MAHALLİ SANATÇILARA SAHİP ÇIKILMASI GEREKİYOR!

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği önemli ozanlardan olan namıdiğer Karaozan Eshabil Karademir (70) şehirde düzenlenen organizasyonlarda mahalli sanatçı sınırlaması getirilmesi gerektiğini belirterek, “Organizasyonlarda görüyoruz, büyük sanatçılara büyük paralar ödeniyor. Tamam, 1 kişi tanınmış sanatçı getirin ama bizim yerel sanatçılarımızda burada sahne alsın” dedi.

MAHALLİ SANATÇILARA SAHİP ÇIKILMASI GEREKİYOR!

Şehirde mahalli sanatçılara yeteri kadar değer verilmediğinisöyleyen Karademir, Kahramanmaraş dondurmasına yönelik bir türkü yazdığını vebunu Şehrin mahalli ve milli sanatçısı Halil Arıkcan’ın yorumlayıp, kendiçabalarıyla amatör klip yapmasıyla birlikte videonun 95 bin görüntülemealdığını söyledi.

“İbrahim TatlısesŞanlıurfa’yı Dünya’ya Tanıttı”

Müziğin uluslararası en güçlü yatırım olduğunu kaydedenEshabil Karademir konuşmasını şöyle sürdürdü: “Küçük yaşatan bu yana halkozanlığı yapıyorum. Kendi yapmış olduğum eserlerim var.Hayati Vasfi Taşyürek’inöğrencisiyim. Yaşımızdan dolayı unutkanlık başladı. Artık aşık atışmaları yapamıyorum.Ben Türk halk müziğini seviyorum. Kahraman şehrimizi seviyorum. Benim ailenMaraş’a yerleşen ilk Türkler arasındadır. Şehrimizde Türk halk müziğine karşıyeteri kadar bir destek görmüyor.  Mahalli sanatçıların önü açılması gerekiyor.Şehrimizde çok kaliteli sesler var. Bu sesler tanındığında Türkiye’de 1 numaraolacaklardır. Yetkililerin bu değerlere sahip çıkması gerekiyor. İbrahimTatlıses olmadan Şanlıurfa’yı kaç kişi biliyordu? İbrahim Tatlıses Şanlıurfa’yıDünya’ya tanıttı.  Ben iddia ediyorum,şehrimizdeki değerler amatör değil, hepsi profesyoneldir. Bu değerlerindesteklenmesi gerek. Ama ne yazık ki bu kişilerin hepsi kendi halinde geçimsıkıntısı içerisindeler. Spor ’unuluslararası en güçlü propaganda aracıolduğunu söylüyorlar, bende diyorum ki müzik uluslararası en güçlü yatırımdır.”

“Maraş TürküleriYabancı Sanatçılara Mal Oluyor”

Şehrin türkülerinin hep bir başkaları tarafından alındığınıve onlara mal olduğuna dikkat çeken Karademir şunları söyledi: “Maraşdondurmasına yönelik bir türkü yazdım. Dondurmamız malum Dünya’nın hertarafında tanınıyor.Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu Uluslararasıdondurma festivalinde, bu dondurma türkümüzü Halil Arıkcan kardeşimizinyorumuyla yayınlandı. Aynı zamanda dondurma tırlarının gittiği her yerde butürkümüz yayınlandı. Halk tarafından da çok beğeni aldı. Büyükşehir Belediyesi dondurmayadesteklerimiz için plaketverdi. Bu türkümüzün amatör olarak klibi yapıldı,sosyal medyalarda bu videomuz 95 bin görüntüleme aldı.Şehirdeki ses sanatçıarkadaşlarımızabirilerinin sahip çıkması gerekiyor. Bazen organizasyonlarda görüyoruz, büyük sanatçılarabüyük paralar ödeniyor. Tamam, 1 kişi tanınmış sanatçı getirin ama bizim yerel sanatçılarımızdasahne alsın. Şehrimiz buna hazır. Bu kişilere destek olunsun bunlar bomba gibipatlar.”

 

“Maraş’ta Sanatçı YokDiyorlar”

Şehrin yetiştirdiği bir önemli mahalli sanatçısı Halil Arıkcanise şehrin altın değerlerine sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak: “Dondurmatürkümüz, Vatandaşların beğenisini kazandı. Bu türkümüzü daha güzel bir klipçekildiğinde, bu tüm Türkiye’ye ulaşmış olur. Biz elimizden geleni yapıyoruz.Biz hep beklenti içerisindeyiz. Hep bir şeyleri bekliyoruz.  Ben geçmiş yıllarda İstanbul’a programagittim, bana Maraş’ta sanatçı var mı dediler. Bu söz beni çok yıprattı.Maalesef şehrimizde çok fazla değerler var ama bunlara sahip çıkılmasıgerekiyor.Şehrin özel günlerinde özel programlarda başka sanatçıların sahnealıp bizlerinde sahne alınmaması bizleri üzüyor. Hiç olmazsa en azından bu türorganizasyonlarda yerel sanatçılar da olmalıdır. Şehrin türküsünü hiç kimse birMaraşlı gibi söyleyemez. Sanatçılar duygusal insanlardır. Bizler bir alkışasevinen insanlarız.Müziğin dışında hayatımızı idame ettirmek için esnaflıkta yapıyorum”diye konuştu. (YAVUZ NALBANTBAŞI)

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 08:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15