''Kurtuluş etkinliklerine Stk'lar dahil edilmeli!''

Kahramanmaraş Tarih Kültür ve Turizm Platformu Başkanı Ahmet Kolutek, Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 100.yıl etkinlikleri kapsamında, STK'ların da kurtuluş etkinliklerine dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

''Kurtuluş etkinliklerine Stk'lar dahil edilmeli!''

Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesine nezaket ziyaretinde bulunan Başkan Ahmet Kolutek, 31 Ekim Abdal Halil Ağa ve Sütçü İmam'ı anma yürüyüşüyle ilgili konuştu. Bugün Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Mehmet Yüzbaşıoğlu'na bir nezaket ziyaretinde bulunduklarını belirten Kolutek, ''31 Ekim'de Abdal Halil Ağa ve Sütçü İmam'ı anma yürüyüşüne Bugün Gazetesinin vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ettik. Abdal Halil Ağa'nın kızı ile yaptığımız bir programda, ''Benim babamın o zaman ki dik duruşu Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun hin taşıdır'' demişti. Gerçekten Abdal Halil Ağa, sadece kurtuluş zamanlarında ismi geçen bir isimsiz Kahramandı. 2008 yılından sonra Abdal Halil Ağa ile ilgili Gökhan Gökşen kardeşimizin kitap yazmasından sonra Abdal Halil Ağa, kurtuluşun gündemine oturdu'' dedi.

Abdal Halil Ağa'nın oradaki vermiş olduğu mesaj, önce Kahramanmaraş'ımızı sonra da Anadolu'da ki Kuvay-i Milliye ruhunu harekete geçirip dalga dalga tüm illerimize yayılmış, bizimde Milli Birlik Ekseninde güçlenmemize vesile olmuştur diyen Kolutek şunları kaydetti;

''Abdal Halil Ağayı bir davulcu olarak düşünmek, bir davulcu olarak tasavvur etmek, çok yanlış bir duygudur. Abdal Halil Ağa, Kahramanmaraş'ta ki Fransız işgalini sıfıra indiren bir Kahramandır. Aynı zamanda Abdal Halil Ağa öz ve öz Oğuz Türküdür. Ne yazık ki tarihimiz hep tezatlarla doludur. Kahramanmaraş'ımız da öyledir. Nice Gaflet erbabı insanlar devleşirken, nice dev adamlarda maalesef cüceleşiyor.''

Bu programlardaki temel gayelerinin, unutulan ve unutulmaya yüz tutan kahramanları tekrar gün yüzüne çıkartmak, tarihe kazandırmak olduğunu söyleyen Kolutek, ''Bu konuda Tarih Kültür Platformuna ve tarihçilerimize büyük görev düşmektedir. Bu konuda da bizim çalışmalarımız devam etmektedir. Kahramanmaraş'ın kurtuluşu muhakkak halk içine çekilerek bu kurtuluş bayramı idame ettirilmelidir. Kahramanmaraş'ımızı düzenli bir ordu kurtarmadı. Kahramanmaraş'ımızı, Atatürk'ün Anadolu'nun değişik coğrafyalarına göndermiş olduğu insanların, yöredeki milis güçlerin örgütlenmesi sonucu, bir sivil direniş sayesinde Kahramanmaraş'ımız kurtulmuştur. Bu yüzden STK'lar bu kurtuluş etkinlikleri kapsamına çekilmelidir'' diye konuştu.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner35

banner15