Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi açıldı

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ‘Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi’ törenle hizmete açıldı.

Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi açıldı

Saygı duruşu ve İstiklalMarşı’nın okumasının ardından açılış konuşmalarında kürsüye gelen KahramanmaraşBüyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, bugünlerin Kahramanmaraş’ıngurur günleri olduğunu söyledi.
Başkan Erkoç, “Bu günler bizim gurur günlerimiz.Ecdadımızla ne kadar övünsek azdır. Bundan tam 98 yıl önce bugün kahramanecdadımız eşine az rastlanır bir destan yazdı bu topraklarda. O zamanın engüçlü işgalci ordusunu tüm imkansızlıklara rağmen iman dolu göğsü ile inançlabüyük bir yenilgiye uğratarak Kahramanmaraş Destanını yazdı. Bu destanOsmanlı’nın son destanı Cumhuriyetin de ilk destanıydı.
Cumhuriyetin ilk kuruluşunda adeta istiklalmeşalesini ateşledi kahraman ecdadımız. Türk’ün, özgürlüğüne ve inançlarına nekadar düşkün olduğunu dünyaya bir kez daha gösterdi. Bizler de Büyükşehirolarak onların emaneti olan bu vatan toprağına layığı ile hizmet etmegayretindeyiz. Bu topraklara sahip çıkma bu insanlara layık olma gayretiiçindeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak gecemizi gündüzümüze katarakKahramanmaraş’ı en güzel hale getirme gayreti içindeyiz. Emperyalist ve işgalcigüçler tarihin hemen hemen her döneminde bizim topraklarımıza göz dikmiş, azizmilletimize kast etmeye çalışmıştır. Terör örgütleriyle ülkemize saldırmagayretindeler, etrafımızı adeta ablukaya almaya çalışıyorlar. Bundan 98 yılönceki ruhu gelecek kuşaklara aktarmak için, burada oluşturduğumuz müze ile buruhu gelecek kuşaklara ve ondan sonraki gelecek kuşaklara aktarmak için engüzel şekilde oluşturuldu. Tabii sadece bu müze değil, Kahramanmaraş’ımızıntarihi ve kültürel zenginliklerini ortaya çıkarmak için yoğun çabasarfediyoruz. Önümüzdeki günlerde Yedi Güzel Adama Edebiyat ve Sanat Müzesi’nide açacağız. Dondurma Müzesi’ne başladık. Burada Etnoğrafya Müzesi’ne debaşlayacağız. Kültür Bakanlığımızla işbirliği içerisinde Kahramanmaraş’ımızabir Mozaik Müzesi kazandıracağız. Kahramanmaraş’ı imar etmek için, ihya etmekiçin her türlü çaba ve gayreti göstereceğiz. Bu müzemizin hayırlara vesileolmasını temenni ediyor, tüm Kahramanmaraşlı hemşehrilerimizin 12 ŞubatKurtuluş bayramlarını en içten dileklerimle kutluyor, saygılar sunuyorum.”dedi.
Daha sonra Kültür ve Turizm Bakan YardımcısıHüseyin Yayman, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ve AK parti Genel BaşkanYardımcısı, Parti Sözcüsü ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal birerkonuşma yaparak Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi’nin hayırlara vesile olmasıtemennisinde bulundular.
Açılış konuşmalarının ardından kurdele kesilerekKahramanmaraş Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi gezildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2018, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17