Milyonlarca Kişi Tehlikede!

Haberin Detayı İçin Tıklayınız.

Milyonlarca Kişi Tehlikede!

"Yazsız yıl" ve "Küçük Buz Çağı"na gibi felaketlere neden olan yanardağ patlamaları her zaman dünyanın gündeminde yer alıyor. Benzeri bir tehlikenin her zaman geçerliliğini koruduğunu ifade eden uzmanlar dünyanın en tehlikeli 10 yanardağını açıkladı.

Yellowstone, ABD

2.1 milyon yıl önce patladığında külleri neredeyse tüm dünyayı kaplayan Yellowstone, 20. yüzyılın en büyük patlamalarından birini olan St. Helena yanardağı'ndan tam 25 bin kez daha güçlü bir patlamaya sahne olmuştu. Yellowstone'un günümüzde patlaması halinde yaklaşık 100 bin kişinin ölümüne neden olacağı düşünülüyor.

Vezüv, İtalya

İtalya'nın en büyük kentlerinden biri olan Napoli'nin hemen doğusunda yer alan Vezüv, 20 yıllık bir periyot halinde aktive oluyor. Dünyanın en tehlikeli yanardağlarından biri olan Vezüv'ün yakınındaki Napoli ve diğer yerleşim birimlerinden 3 milyondan fazla insan yaşamakta. Milattan sonra 79 yılında gerçekleşen ve Pompeii kentinin yok olmasına neden olan patlamanın bir benzerinin gerçekleşmesi durumda yüz binlerce insanın hayatını kaybedeceği öngörülüyor.

Popocatépetl, Meksika

Meksika'nın başkenti Meksiko'ya çok yakın bir mesafede bulunan ve üzeri buzla kaplı olan Popocatepetl, patlaması durumunda büyük felaketlere yol açabilir.

Sakurajima, Japonya

Doğu'nun Vezüvü olarak anılan Sakurajima, 1914'te meydana gelen patlamayla ada olma özelliğini kaybedip yakınındaki anakara ile birleşti. 700 bin kişinin yaşadığı Kagoshima kentine çok yakın bir mesafede yer alan Sakurajima, yeniden faaliyete geçmesi halinde büyük tehlikelere yol açabilir.

Galeras, Kolombiya

Kolombiya'nın güneyinde Ekvator sınırında yer alan Galeras Yanardağı, 450 bin kişinin yaşadığı Pasto kentinin yanıbaşında yer alıyor. 16. yüzyılda büyük bir patlamanın gerçekleştiği yanardağın her an faaliyete geçme ihtimali bulunuyor.

Merapi, Endonezya

Ateş Dağı olarak anılan Merapi, dünyadaki tüm yanardağlardan daha fazla lav üretiyor. 10 bin yıldır aktif olan yanardağ, yakınlarında binlerce kişi yaşıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15