MARAŞ BİBERİ TURAB EXPO'DA DÜNYAYA AÇILDI

Maraş Biber Kümelenmesi, TÜRAP (Türk-Arap Ülkeleri İş birliği Derneği) tarafından 02-04 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul’da organize edilen ve 5. Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı, 3. Tarım ve Tarım Teknolojileri Fuarı, 2. Türk-Arap Otel, Kafe, Pastane Ekipmanları, Ağırlama, Konaklama Teknolojileri, Ev Dışı Tüketim Fuarı olmak üzere üç ayrı etkinliğin bir arada yer aldığı TURAB EXPO’ya stantlı katılım sağladı.

MARAŞ BİBERİ TURAB EXPO'DA DÜNYAYA AÇILDI

5. Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı,3. Tarım ve Tarım Teknolojileri Fuarı, 2. Türk-Arap Otel, Kafe, PastaneEkipmanları, Ağırlama, Konaklama Teknolojileri, Ev Dışı Tüketim Fuarı olmaküzere üç ayrı etkinliğin bir arada yer aldığı TURAB EXPO’ya katılan MaraşBiberi Kümelenmesi’nin stantı büyük ilgi gördü. TÜRAP tarafından 02-04 Mayıs2018 tarihlerinde İstanbul’da organize edilen ve Türk gıda sektörü ile Arap gıdasektörünün önde gelen firmalarının buluştuğu fuarı 15 Arap ülkesinden 1000civarında iş adamı ziyaret etti.Projenin ana faydalanıcısı olan Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu,yaptığı açıklamada Maraş Biberi’nin TURABEXPO’da gördüğü ilgiden oldukça memnun kaldıklarını belirtti. Ülkedekien kaliteli ve özel biberin Doğu Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgesindeyetiştiğine vurgu yapan Emiralioğlu, “Maraş Biberinin artık bir dünya markasıolmasının zamanı gelmiştir ve bunun yolu da sektörel iş birliğindengeçmektedir. Maraş Biberi, tüm bölge illerinin ortak değeridir. Maraş Biberininönemli bir özelliği de dünya pazarında bulunan diğer biber mamullerinin aksine,orta acılık seviyesinde olması ve bu sebeple çocuklardan erişkinlere kadar çokgeniş bir tüketim kitlesine ulaşabilmesi. Pul biberin egzotik bir ürün olması,antioksidan özelliği, fabrikasyon işlemlerden geçmemesi ya da minimal derecedegeçmesi, dünyada hızlı büyüyen trendlere uygunluğu, Maraş Biberi üretim veticaretinin önünü açan unsurlardır. Pul biber tüketiminin küresel ölçekte artışeğiliminde olması da Maraş Biberinin ihracat potansiyelini her geçen günartırmaktadır. TURAB EXPO Fuarı ürünümüzün ihracat potansiyelini test etmekaçısından oldukça önemli bir platform. Standımız yoğun şekilde iş adamlarıtarafından ziyaret edilmiş, oldukça faydalı görüşmeler yapılmış, iş birliğiolanakları araştırılmış ve olumlu ticari sonuçlar elde edilmiştir.’’ifadelerini kullandı.

Maraş Biber KümelenmesiProjesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali işbirliği çerçevesindefinanse edilen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülenRekabetçi Sektörler Programı kapsamında gerçekleştiriliyor. Program bölgelerarasındaki ekonomik ve sosyal farklılıkları azaltmayı hedefliyor.

 

 Maraş BiberiKümelenme Projesi, çiftçileri, biber işletmelerini, bölgedeki sivil toplumörgütlerini, ilgili devlet kuruluşlarını, üniversite ve enstitüleri bir arayagetirerek, değer zincirinde yer alan tüm aktörlerin katılımıyla araştırmageliştirme, sektörel tanıtım, destekleyici tesislerin kurulması gibi pek çokfaaliyete öncülük etmeyi öngörüyor. Bu iş birliğinin bir sonucu olarakkümelenmede yer alan her bir üyenin üretim maliyetlerinin düşmesi, pazarlama verekabet edebilirlikteki avantajlarını artırması hedefleniyor. 


Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner34

banner37