Meyve Ve Sebzede Sıcak Düşüş

Geçen ay tezgahlarda bir kısmı ithal olarak yerini alan sebze ve meyveler, bu ay yerini çoğunlukla yerli ürünlere bıraktı.

Meyve Ve Sebzede Sıcak Düşüş

Özellikle havaların ısınması ve sıcak bölgelerdeki hasadın hızlanmasına bağlı olarak, yerli ürünlerin pazarlara girmesiyle, sebze fiyatlarında geçen aya göre yarı yarıya düşüş görüldü.Özellikle havaların ısınması ve sıcak bölgelerdeki hasadın hızlanmasına bağlı yerli ürünlerin pazarlara girmesiyle sebze fiyatlarında geçen aya göre yarı yarıya düşüş görüldü.Patates ve kuru soğanın kilogram fiyatı pazar yerlerinde 2 liraya, kabak ve patlıcan ise 1,5 liraya Domates, biber, salatalık 1 liraya kadar geriledi. Meyve fiyatlarında da düşüş yaşandı. Kilogram bazında karpuz ve elma 1, çilek ve erik 4, kiraz 2,5 ve şeftali 3,5 liradan satılıyor.Dulkadiroğlu ilçesi Trabzon Caddesi üzerinde Market işleten Doğan Market Sahibi Seyfettin Nacar, son günlerde sebze ve meyve fiyatlarında neredeyse yarı yarıya düşüş yaşandığını söyledi.

Özellikle sebzelerde en düşük fiyatların görüldüğünü belirtenNacar, “İnsanların en çok tükettiği domates, salatalık, biber, patlıcan gibi ürünler 2 liranın altında satılıyor. Bu fiyatlar daha da düşecektir. Meyve fiyatlarında da hasat başladıkça daha fazla düşüş bekliyoruz. Fiyatlar cep yakmadığı sürece satışlarımız da artacaktır” diye konuştu.

"VATANDAŞ BUZDOLABINI DOLDURABİLİYOR"

Cep yakmayan fiyatlardan hem kendilerinin hem de vatandaşların memnun olduğunu dile getiren Nacar, “Domates, salatalık 1 liraya, kabak ve patlıcan da 1,5-2 liraya kadar düştü. Satışlarımız arttı. Alan memnun satan memnun. Her şey ucuz bu nedenle vatandaşlar Buz dolabını doldurabiliyor. Buda alanında satanında mutlu ediyor. Alım gücü oldukça da ekonomi hareketlilik yaşıyor ” ifadelerini kullandı.

“FİYATLAR YARIYA DÜŞTÜ”

Fiyatlar gerilediği için vatandaşların buzdolaplarını doldurabildiğini vurgulayanNacar, şunları kaydetti:

"Fiyatlar böyle olunca insanlar daha çok tüketmeye başladı. Haliyle tüketim varsa üretim de o oranda artıyor ve fiyatlar daha da düşüyor. Sıcakların iyice artmasıyla fiyatların daha da düşmesini bekliyoruz. Fiyatlar böyle olursa insanların cebine de sıkıntı olmaz. Bu fiyatlar, hasat başlayınca ve havalar tam anlamıyla düzelince daha da düşecektir” dedi.(HABER: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15