KUYUMCU SEKTÖRÜNDE YENİ PAZAR AFRİKA VE RUSYA

İstanbul'dan sonra Türkiye'de en çok altın üretiminin yapıldığı Kahramanmaraş'ta Kuyumcular Odası, enflasyonla mücadeleye destek olmak için altın işçiliğinde yüzde 20 indirim başlattı.

KUYUMCU SEKTÖRÜNDE YENİ PAZAR AFRİKA VE RUSYA

Altın sektöründeTürkiye’de İstanbul’dan sonra en çok üretim yapan il konumunda bulunanKahramanmaraş’ta, irili ufaklı 600 atölyede yaklaşık 4 bin kişi çalışıyor.


  Kentte üretilenaltınlar, Ortadoğu ile Asya ülkelerine ihraç edilirken üreticiler yeni pazarlarınpeşinde. Özellikle Kuzey Afrika ülkeleri ve Avrupa gibi ülkelere ihracat yapmakisteyen kuyumcu sektörü ekonomiye katkı olsun diye hazırlanan işçiliklerdeyüzde 20 indirim uyguluyor.

  Ekonomikzorluklara altın sektöründe yenilik ve yatırımlara devam edileceğini söyleyenKuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, sektörün yeni pazarlar arayışı içindeolduğunu söyledi.


Öz, “Kahramanmaraş kuyumcu sektöründe Türkiye’deİstanbul’dan sonra en çok üretim yapılan bir iliz. Yaklaşık sektörümüzde 600imalat atölyemiz var ve 4 bin kişiye de istihdam sağlıyor. Kahramanmaraş’ınkatma değeri aş ve işi için bir tekstil kadar çok önemli. Devletimizin üzerindeoynanan bu oyunları biz içimize kapanarak geçirmek istemiyoruz. Biz yenilikyapmaya devam edip yatırımlarımızı artırmak istiyoruz. Devletimizin açıkladığıenflasyon ile mücadele kapsamında top yekun indirim yerine, yaptığımızişçiliklerde top yekun yüzde 20 indirim yapıyoruz. Yeni piyasalar araştırıyoruzözellikle Kuzey Afrika, Avrupa ve Rusya gibi ülkelere altın ihracatı yapıyoruz”diye konuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15