti düşerse, İslam büyük zarar görür.Bizlerin bir olması lazım ki, Türk İslam davasını her zaman savunalım.''

 

HABER-FOTO: ÖMERFARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15