Milyonlarca Araç Sahibinin Beklediği Haber Nisan Ayında…

Milyonlarca Araç Sahibinin Beklediği Haber Nisan Ayında…

Son dakika Bakan Kurum İmar Barışı'na başvuru sayısını açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı 13,5 milyon vatandaşı ilgilendiriyordu. 10,5 milyon vatandaş başvurdu dedi.

Bakan Kurum, 50 bin sosyal konut projesine başvuru sayısının 250 bin kişiye ulaştığını açıkladı.

Kurum, LPG'li araçların kapalı alanlara girmesine ilişkin ciddi talep var. Nisan ayında düzenlemeyi yaparız dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum'un konuşmasından satır başları şöyle:

Kartal'da 10 katlı binayı yıktık, yerine 5 katlı bina yapacağız. Haftaya temelini atacağız.

Sığmayan yerlerde, etrafın silüetini bozmadan yapmak lazım.

300 bin liralık eve 300 bin liradan aşağı teklif etmiyoruz. Dairelerin değeri kaybolmuyor.

Vatandaşımız bize inanıyor. Emlak Bankası da sahaya inecek.

Bazı meseleler, yerel yönetimle merkezin uyumlu olmasıyla daha kolay çözülüyor. 31 Mart'tan yeni bir destanla ayrılacağız.

İmar Barışı 13,5 milyon vatandaşı ilgilendiriyordu. 10,5 milyon vatandaş başvurdu.

Arkeolojik alanlarda, sit alanlarında kesinlikle İmar Barışı'na izin vermiyoruz. Kaçak yapıların yıkımlarını gerçekleştiriyoruz.

Ülkemizdeki tarımı artıracağız, istihdamı artıracağız, hayvancılığı artıracağız.

391 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçiye kiralandıı, en çok kiralamanın Adana, Hatay, Konya, İzmir ve Muğla'da yapıldı.

Biz Ankaramıza ilişkin çok önemli proje yürütüyoruz.  Hem güney hem kuzeyine yeşil koridor açıyoruz. Mogan Gölü’nden başlıyor İmrahor’a uzanan süreçte 35 kilometrelik alanı kapsıyor. İçinde parkların bahçelerin olduğu çok önemli bir koridoru hayata geçiriyoruz. Mogan’dan 3.5 milyon metreküplük dip çamurunu temizledik. Mogan Gölü etrafında çok büyük bir millet bahçesi projelendiriyoruz.

Tüm Türkiye çapında 2023 yılına kadar 250 bin sosyal konut yapacağımızı söylemiştik. Bu çalışmanın ilk etabı 67 ilimizde 50 bin sosyal konuttu. 6 Mart'ta başvurular başladı. Şu ana kadar 250 bin başvuru geldi. Talep geldikçe biz karşılayacağız. Bizim sorumluluğumuz budur.

LPG'Lİ ARAÇLAR

LPG'li araçların kapalı alanlara girmesine ilişkin ciddi talep var. Değerlendiriyoruz. Belli düzenlemeler yapılması gerekiyor. 3 bakanlık olarak konu üzerinde çalışıyoruz. Belirli tedbirlerin alınması kaydıyla AVM ve otellere, konutlara bu izni vermeyi düşünüyoruz. Yönetmelik değişikliğiyle hallolacak. Kısa sürede vatandaşımızın bu mağduriyetini engellemeye çalışacağız. Nisan ayında düzenlemeleri yaparız.

Riskli bina ve alanların tespit edilip plan hazırlanması gerektiğini 81 ile gönderdik.

21 Mart'ta Emlak Bankası Ataşehir'de merkez şubede bankacılık faaliyetlerine başlıyor. İnşallah bu banka hem  gayrimenkul sektörüne hem kentsel dönüşüm projelerine katkı sağlayacak.

QR kodlu 200 bin tapu işlemi yapıldı. Türkiye dijitalleşiyor. Çipli betonla, QR kodlu tapularla dijitalleşiyor. Vatandaşımız nerede aldığı, ada, parseli, metrekaresini QR kodlu tapu ile görebiliyor. Tapular değerinden devredilecek. Değer esaslı tapu devrinin yapılması sağlanacak. Üç boyutlu tapulara geçeceğiz. Tapularımız metreküp olacak.

"Sıfır Atık" uygulamasıyla zincir marketlerdeki poşet kullanımında yüzde 80'e varan azalma sağlandı.

81 ile millet bahçesi yapma hedefiyle yola çıktı. 32 ilde projelendirdik, bir kısmını açtık, bir kısmı inşaat aşamasında.

Kaynak://www.milliyet.com.tr/son-dakika-bakan-kurum-dan-onemli-ekonomi-2844751/

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15