MHP'NİN KAHRAMANMARAŞ'TA YEREL SEÇİM POLİTİKASI NASIL OLACAK? İŞTE CEVABI...

Kahramanmaraş Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili (MHP) Sefer Aycan, Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesini ziyaret ederek, partinin yerel seçimlerde izleyeceği politikalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

MHP'NİN KAHRAMANMARAŞ'TA YEREL SEÇİM POLİTİKASI NASIL OLACAK?  İŞTE CEVABI...

Kahramanmaraş’ta görünürde bir ittifakın olmadığını söyleyenve Aycan, yerel seçimlerin bir gönül işi olduğunu ve gösterilecek adaylarışehrin içinden çıkması gerektiğine vurgu yaptı.

Kahramanmaraş’ta ittifak var mı sorusuna cevap veren Aycan,Görüşmelerimiz devam ediyor. Sayın genel başkanımız bir açıklama yaptı. Sadeceüç ilde aday çıkarmayacağımızı açıkladık. Diğer yerlerin kapsamının ne olacağıile ilgili görüşmeler devam ediyor.  Görünüşte Kahramanmaraş’ta ittifak yok gibi,ama yine de nihai kararı beklemek lazım. İki partinin de yerel yönetimlerdensorumlu genel başkan yardımcıları görüşmelerini sürdürüyor. Genel başkanlaraaktarımda bulunuyorlar. Nihai kararı da genel başkanlar verecekler.  Ben genel başkanımızla konuştum. O dagörüşmelerimiz devam ediyor dedi. Cumhurbaşkanı MHP’ye jestlerimiz olabiliraçıklaması yaptı” şeklinde konuştu.

“YEREL SEÇİM GÖNÜLİŞİDİR”

MHP’deki yerel seçim süreci ile ilgili bilgiler veren Aycan,“Memurlar 1 Aralıkta istifa etti. MHP’de aday adaylığı için başvurularda 15Aralığa kadar devam ediyor. Bu arada tabi ki aday adaylarımız çıkacaktır. YSKseçim takvimini 1 Ocaktan itibaren başlatıyor. Henüz son liste verme tarihi verilmedi.Ben Ocağın 10’u gibi olur diye düşünüyorum. Daha önümüzde çok süre var. Adayadaylarımız çıktı ve çıkmaya da devam edecektir. Çalışmalar sürdürülüyor. Butabi ki bir ekip işidir. Aday kriterlerimiz bellidir. Partiye sadakat çokönemlidir. Adayların partimizden olmasını istiyoruz. Yerel seçim gönül işidir.Milletvekili seçimi gibi değildir. Yerel politikalar ve yerel ilişkiler çokönemlidir. İnsanlar yerel seçimde bizzat tanıdığı ve temas kurdukları kişiyiistiyor. Belediye başkanı yanına rahatlıkla gidebileceği, mahallelisi veköylüsü olması lazımdır. Bu tür ilişkiler yerel seçimlerde önemlidir. Yerel yönetimlerdaha halkın içinden ve halkın kontrolünün daha etkin olduğu yönetim olaraksıralanır. Türkiye de insanlar ulusal meclisi daha yakından takip ediyor. Yanıbaşındaki yerel olaylardan haberi yoktur. İnsan önce kendi yerelindeki olaylarıtakip etmelidir” dedi.


“YAŞANILABİLİRLİKKRİTERİNE GİREN ŞEHRİMİZ YOKTUR”

 1930 yılında çıkanBelediye kanunu yerel hizmetleri ifade eder. Biz bunlarla ilgili hiçkonuşmuyoruz. Belediyecilik demek bina dikmek değildir. Biz maalesef sadecebununla ilgileniyoruz. Bana yol yapmasın içme suyu vermesin. Bir şehirde içmesuyu yoksa orası zaten şehir olmamıştır. Bir şehirde kanalizasyon arıtma tesisiçok önemlidir. Kahramanmaraş gibi bir yerde insanlar artık içme suyunuiçemiyor. O zaman bir sorun var demektir. İçme suyu veremiyorsan buradabelediye yok demektir. Ben belediyecilik anlayışımızda bir sorun olduğunudüşünüyorum.  Alt yapı henüzkurulamamıştır. Bize bunları yapacak insan lazımdır. Belediye Başkanı halkıniçinde olacak onların ne yediğini ne içtiğini bilecek. Halkın sorunlarıylailgilenecek insan lazım. Rant gözetmemek lazımdır. Belediyecilik anlayışı rantadönüşmüştür. Yaşanılabilirlik kriterine giren şehrimiz yoktur. Kriterbakımından çok gerilerde kalıyoruz” şeklinde konuştu.

“KAHRAMANMARAŞ YETERİKADAR BÜYÜKŞEHİR OLAMADI”

Adalet ve Kalkınma Partisinin adaylarının kendisinibağlamadığını söyleyen Aycan,  Kimigösterirse kendileri bilir. Benim onların adaylarıyla ilgili konuşmam doğruolmaz. Siyaseten etik bulmuyorum. Kahramanmaraş milliyetçi muhafazakâr tabanasahip bir şehirdir. Biz Kahramanmaraş’ta her zaman varız. Çizgimizi hiçdeğiştirmedik. Son zamanlarda istediğimiz oyu alamadık. Bunun sorgulanmasılazımdır. Yerel seçimlerde insanlar iktidar kimse o tarafa kayıyor. Bu geneldeolan bir anlayıştır. Sadece Kahramanmaraş’a özgü değildir. Kahramanmaraş yeterikadar Büyükşehir olamadı. Merkezde ve ilçelerde çok fazla sorunları vardır.Mesela Elbistan 20 yıldır aynı hiçbir şey değişmiyor.  Bütün ilçelerde bir kan kaybı vardır. Hiçbirilçemizde şehircilik adına olumlu bir şey görmüyorum” ifadelerini kullandı.

“KAHRAMANMARAŞ’TA SUSIKINTISI VAR”

 Kahramanmaraş’ta kötübir yapılaşma ve imar planı olduğunu vurgulayan Aycan, “Çok katlı binalar yapıpyeşili öldürüyoruz. Ahir dağının eteklerine doğru baktığımda ormanın içinegirmiş evler görüyorum. Kahramanmaraş’ta kanalizasyon arıtması daha yeni bitti.Bu çok büyük bir ayıptır. Kahramanmaraş’ı su zengini diye biliriz; ama içmesuyu sıkıntımız var. Bir yerde hava ve su kirliliği varsa insanların sağlığıolumsuz etkilenir. Halen Aksu’da simsiyah bir su akıyor. Ceyhan nehrininkirliliğini çözemedik. Elbistan’da içme suyundan dolayı 60 bin kişi ishal oldu.Elbistan’da kanalizasyon Ceyhan Nehrine akıyor. Sır barajını doldurduk. Sırbarajı bir bataklık haline geldi. Bu sorunların çözülmesi lazım. Ben bunlarlabireysel olarak ilgileniyorum. Bu sorunlar çözülmüyorsa belediyenin ne anlamıvar? İnsanları reaksiyon gösterip kendisine hizmet edecek kişileri seçmesigerekiyor. Aday olmak isteyenler kendi hür iradesiyle gelip başvuru yaparlar.Biz parti olarak bu işi en iyi yapacak kişiyi seçeriz. Elbistan’da 11,Göksun’da 4, Andırın’da 6 adayımız var” şeklinde konuşarak sözlerinisonlandırdı.

HABER-FOTO: MERTPOLAT

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane