MARAŞ 18 CEVİZİ KOPYA MI?

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin (KSÜ) 2009 yılında Çağlayancerit Bertiz Bölgesi’nden aldığı örneklerle Maraş 18 Cevizini tescilletmesi ve akabinde patentini Aksu Tarım’a satmasının ardından ürettiği fidanları satamayan Çağlayancerit-Bertiz çiftçileri, Maraş 18 Cevizi’nin isminin Çağlayancerit-Bertiz Cevizi olarak değiştirilmesi için kolları sıvadı.

MARAŞ 18 CEVİZİ KOPYA MI?

BÖLGE ÇİFTÇİLERİ ZORDURUMDA

Çağlayancerit Ziraat Odası ve Bertiz Eğitim KültürYardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın girişimleriyle başlayan çalışmalarkapsamında muhtarlar ve bölge çiftçileri geçtiğimiz günlerde KSÜ Rektörü Prof.Dr. Durmuş Deveci’yi ziyaret etti ve Maraş 18 isminin değiştirilmesi noktasındakararlı olduklarını ifade ettiler. Gerekirse konuyu yargıya taşıyacaklarınıbelirten oda ve vakıf temsilcileriyle bölge muhtarları; patentinde bileorijinin Bertiz olarak geçtiği Maraş 18 Cevizinin, Bertiz Kalaycı ceviziolduğunu ve bu durumdan bölge çiftçisinin problem yaşadığını belirtti.

SERTİFİKALI FİDANINÜRETİMİ YOK!

Devlet, ceviz bahçeleri oluşturulması aşamasında sadecesertifikalı fidan dikimini teşvik ediyor. Sertifikalı fidan dönemininbaşlamasının ardından ise Maraş 18 Cevizinin patentinin belli bir süreliğineAksu Tarım’a satılması nedeniyle söz konusu firma, çiftçilerin kendiürettikleri fidanların satılmasına engel oluyor. Maraş 18’in isim hakkını alanfirmanın sertifikalı fidan üretimini durdurması ise geçim kaynağı ceviz üzerineolan bölge çiftçilerini ve yeni yatırımcıları zora soktu. Bölge çiftçileri isegeçim kaynaklarının tek bir firmanın tekelinde bulundurulmasına karşı çıkıyor.

KONU YARGIYA İNTİKALEDEBİLİR!

Maraş 18 isminin Çağlayancerit-Bertiz Cevizi olarakdeğiştirilmesinde ısrarcı olduklarını belirten Bertiz Eğitim Kültür Yardımlaşmave Dayanışma Vakfı Başkanı Erdoğan Eryılmaz, “Bunun için önce Rektörümüzlegörüştük. Kendisi ılımlı yaklaştı. Şimdi üniversiteden Mehmet Sütyemez Hocamile görüşeceğiz. Anlayışla karşılamaması durumunda Çağlayancerit Ziraat Odasıve Bertiz Vakfı taraf olacak yargıya gideceğiz. Çünkü bu cevizin yetiştiği yerÇağlayancerit-Bertiz. Ve ismini almaya da hak kazanıyor. Çünkü bu ceviz türü 50yıl önce de 100 yıl önce de var. Var olan bir cevizi başka bir isimle sertifikasısatılamaz” dedi.

++++++++++++++

Çağlayancerit ZiraatOdası ve Bertiz Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı temsilcileri KSÜRektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci’yi ziyaret ederek; Maraş 18 Cevizi’ninÇağlayancerit-Bertiz Kalaycı Cevizi olduğunu, bölge halkının cevizden ekonomikkazanç elde ettiğini ve Maraş 18 Cevizi’nin adının bölge halkına mal edilerekÇağlayancerit-Bertiz cevizi olarak tescili konusunda destek istedi.

Maraş 18 Cevizi’nin isminin Çağlayancerit Bertiz Cevizi olarakdeğiştirilmesi için alt yapı çalışmalarına başladıklarını kaydedenÇağlayancerit Ziraat Odası Başkanı Ömer Çedene, “Bu kapsamda KahramanmaraşSütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci ile görüştük.Maraş 18 cevizi 2009 yılında KSÜ Ziraat Fakültesi tarafından tescillendi. Ancaktescillenirken yazılan özellikleri aynen Bertiz Kalaycı cevizinin özelliklerinitaşıyor. Yani şu anda piyasada Maraş 18 olarak bilinen ceviz aslındaÇağlayancerit Bertiz cevizi. Bu da bölge çiftçilerimizin problem yaşamasınaneden oluyor. Biz bu talebimizi rektörümüze ilettik; kendisi de olumlukarşıladı. Bunun için üniversite ile de Mehmet Sütyemez Hocamız ile degörüşmelerimiz sürüyor. Biz bu talebimizde ısrarcıyız. Gerekirse durumu yargıyataşımaya da hazırız. Çünkü Maraş 18 ismi tescillendikten sonra bu isim hakkıAksu Tarım’a satıldı. Biz, isim hakkının üniversitede olmasından rahatsızdeğiliz. Bizim sıkıntımız isimde. Maraş 18 Cevizi’nin isminin ÇağlayanceritBertiz Cevizi olarak değiştirilmesini istiyoruz” dedi.

BÖLGE ÇİFTÇİSİRAHATSIZ!

Çağlayancerit-Bertiz Kalaycı Cevizi’nin Maraş 18 ismi ileanılmasından bölge çiftçisinin çok rahatsız olduğunu ifade eden Çedene, şöylekonuştu: “Maraş 18’in isim hakkı Aksu Tarım’a satıldığı için Aksu Tarım İlçeMüdürlüklerine diyor ki; Maraş 18 ismini ben aldım, bu fidanı sadece bensatarım. Yani çiftçiye sattırmıyor. Zaten Maraş 18 Cevizi, Bertiz’den giden birceviz. Resmiyette Maraş 18 olarak biliniyor. Ancak özü Bertiz Kalaycı Cevizi.İsim hakkını alan bu firma, Bertiz Kalaycı Cevizi’nin Maraş 18 olduğunu ve isimhakkının kendisinde olduğu için çiftçinin satamayacağını söylüyor. Yani çiftçikendi ürettiği cevizini satamıyor. Burada binlerce çiftçi mağdur. Bu cevizinanavatanı önce Bertiz, sonra Çağlayancerit. Cevizi üreten biziz; bırakın daisim hakkını biz alalım.”

Üniversitenin herhangi bir ıslah çalışması yapmadığını önesüren Başkan Ömer Çedene, şunları söyledi: “Maraş 18 için ışkınlarınÇağlayancerit’ten geldiği belli. İşin özü Ziraat Fakültesi cevizi Bertiz’dengötürüyor Maraş 18 ismini verip tescil alıyor. Biz, zaten bu cevizin yöreselbir ürün olduğunu gösteren coğrafi işaretini aldık. Çağlayancerit Ziraat Odasıolarak Çağlayancerit Cevizinin coğrafi işaretini aldık. Bu isim hakkı çözülürseÇağlayancerit’e ve Bertiz Bölgesine çok büyük bir iyilik yapılmış olur. Çünkübu konuda gerçekten Çağlayancerit ve Bertiz çiftçisi çok büyük sıkıntı yaşıyor.Niye biz Göksun Elması’na sahip çıkmıyoruz? Çünkü Göksun’da yetişiyor. Bu cevizTürkoğlu’nda yetişiyor mu? Yok! Pazarcık’ta, Maraş merkezde yetişiyor mu? Yok!Biz, kesinlikle bu ismin Çağlayancerit-Bertiz Cevizi olarak değiştirilmesiniistiyoruz.”

ERYILMAZ: DİKERKENMARAŞ 18 SATARKEN ÇAĞLAYANCERİT BERTİZ CEVİZİ!

Çiftçilerin ve girişimcilerin düzenli ceviz bahçelerioluştururken Maraş 18 fidanı diktiğini ama ürünü satarken Çağlayancerit Ceviziya da Bertiz-Kalaycı Cevizi diye sattıklarını kaydeden Bertiz Eğitim KültürYardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanı Erdoğan Eryılmaz, şu açıklamalardabulundu: “KSÜ Ziraat Fakültesi’nden Mehmet Sütyemez Hoca yıllar önce BertizBölgesine gidiyor. O bölgedeki cevizleri getiriyor. Kırıyor; kabuğu şu diyor.İçinin rengi bu diyor. Bilim kurulu da kendilerinde olduğu için işte diyorlar: Biz,bu Kalaycı Cevizi’ne Maraş 18 ismini verelim. Öylece isim hakkını alıyorlar. Sertifikalıfidan dönemi başladıktan sonra bu iş ticari bir ranta dönüştü. Devlet diyor kiceviz bahçeleri oluştururken; sertifikasız bir ceviz dikemezsiniz. Bu güzel biruygulama aslında! Ama dezavantajı şu: çiftçi kendi cevizini ürettiği zaman onupiyasaya satarken sertifika olmadığı zaman jandarma ve polis el koyabiliyor.Bir de bu Maraş 18 Cevizi’ni satarken Bertiz Cevizi, Çağlayancerit Cevizi diyesatıyorlar. Ama fidan Maraş 18 olarak geçiyor. Yani fidenin adı farklı halkağzındaki marka değeri farklı. Halk, bunu yıllardan beri Bertiz Cevizi,Çağlayancerit Cevizi ama devlet nezdinde Maraş 18 cevizi. Arada bir uyumsuzlukvar. Şöyle ki çiftçi aldı bunu Maraş 18 olarak yetiştirdi. Ama satarken Bertizveya Çağlayancerit Cevizi olarak satıyor. Bu durum da halkta Maraş 18 ismininoturmadığını gösteriyor. Ama bu işin hakkı ne? Bu cevizin yetiştirilme şartlarınerede? Bertiz’de, Çağlayancerit’te! Biz bu nedenlerden dolayı Maraş 18 ismininÇağlayancerit-Bertiz Cevizi olarak değiştirilmesinde ısrarcıyız. Bunun içinönce Rektörümüzle görüştük. Kendisi ılımlı yaklaştı. Şimdi Mehmet SütyemezHocam ile görüşeceğiz; anlayışla karşılamaması durumunda Çağlayancerit ZiraatOdası ve Bertiz Vakfı taraf olacak yargıya gideceğiz. Çünkü bu cevizinyetiştiği yer Çağlayancerit-Bertiz ve ismini almaya da hak kazanıyor. Çünkü buceviz türü 50 yıl önce de 100 yıl önce de var. Var olan bir cevizi başka birisimle sertifikası satılamaz.” (HABER-FOTO:KENAN ONARAN)

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner34

banner37