MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAYIN!

Eylül ayının gelmesiyle birlikte sıcak yaz günlerine elveda edip, sonbahar mevsimine giriş yaptık. Bu mevsim geçişi dönemlerinde, beslenmenin insan sağlığı konusunda önemli etkileri olduğunu söyleyen diyetisyen Esra Palalı Börekçi, Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTA OLMAYIN!

Gerçekleştirdiğimiz röportajda, Mevsim geçişlerindehastalıkların artış gösterdiği ve bu hastalıkların doğru bir şekilde beslenmeile atlatılabileceğinin altı çizildi.

Yaz aylarını geride bıraktığımız bugünlerde bağışıklıksisteminin güçlendirilmesi ve vücudun kışa hazırlanmasının hastalıklara karşıkorunmada oldukça önemli olduğunu belirten Börekçi: “Mevsim geçiş döneminde,öğünlerde vücut direncini arttıracak ürünlere mutlaka yer verilmesi gerekiyor. Mevsimdeğişiminde bağışıklık sisteminin etkilenmesiyle birlikte kronik yorgunluklar, nezle,grip durumları fazla görülüyor. Mevsim değişimlerinde özellikle çocuklar,yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, gebe ve emziren kadınlar beslenmelerine dahafazla dikkat etmesi gerekir” ifadelerini kullandı.”

MEVSİM GEÇİŞLERİNDEDOĞRU BESLENME

Mevsim geçişlerinde doğru beslenmenin özellikle bağışıklıksistemini güçlendirme konusunda büyük önem taşıdığını dile getiren diyetisyenBörekçi, Özellikle vitamin, minarel ve omega -3 bakımından zengin olan ürünleritüketmeli ve temel yaşam kaynağı olan suyun bol bol içilmesi gerektiğini ifadeetti. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde özetledi:

1)Vitaminler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için özellikle A,C ve Evitaminlerinden zengin beslenerek dönemsel rahatsızlıklardan korunabiliriz.Özellikle yeşil yapraklı sebze(tere,roka,brokoli), yeşil biber, sarımsak,soğan, limon, portakal, greyfurt, mandalina, kivi, elma ve kuruyemişler gibibesinler bu vitaminlerden zengindir.

2)Mineraller

Çinko ve Selenyum bağışıklık üzerindeki en çok öne çıkanminerallerdir ve güçlü bir bağışıklık için günlük beslenmede bu minerallerdenzengin; kırmızı et, yumurta, kuru fasulye, yeşil mercimek, barbunya, nohut,yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, pekmez, kuruyemişlerden destekalınmalıdır ve beraberinde demirin emilimini kolaylaştırmak için C vitaminiyönünden zengin taze salata veya turunçgil meyveleri tüketilirse biyoyararlılıkartırılmış olur.

3)Omega-3

Omega-3 yağ asitleri; Vücut tarafından üretilmeyen dışardanalmak zorunda olduğumuz, sağlıklı yaşamın temel taşlarından olup doymamış yağ(sağlıklı) grubundandır ve bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir. Eksikliğinde depresyona,uyku problemine ve unutkanlıklara yol açar.

Omega-3 kaynakları; yağlı balık çeşitleri(somon, ton,uskumru, sardalye), ceviz, semizotu, keten tohumu ve yağı, chia tohumu ve bazıyeşil yapraklı sebzelerdir. Haftada 2 kez balık tüketilerek yeterli Omega-3sağlanır ve eğer haftada 2kez balık tüketilmiyorsa günlük beslenme diğeromega-3 kaynaklarıyla mutlaka desteklenmelidir.

 

4)Su

Su, yaşamın temel taşı ve vücuttaki tüm fonksiyonlarınişlevselliğinde kullanıldığı için sürekli tüketimi çok önemlidir.  Özellikle yaz mevsiminden sonraki mevsimlerdetüketim miktarı düşmekte buna dikkat edilmeli ve bireye göre değişmekle beraber8-12bardak su günlük tüketilmelidir.

Su tüketimine ilave olarak mevsim değişikliklerinde bitkiçaylarına da ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Börekçi: “Özelliklekuşburnu, ıhlamur, adaçayı, rezene, nane, limon gibi içeceklerin tüketimininartırılması geçiş döneminde gerek hastalıklardan korunmak gerekse boğazdakikurumayı önlemek için konforu artırır” açıklamalarında bulunarak sözlerinisonlandırdı.

HABER: MERT POLAT

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner19

banner13

banner17