'Masraflar Arttı Fiyatlar Aynı'

Elbistan çiftçisinin can damarı olan şeker pancarında ki taban fiyatın enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle eridiğini söyleyen Sermet Yıldız, ''Masraflar arttı ancak fiyatlar aynı'' dedi.

'Masraflar Arttı Fiyatlar Aynı'

Milliyetçi Hareket Partisi,Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Sermet Yıldız, Enflasyondan en çok etkilenenkesimlerden birisinin de çiftçiler olduğunu belirten Yıldız, ''Mazot fiyatları,elektrik, gübre fiyatları arttı. Elbistan ve Afşin'de çiftçiler kar etmek biryana zararla defter kapatmaya başladı'' dedi.

Haziran ayında açıklanan şekerpancarı taban fiyatının,enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle eridiğini ve Pancarçiftçisine nefes aldıracak fiyat güncellemesine ihtiyaç var olduğunu ifade edenYıldız, çiftçilerin sorunlarını dile getirdi.

Döviz kurundaki dalgalanmalar sonrasında fındık ve mısırüreticisi için fiyat güncellemeleri yapıldı. MHP'li Sermet Yıldız, Elbistan veAfşin çiftçisinin can damarı olan Şeker Pancarı içinde güncelleme yapılmasınıistedi.

ÇİFTÇİNİN BELİNİBÜKÜYOR

Yıldız, “Ülkemizde döviz yükselişine bağlı olarak yaşananekonomik olumsuzluklardan en fazla etkilenen kesimlerin başında çiftçilerimizgelmektedir. Çiftçinin belini büken en önemli nokta mazot, gübre, ilaç, işçi vebunun gibi girdi fiyatlarındaki artış olmuştur. Pancar taban fiyatınınaçıklandığı haziran ayında mazot 4,4 TL/litre iken şuanda çiftçimiz 6,4TL/Litre üzerinden mazot kullanmaktadır. Yine gübrede de benzer bir durumyaşanmıştır'' dedi.  

MALİYET YÜZDE 50-80YÜKSELDİ

DAP gübrenin tonu haziran ayında 2,6-2,8 bin TL/Ton ikenbugün 4 bin TL/Ton seviyesine ulaştı diyen Yıldız şöyle konuştu;

''İlaç, işçi ve diğer girdiler de aynı dönemden bugüne yüzde50-80 oranında artış göstermiştir. Elektrik fiyatlarına yüzde 70 zamyapılmıştır. Çiftçi tarımsal sulamada kullandığı elektrikle ilgili borçlarınıödeyemeyecek durumdadır. Tüm bu rakamlara ulaşılmadan önce karınca kararıncageçinmeye çalışan çiftçimizin beklediği 2018 yılı pancar taban fiyatı yüzde 16polar üzerinden 235 TL/ton olarak açıklanmıştı.''

ÜRETİCİ SESİNİDUYURMAK İSTİYOR

Geçen yılın rakamlarına bakıldığında yüzde 11,9 artırılanpancar taban fiyatı, o günden bu yana yaşanan enflasyon ve girdilerdeki fiyatartışı sebebiyle eridiğini ifade eden Yıldız, ''Elbistan ve Afşin ilçemizdebinlerce pancar üreticisi, kâr etmek şöyle dursun sezonu zararla kapatmamanınhesabını yapmaktadır. Hükümet, geçtiğimiz günlerde fındık ve mısır üreticisiiçin destek paketleri açıklamış ve alım fiyatlarını güncellemiştir. Ülkegenelindeki pancar üreticisi de sesinin duyulmasını istemektedir. Pancarüreticisi unutulmamalı ve taban fiyatı şuan ki enflasyon oranları göz önünealınarak mutlaka güncellenmeli ve 300-320 TL/Ton civarına çıkarılmalıdır.Pancar çiftçisine alın terinin ve emeğinin karşılığı olarak enflasyon oranlarıgöz önünde tutularak yeni fiyattan ödeme yapılmalıdır” dedi.  

 

TOHUM VE GÜBREALMAKTA ZORLANIYORLAR

“Çiftçilerimiz, hububat ekimine başladı. Yüksek fiyatlarkarşısında tohum ve gübre alamayan veya almakta zorlanan çiftçimiz, adeta sonçare olarak dekara attığı tohumun ve taban gübresinin miktarında kısıtlamayagidiyor. Gübre ve tohum kullanımını mecburen yüzde 20-25 arasında düşürerekmaliyeti düşürme yolunu seçiyor. Bu da ülke genelinde gelecek yıldaki toplamrekoltenin ve kazancın azalması anlamına geliyor. Hiçbir çiftçi zorunlukalmadıkça bunu yapmaz ama elinden bir şey gelmiyor. Çiftçi üretim yapmazsa,ona tarımsal girdi sağlayan tarım sanayisi de büyük zarar görür. Bu seneyi birşekilde atlatan çiftçimiz için yeni sezon öncesinde mutlaka tedbir alınmalıdır.Çığ gibi büyüyen sorunlarla mücadele eden çiftçilerimizin taleplerine karşıduyarsız kalınmamalı, kapsamlı bir destek paketi acilen uygulamayakonulmalıdır.''

MHP MECLİSTE ÇALIŞMAYAPIYOR

Yıldız, Milliyetçi Hareket Partisi olarak zaten Sayın GenelBaşkanımız Devlet Bahçeli Beyefendi'nin 24 Haziran seçimlerindekitaahhütlerinden olan Türk çiftçisine yönelik iyileştirme kapsamında mazot,gübre, ilaç ve diğer girdilerin ÖTV'siz, vergisiz şekilde çiftçiyekullandırılması ile ilgili inşallah MHP Meclis Grubu'nda da gereken çalışmalartitizlikle yapılmaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi KahramanmaraşMilletvekilimiz Sayın Sefer Aycan da bu konuda Meclis’teki çalışmalarına devametmektedir.'' ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

HABER: MELİHAKÜÇÜKÖNDER

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15