'MAHÇİÇEK 20 BİN KOMŞUYU BİR ARAYA GETİRDİ'

Onikişubat Belediyesi komşuluk ilişkilerini arttırmak ve toplumsal kültürü ayakta tutmak adına belirli aralıklarla site kahvaltıları düzenliyor. Kalabalığın yoğun olduğu ve insanların birbiri ile kaynaşmakta zorluk yaşadığı büyük ölçekli sitelerde düzenlediği programlarla aileleri bir araya getirip komşuluk ilişkilerini güçlendirmek istediğini belirten Başkan Mahçiçek, bu zamana kadar düzenlediği site kahvaltılarında tam 20 Bin komşuyu bir araya getirdi.

'MAHÇİÇEK 20 BİN KOMŞUYU BİR ARAYA GETİRDİ'

Bu kapsamda Mavi Şehir Site sakinleri ile düzenlenenkahvaltı programına Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, AK PartiOnikişubat Kadın Kolları Başkanı Banu Pakdil ve Mavi Şehir Site sakinlerikatıldı.


Kahvaltı öncesi site sakinleri ile tek tek selamlaşaraksohbet eden Başkan Mahçiçek, yaptığı konuşmada komşuluğun önemine dikkatçekerek “ Değerli site sakinlerimizi bizler böyle kahvaltı programlarımızda biraraya gelip, komşuluk münasebetiyle yan yana olalım istiyoruz. Büyük vekalabalık sitelerde yaşıyoruz ama maalesef birbirimizi çok tanımıyoruz. Busitemizde 186 dairemiz bulunuyormuş. Tahmin ediyorum ki, bu 186 dairede bulunanbireylerin yarısı birbirini tanımıyor. Site ve apartman hayatı geçmişte olankomşuluk münasebetlerimizi maalesef önemli ölçüde yok ediyor. Eskiden komşularçocuklarını birbirine emanet ederdi. Tarhanasını birlikte yaparlardı. Ekmeğinibirlikte yapar, paylaşır yerlerdi. Akşamları yemeklerini birer tabak paylaşır, olmayanagönderirdi.” dedi.

Sözlerine Müslümanlıkta komşuluğun çok önemli bir yeriolduğunu vurgulayarak devam eden Başkan Mahçiçek “ Peygamber efendimiz (S.A.V)komşuluk ilişkilerini anlatırken, sahabenin biri “neredeyse komşular birbirinemirasçı olacak” der. Bu ifadeden anlayabiliriz ki, bizim inancımızda,kültürümüzde komşuluğun yeri çok önemli.


Apartman hayatı her ne kadar komşuluk ilişkilerimiziaşağı çekmeye çalışsa da bizlerin böyle sık sık bir araya gelmesi, sofrasını,ekmeğini paylaşması lazım. İçimizde sıkıntısı, ihtiyacı olanların dertlerinibirlik olarak gidermek lazım. Komşusu aç iken, tok gezen bizden değildir ifadesibizim inancımızda yer almaktadır. Paylaşmak bir ülkenin, memleketin bütünsıkıntılarını giderecektir. Bu ülkede en çok fakirlik istismar edilmiştir ve buistismarı ortadan kaldıracak tek şey paylaşmaktır. Paylaşmak sadece yemekanlamında değildir. Güzellikleri, sıkıntıları hayata dair ne varsa her şeyipaylaşmak gerekir. Bu sabah burada bize sizlerle beraber olma imkânısağladığınız, soframızı paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Bu fani dünyagelip geçici, kalıcı olan aramızda bir gönül bağı kurabilmek. Bu gönül bağıbizim birliğimizi, bütünlüğümüzü ve kardeşliğimizi perçinleyecek vegüçlendirecektir. İnşallah bu kabil güzelliklerde bir araya gelerek, tekrarbuluşmak ümidiyle, hepinize sağlık, mutluluk içerisinde bir ömür diliyorum.” ifadelerineyer verdi.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek kahvaltıprogramının ardından sitede bulunan çocukları da unutmayarak, oyuncak hediyeetti. 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17