Müzenin Çirkinleştirilen Yüzü

Kahramanmaraş'ta yakın zamanda açılan Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesine değinen Gazetemiz köşe yazarlarından Ali Avgın, müzenin hemen önüne inşa edilen okul binasının, müzeyi kapatacağını söyledi.

Müzenin Çirkinleştirilen Yüzü

Gündeme getirdiği konularla sık sık adından söz ettiren Ali Avgın, bugün ki yazısında da yine önemli bir konuyu ele aldı. Daha öncede yazdığı, Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesinin, hemen önüne inşa edilen okul binasının, tarihi binanın siluetini bozacağını ve önünü kapatacağını ifade eden Avgın projenin yanlış yere yapılığını belirtti.

Biliyorum ki, iyi niyetle söylenen sözler, uyarılar, yazılanlar, sonucu hiçbir zaman değiştirmeyecek diyen Avgın, ''Zira daha önce de bu şehre bazı ucube yapılar reva görüldü. Ne yazık ki bütün uyarılara rağmen durdurulamadı. Özel İdare İş Merkezi gibi, kimi garip yapılar göğe doğru yükselirken; kimi de ne idüğü belirsiz bir beton kütle olarak Kültür Park ismiyle toprağa gömüldü. Fakat ümitsiz değiliz. Yıllar geçse de yanlış yere yapılan kamu binalarımız feraset sahibi idarecilerimiz tarafından fark edildiğinde gereği düşünüldü, binalar yıkıldı'' dedi.

Tarihi Kahramanmaraş Kalesi’nin siluetini bozuyor diye yıkılan postane binasını örnek gösteren Avgın, ''Postane binası, Roma döneminde yapılan tarihi kalenin eteklerini oya oya bina edilmişti ama o şimdi yok…  Yazdığımız yazılarla hiçbir şeyin değişmeyeceğini çok iyi biliyorum ama gönlüm el vermedi. Bir defa daha yazmak istedim. Yedi Güzel Adam Müzesi’nin yüzünün çirkinleştirmeyelim. Müzeyi ziyarete gelenler, tarihi taş binanın bahçesine çıkıp, şöyle bir çevreye baktıklarında artık şehri göremeyecekler. Zira, Yedi Güzel Adam Müzesi’nin bahçesinin tam önüne, tarihi taş binaya nefes alma mesafesinde, büyük bir kamu binasının beton blokları ile karşılaşacaklar'' ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15