Milli takım formasının kumaş polyesteri bizden!

Kahramanmaraş'ta milli takımın kumaş polyesteri elde ediliyor. Üstelik bu kumaşlar su şişesinden elde edilen elyafların işlenmesi ile meydana getiriliyor.

Milli takım formasının kumaş polyesteri bizden!

Günlük 25 bin konutun elektriğini üretenEntegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi, su şişesinden elde ettiğielyafları, tekstil fabrikalarında işleyerek milli takımın formasını meydanagetiriyor.

 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesitarafından şehre 30 KM uzakta kurulan katı atık bertaraf tesisi, teknolojininsağladığı fayda ile milli takım resmi formasını üretilmesini sağlıyor. 53hektar alana kurulu tesis günlük 650 ton çöpü ayrıştırarak geri dönüşümüsağlıyor. Tesiste uygulanan toprak serim tekniği ile de çöpün kokusuyayılmıyor. Ayrıca tesiste bulanan ve çöpün kamyonlarla alınıp dönüşüme gidenekadar da yapılan işlemlerin anlatıldığı çöp müzesi ise Türkiye’de sadece ikişehirde bulunuyor. Müzenin konteynırları ise tamamen geri dönüşüme uygunşekilde dizayn edildi. 53 hektar üzerine kurulu Entegre Atık Değerlendirme GeriDönüşüm ve Bertaraf Tesisi ile günlük 650 ton çöp elektriğe dönüşürken günlük25 bin konutun aydınlanması sağlanıyor.

 

Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde depolanançöplerden 25 bin konutun elektrik enerjisini karşılayabilecek güçte 4.8 megawat/saatelektrik üretiliyor. Günlük ortalama 650 ton çöpün taşındığı Kültür mevkiindeKatı Atık Depolama Alanı'na kurulan elektrik santraliyle çöplükte biriken metangazından elektrik enerjisi üretiliyor. Tesisin Elektrik ve Elektronik MühendisiŞakir Bilal: “İçme suyu için kullanılan pet şişelerin geri dönüşümün birhikayesi var. Toplanan pet şişeler kırılıyor. Pet elyafı veya tekstilsektöründe tekstil elyafı diye geçen elyafla dönüştürülüyor. Bu elyaflarsayesinde milli takımımızın forması elde ediliyor. Bu pet şişelerden millitakım al yıldızlı formamız elde ediliyor” dedi.

 

 

HABER-FOTO:ÖMER FARUK SALMAN

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15