'MEME KANSERİNDE RİSK FAKTÖRLERİ'

Gazimağusa’nın Maraş bölgesindeki kadınlara yönelik meme kanseri farkındalık semineri düzenlendi.

'MEME KANSERİNDE RİSK FAKTÖRLERİ'

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Antik Mağusa Vakfı veKanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğinde,Yakın Doğu ÜniversitesiHastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Meme Sağlığı Merkezi Başkanı Prof. Dr.Hasan Besim tarafından Mağusa Gelişim Akademisi'nde verilen seminer, bçlgehalkının katılımıyla gerçekleşti.

Seminer , Antik Mağusa Vakfı Başkanı Resmiye Canaltay,Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail ve GazimağusaBelediye Başkanı İsmail Arter'in konuşmalarıyla başladı. Meme sağlığı ileilgili farkındalık oluşturmak, bilinci artırmak ve erken tanının önemine dikkatçekmek için gerçekleştirilen seminerde, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi GenelCerrahi Anabilim Dalı ve Meme Sağlığı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Hasan Besimkatılımcılara, meme kanseri, türleri, görülme sıklığı, meme kanseri ileilişkili risk faktörleri ve belirtileri hakkında bilgiler verdi.

Meme kanserine bağlı ölümler azalıyor

Meme kanserinin, çeşitli mutasyonlar ya da hücre sağlığı veçoğalması ile ilgili genlerde, nedeni her zaman bellirlenemeyen anormaldeğişimler sonucunda ortaya çıkabilen bir hastalık olduğunu ifade eden Prof.Dr. Hasan Besim, çoğu meme kanserinin nedeninin belli olmamakla birlikte,sıklıkla, genetik materyaldeki (DNA) bir değişiklik ya da bozulmanın etkenolabildiğini, DNA değişikliklerine ise sıklıkla yaşam biçimimiz, yaş vekarşılaştığımız kanserojen faktörlerin sebep olduğunu söyledi.

“Kadınlarda en sık görülen kanser türü”

Hasan Besim, Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan memekanserinin, kadınlardaki tüm kanserlerin yüzde yirmi beş ile otuzunuoluşturduğu, kanserden ölümlerin ise yüzde yirmisinden sorumlu olduğunusöyledi.

Besim, özellikle 50'li yaşlarda giderek artan bir özellikteolan hastalığın sadece kadınlarda değil, nadiren erkeklerde de görülebildiğinisöyledi.

“Tüketilen alkol miktarı arttıkça risk de artmaktadır”

Meme kanserleri için pek çok bilinen risk faktöründenbazılarının değiştirilemezken bazılarının kontrol altında tutulabileceğiniifade eden Prof. Dr. Hasan Besim, kadın olmanın en önemli etken olarak kabuledildiği faktörlerden değiştirilemeyenler arasında yaş, ailede meme kanseriöyküsü, kişisel meme kanseri öyküsü, kanser dışındaki meme hastalıkları,önceden göğüs bölgesine radyoterapi alınması ve yoğun meme dokusununsayılabileceğini belirtti. Besim, kontrol edilebilen risk faktörleri ile ilgiliolarak ise şunları söyledi; “Meme kanserleri gelişimine etki eden diğerfaktörler arasında ise uzun yıllar alınan hormon replasman tedavisi, menstrüelöykü, emzirme öyküsü, obezite ve alkol kullanımı sayılabilir. Alkol de memekanseri gelişimi açısından bir risk faktörü olarak tanımlanmakla birliktetüketilen alkol miktarı arttıkça risk de artmaktadır.”

Bu belirtilere dikkat!

Konuşmasında kendi kendine muayenenin önemine de değinenProf. Dr. Hasan Besim, 20 yaş üzerindeki her kadının ayda bir kez, adetdöneminden ortalama 1 hafta sonra, kendi memesini elle ve gözle muayene etmesigerektiğine dikkat çekti.

Meme kanserlerinin belirtilerinden bahseden Besim, ele gelenkitle, meme başında çekilme, çukurlaşma, akıntı, kızarıklık, döküntü, ciltdeğişiklikleri farkedilmesi durumunda hemen konu ile ilgili bir hekimebaşvurulması gerektiğini söyledi.

Erken tanı ile tedavi mümkün

Normal bir kiloya sahip, fiziksel olarak aktif olmak vesınırlı alkol kullanımının meme kanserinden korunmak için alınabilecek önlemlerolduğunu kaydeden Prof. Dr. Hasan Besim, yine de meme kanserinden yüzde yüzkorunmanın kesin bir yöntemi bulunmadığını, buna rağmen kadınların meme kanseriolmaları durumunda erken tanı ile tedavi edilebilme şansını yitirmemeye dikkatetmeleri gerektiğine söyledi. iha

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15