Mahçiçek Beyaz Baston Görme Engelliler Günü'nü Kutladı

“Onların Hayatlarına Dokunmaya Çalışıyoruz”

Mahçiçek Beyaz Baston Görme Engelliler Günü'nü Kutladı

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek 7-14 Ocakarası anımsanan “ Beyaz Baston Görme Engelliler Günü” nedeniyle bir mesajyayımladı.


Mesajında 1921 yılında Londra'da bir trafik kazasısonucunda görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, görme engellileriçin farkındalık yaratmak ve dış dünyanın kendisini fark etmesi için bastonunubeyaza boyaması ile oluşan ve insanlar tarafından dikkat çekmesine vesile olanbu anlamlı günde tek engelin ancak kalplerde olabileceğini belirten BaşkanMahçiçek, şu ifadelere yer verdi.

“ Öncelikle her sağlıklı bireyin yarının garantisiolmadığı gerçeğini bilerek, engelli kardeşlerimizle empati yaparak yaşamasıgerektiğini belirtmek istiyorum. Bu bilinç ile hareket ederek, engellikardeşlerimize karşı sorumluluk almalı, destek olmalı ve saygı göstermeliyiz.

Kahramanmaraş’ta 2790 görme engelli vatandaşımız,Onikişubat ilçemizde ise 335 görme engelli kardeşimiz bulunmaktadır. OnikişubatBelediyesi olarak, engelli vatandaşlarımızın refahı ve huzuru için “En BüyükEngelin Sevgisizlik” olduğu gerçeğini benimseyerek, onların hayatlarınadokunmaya çalışıyoruz.

Onikişubat Belediyesi hizmet binası içerisinde engellivatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmak ve onlara verimli hizmet verebilmekiçin bina girişine asansör ve hissedilebilir yürüme yolları yaptık. Ayrıcabelediye binası içerisinde kolay yönlendirme ve vatandaşlarımızın isteklerinihızlı çözme amacıyla engelli vatandaşlarımız için süper hizmet masasıbulunduruyor ve işlemlerini hızlandırıyoruz.

Öte yandan çok yakında hizmete açacağımız KIYAM(KısaSüreli Engelli Yaşam Merkezi) ile engelli vatandaşlarımızın günlük ihtiyaç vebakımlarını karşılarken, onlara günlük yaşamlarını idame ettirebilmeleri içineğitimler vereceğiz. Ayrıca DOKMER(Down Eğitim, Kültür ve Sanat Merkezi) iledown sendromlu çocuklarımıza da eğitim verecek, onları hayata kazandıracağız.

Bu amaç ve bilinç doğrultusunda her daim hizmet içerisindeolacak, engelli vatandaşlarımızın haklarını gözeten bir anlayışa sahipolacağız. Beyaz Baston Görme Engelliler Haftasında, engelli kardeşlerimiz veailelerine sağlık ve huzur içerisinde bir hayat temenni ediyorum.” 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15