Mali Müşavirler Genel Kurulu Yapıldı

Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nda gerçekleştirilen Genel kurulda başkan adayları kendilerini üyelere tanıttı.

Mali Müşavirler Genel Kurulu Yapıldı

KSMMMO'nun Bugün gerçekleştirilecek olan başkanlık seçimleri öncesinde yaklaşık 1 aydır süren seçim çalışmalarının sonuna gelindi. Mali Müşavirler Odası başkanı olmak için adaylık sürecinde Mevcut başkan Halit Alcı'nın yanı sıra yeni adaylar Abdullah Kalın ve Aydoğan Düzgüner meslektaşlarının oylarına talip oldu.

BAŞKAN HALİT ALCI, ''YENİ DÖNEME YENİ HEDEF VE PLANLARIMIZI YAPTIK''

Mali Müşavirler Odasının 23. Genel Kurulunda konuşan Başkan Halit Alcı, ''Mali Müşavirler Oda Başkanlığı’na tekrar aday olduğumuzu, açıkladığımızdan günden beri geçen seçim çalışmalarının sonuna geldik. Bu süreçte, diğer adaylara, kendilerine ve mesleğimize yakışır şekilde davranışlarından ve vakarlı duruşlarından dolayı teşekkür ediyorum'' dedi.

3 Yıllık başkanlığım süresinde, yarım olan oda binası inşaatımızı bitirdik ve meslektaşlarımızın kullanımına açtık diyen Başkan Alcı, ''Yeni dönemde meslektaşlarımızın mesleki sorunlarının çözümüne, odamızın sosyal faaliyetlerinin artırılarak üyelerimizin kaynaşmasına, mesleki eğitimlerin sürekli ve doyurucu bir şekilde planlamasının yapılmasına, haksız rekabet sorununun çözümüne katkı sağlayacak şekilde bir yol haritası çizerek hedef ve planlarımızı yaptık'' dedi.

Mesleki sorunları bildiğini ve çözüme kavuşturacağını belirten Başkan Alcı, ''Mesleğimizin geleceği olan genç meslektaşlarımıza ve stajyerlerimizi de işin içine kattık. Tecrübe ile enerjiyi birleştireceğiz.  Mesleki sorunlarımızı biliyoruz. Bu sorunların çözümü noktasında, önerilerimizi, her platformda gündeme getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz. Yönetim kurulu toplantılarından en az bir tanesini ilçelerimizde yapacağız. Odamızda yapmış olduğumuz istişare toplantılarını bu dönemde  gündemli bir şekilde yapacağız.Eğitimler faaliyetlerini bir takvime bağlayarak, daha planlı yapacağız.  Kültürel, turistik ve mesleki geziler düzenleyeceğiz.Her türlü fikir ve düşünceye açık olarak, herkesi dinleyeceğiz. Bütün meslektaşlarımızın Oda’ya bir şekilde katkı yapması için çalışacağız'' ifadelerini kullandı.

Başkan Alcı, yapacaklarını daha sonra şu şekilde anlattı; ''Dersliklerimiz büyüteceğiz. Odamız binası içinde lokal açacağız. Büro tescil belgesi hazırlayarak meslektaşlarımıza dağıtacağız. Meslekte 25 yılını dolduran bütün meslektaşlarımıza onur plaketi takdim edeceğiz. Oda kurullarının koordineli bir şekilde çalışmasını sağlamak adına, belirli sürelerde ortak toplantılar düzenleyeceğiz.Oda seçimlerimizin mesleğimize meslektaşlarımıza hayırlı olmasını, seçim sürecinin kırmadan dökmeden seçimin sadece bir gün olduğunu ondan sonra hepimizin meslektaş olduğumuzu düşünerek söylemlerde bulunulması gerektiğini ifade etmek istiyorum.''

ABDULLAH KALIN, ''MESLEĞİMİZİN GELECEĞİ İÇİN BİZ VARIZ''

Mali Müşavirler Odasının 23. Genel Kurulunda konuşan ve kendini tanıtan Abdullah Kalın, sözlerine, ''Ekip arkadaşlarımla birlikte, mesleğimiz için “BİZ VARIZ” diyerek, aday olduk'' diye başladı ve şunları kaydetti;

''Memleket sevdamız, meslek sevdamız, şehrimiz ve emeğimiz için; ‘Ortak Akıl, Birlikte Yönetim’ anlayışı ile tüm meslek mensuplarımızın katılımıyla Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odamızı yönetmeye talip olduk. 2010 yılında çıktığımız bu kutlu yolculukta, ‘Kurumsal Oda, Kurumsal Kimlik ve Kurumsal Yönetim’ anlayışı ile mesleğimiz ve meslektaşlarımızın temsili noktasında mesai kavramı gözetmeden çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz.''

Şimdi ‘Nerede Kalmıştık’ sloganıyla kaldığımız yerden hedeflerimize ulaşmak için, odamızın dününde bugününde olduk diyen Kalın, ''yarınında da daha güçlü, daha etkin, hep birlikte ve beraber olmaya devam edeceğiz. Mesleğimiz her geçen gün çok daha fazla önem kazanmaktadır. ‘Bilgi, Teknoloji ve İnteraktif Çözümler’ ön plana çıkmaktadır. Meslektaşlarımıza odamız bünyesinde hizmet içi eğitimlerle, bu çözümlerin en önemli ve en etken unsurunu oluşturmaktadır. Bu yoğun iş çalışma ve eğitim aşamalarında, ayrıca meslektaşlarımızın, stres yönetiminin de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Odamız bünyesinde sosyal alanları, sosyal aktiviteler ve etkinlikler fazlası ile yapılması gerekmekte, hatta meslektaşlarımızın bir araya gelerek kaynaşmaları noktasında çok önem arz etmektedir. ‘Mesleğimiz İçin Biz Varız’ temasıyla çıktığımız bu yolda, siz meslektaşlarımızı ‘Odamıza Sahip Çıkmaya’ davet ediyoruz'' dedi.

 Sizlerden aldığımız güçle, ‘Güçlü Bir Yönetimle’ mesleğimiz için biz varız. Sizin gibi birbirinden kıymetli, birbirinden özel insanlarla beraber ‘Sen Ben Varsak, BİZ VARIZ.’ diyen Kalın, çalışmalarını ise şu şekilde sıraladı;

KURUMSAL KİMLİK, KURUMSAL ODA, KURUMSAL YÖNETİM;

Odamız kurumsal ciddiyet, kurumsal disiplin, kurumsal yönetim anlayışı içerisinde, samimiyetle meslektaşlarımızın odamızda aktif katılımı ve katkılarıyla birlikte beraber yöneteceğiz.

ORTAK AKIL BİRLİKTE YÖNETİM;

Odamızda tüm üyelerimizin katılacağı aylık istişare ve bilgilendirme toplantıları ile yine en geç üç ayda bir tüm üyelerimizin katılacağı mesleki sorunlarımızın tartışılıp değerlendirilip SERBEST KÜRSÜ ile isteyen üyelerimize söz verileceği ve sonuçlarının değerlendirilerek bildiri olarak yayınlanacağı toplantılar yapılacaktır.

HİZMET AKDİ İLE ÇALIŞAN MESLEKTAŞLARIMIZ İÇİN ODAMIZ;

Bağımlı olarak çalışan meslektaşlarımızın hakları noktasında, ücret tarifesi belirlenmesi hususunda yasama ve yürütme organları üzerinde her türlü çalışmayı yaparak, her zaman ve her durumda  yanlarında odalarının olduğunu bilecek ve hissedeceklerdir.

HAKSIZ REKABET VE KORSANLA MÜCADELE İÇİN ODAMIZ;

Odamızda, haksız rekabet ve korsanla mücadele için komisyon kurulacaktır.  Asgari tarife altında defter tutan veya bir meslektaştan almış olduğu ücretin altında teklif vererek defter transferi yapanlar hakkında, sonuçları her ne olursa olsun, haksız rekabet kurulu ve disiplin yönetmelikleri çerçevesinde gerekli her türlü işlemler yapılacaktır.

STAJYERLERİMİZE VE ÜYELERİMİZE EN İYİ HİZMETİ VERMEK İÇİN ODAMIZ;

Odamızda, mümkün olduğunca başkan, olmadığı zamanlarda muhakkak bir yönetici hazır bulunacaktır.

KADIN MESLEKTAŞLARIMIZA POZİTİF AYRIMCILIK İÇİN ODAMIZ;

Odamızda dönemimizde başlatmış olduğumuz kadınlar günü programımızı geliştirip genişleterek, kadın üyeler komisyonu kurarak birlik ve beraberliklerini artırmak, aralarındaki dayanışmayla yönetim üzerinde söz haklarını artırmak ve odamızda ön plana çıkartarak pozitif ayrımcılık yapılacaktır.

HAKSIZ REKABETLE DEĞİL KALİTELİ HİZMET İÇİN ODAMIZ;

Odamızda mesleki eğitimler, standartların yükseltilmesi, sosyal aktivitelerle üyelerimizin bir araya gelmelerinin paylaşımlarının artması, haksız rekabet ve korsanla mücadele, mesleki dayanışma ile birlikte meslektaşlarımız arasında hizmette kalitede tatlı rekabetin yaşandığı süreç haline getirilecektir.  

GEZİ ORGANİSASYONLARIMIZ İÇİN ODAMIZ;

Odamızda üyelerimiz ve aileleri için, yılda en az iki defa yurtiçi, en az bir defada yurtdışı olmak üzere tur organizasyonları yapılacaktır.

AYDOĞAN DÜZGÜNER, ''ORTAK PAYDAMIZ MESLEĞİMİZ OLMALI''

Mali Müşavirler Odasının 23. Genel Kurulunda konuşan ve kendini tanıtan Başkan Adayı Aydoğan Düzgüner, sözlerine Anneler gününü kutlayarak başladı. Anneler Günü dolayısıyla tüm annelerin, kadınlarımızın Anneler Gününü kutluyorum,  Şuan hastanede yatan meslektaşımız Ramazan Dobooğlu beyefendiye acil şifalar diliyorum diyen Düzgüner şunları kaydetti;

''Arkadaşlar, konuşunca, senaryolar çizince kulağa ne kadar hoş geliyor böyle. Biz ne kadar iyi bir bütçeye sahipmişiz ki, biz ne kadar iyi paralar kazanıyoruz ki, neler yapıyoruz neler. Ama ne yazık ki biz şuan odamız bütçesi tam takır boş bakır yani biliyor musun. Sigortaya ödeyemiyoruz. Hizmet yapacak durumda değiliz. Biraz gerçekçi olmamız gerekecek arkadaşlar. İnsanları Avrupalara ya da tatillere götürmek, programlar yapmak mesele değil. Para olursa, gerçekçi olursak herkes bu projeyi yapar. Bu sosyal etkinlikleri yapar. Arkadaşlar biz önce şunu konuşmalıyız;  Biz, haksız rekabet nedir? Benim genç meslektaşım ne yapıyor? Benim dersleri olmayan, işi bozuk olan genç meslektaşlarım, stajyerim ne yapıyor? İhtiyaçlarını nasıl karşılıyor? Birilerine destekler kenetlenirken, diğerleri için ne yapıyoruz ?''

Koltuk sevdasından kurtulalım ve kucaklaşalım diyen Aydoğan Düzgüner, ''Bilirkişili, kayyumlu , kontordatoyu kimler alıyor? Bazı yerlerden kimler yararlanıyor? Değerli meslektaşlarım eğri oturup doğru konuşalım. Fotoğraf ortada. Ben diyorum ki önce bir kucaklaşalım. Koltuk sevdasından kurtulalım. Çözüm mü istiyoruz ? 3568 sayılı yasa 30 yıl olmuş çıkalı olduğu gibi duruyor. Acilen güncellenmesi gerek . Korsanın tarifi yapılması gerek. Korsan kim ? Neye göre korsan ? Bunu bir çözelim. Meslektaşımızın gerçek sıkıntılarına odaklı olalım. Biz çağın üzerinde projeler çierek şunları yapacağız bunları yapacağız… Yok kardeşim öyle bir şey. 9 bin lira alacağımız var . Bu parayı nasıl tahsil ederiz?  Ya da Oda için, Hizmet için, eğitim için kampyapacağız, Nasıl yaparız ? Bunlara bakmamız gerekir'' ifadelerini kullandı.

Haksız rekabetin çözülmesi gerektiğini ifade eden Düzgüner, ''3568’in değişmesi gerekiyor. Ben diyorum ki haksız rekabeti çözelim, Fiyatı çözelim. Ben diyorum ki serbest muhasebeci mali müşavirler tüm mod başkanı olabilmeli. Bizim sorunumuzun yarısı burada. 3500 kişi bizi yönetiyor. Bizim sıkıntımızı anlamıyor. Biz daha burada ufak hesapları konuşuyoruz. 49 tane milletvekili var Ankarada. Bir tanesi bayan meslektaşımız çıktı bir şeyler konuştu. Keşke bunun on tanesini analiz edebilsek. Değişik partilerde meslektaşlarımızın olması çok güzel. Bu bizim zenginliğimiz fakat ben şunu istiyorum biliyor musunuz?  O meslektaşlarım son on yıldır meslek adına bu partilerde güçüyüz dediler. Meslek adına ne kattılar? Ne getirdiler?  Mesleğimizin hangi sorununa merhem oldular? Bizim acilen KDV’nin %8’e düşmesi gerekiyor. Bugün avukatla konuşuluyor.Bizim KDV’nin acilen 8’e düşmesi gerek. Bunu kim dillendiriyor ?'' dedi.

Biz gerçekçi olacağız ve projelerimize akıl yoluyla bakacağız diyen Düzgüner, ''Kahramanmaraş'ta 50 bin civarında mükellef var yani hepimize yetecek kadar iş var. Ama Biz 15 liraya basit vergi, 30 liraya işletme, 80 liraya bilanço tutarak ondan sonra sıkıntılarımızdan bahsediyoruz. Hayata gerçekçi bakalım arkadaşlar. İş var ama önce şu kapıların önünü süpürelim. Sözde gençlerimiz, bayan kardeşlerimiz demeyelim. Gerçekten sahip çıkacaksak, bilirkişilikte, kayyumlukta, konkordatoda adil olalım. Ben yönetici olarak ne bilirkişilik, ne konkordato ne de kayyumluk alırım. Benim bir sürü genç meslektaş arkadaşlarım var. Önce onlara bakılmalı. Sağ da solda, kayyumlukla ilgili bir imzadan bahsediliyor. Ben her zaman adaletten yanayım arkadaşlar. Odaya bir yazı gelmiş. Halit bey beni aradı ve bir kayyumluk için 5 kişi isteniyor. 3 kişi yazdım iki kişide sen yaz dedi. Geldim odaya ve Halit bey kardeşim, gel 20 tane isim yazalım. Kura çekelim. Buna da işi bozuk, sıkıntılı meslektaşlarımızı yazalım da onlar gitsin dedim. Halit bey dedi ki, Belki yetersiz olurlar, belki zaman yok dedi. Bende peki dedim ve imzaladım gönderdi. Yani ben sekreter olarak bu işin altında imzam var. Lakin ben hiç bir yazıyı cevabı gönderiyi kendi başıma yapmadım yapmamda. Bende adaletten yanayım ve adaleti savunurum. Doğru işlerin yanında oldum. Önce kucaklaşalım, koltuk sevdamızdan vazgeçelim'' dedi.

Seçim bittikten sonra kim kazanırsa kazansın ortak paydanın meslek olması gerektiğini belirten Düzgüner, ''13 Mayıs günü taraf veya şuncu buncu olmasın. Bizim ortak paydamız mesleğimiz. Biz meslek için ne yaparız? Mesleğe nasıl katkı sunarız. Bunun çabası içinde olalım. Birbirimizi sevmek zorunda değiliz ama herkes birbirini saymak zorundadır. Olması gerekende budur. Bizle ilgili tenkit edebilirsiniz. Telefon açıp düzeltebiliriz. 3 yıl zorlu bir süreçten geçip belgeyi zor alıyorsun. İnanır mısın? Meslektaşım büro açıp, bağkuru kirayı ödeyemiyor. Evine yaş izni sağlayamıyor. Bunları sağlayalım ve konuşalım. Bizim toz pembe düşünmemize gerek yok. Hepimiz birbirimizi biliyoruz. 200 liralık defteri 60 liraya alıyoruz ve diyoruz ki, 200 liraya aldım. Arkadaşlar önce samimi olalım bunlardan vazgeçelim. Bayan stajyerlere ve gençlerimize sahip çıkalım. Öyle tablolar çizerek ben şunu yapacağımla olmaz bu iş. Benim kaç meslektaşım yurt dışına gidip 10 bin 20 bin verebilir? Biz gelirsek eğer bu defter transferi üçlü olacak. Birisi bende kalacak, birisi kime gitti? biri odaya gidecek. Defter gidebilir gelebilir ama hangi gerekçeyle gidip geldi bunlara bakacağız. İnşallah arkadaşlar bu seçim mesleğimize ve ortak paydamız olan bu tekneye hayırlı olur'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15