NAYLON POŞET 25 KURUŞ

AK Parti, çevresel atıklarla ilgili önemli bir düzenlemeye imza attı. Marketlerde poşetin parayla satılmasını da içeren atık yönetmeliği kanun teklifi Meclis'e sunuldu. Kanun teklifinin meclisten geçmesi halinde marketlerde naylon poşetlerin tanesinin 25 kuruş karşılığında satılacağı belirtildi. Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi haber ekibi olarak sokağa çıkıp vatandaşlara bu konudaki düşüncelerini sorduk.

NAYLON POŞET 25 KURUŞ

Kahramanmaraşlı vatandaşları bazıları fırsatçılardan dolayıürünlerin zaten pahalı olduğu ve naylon poşete para ödemek istemediklerini ifadeederken bazıları ise Doğada tamamen çözülmesi yüzlerce yılı geçen poşetlermarketlerde para ile satılmasının doğaya ve çevreye çok faydalı olacağınıvurguladı.

Kahramanmaraş’ta vatandaşların poşetlerin para ilesatılmasını sağlayacak kanun teklifi ile ilgili düşünceleri şu şekilde:

Bu uygulamayı olumlu bulduğunu ifade eden Aliye Makberoğlu:“ Bu uygulamanın doğaya önemli bir fayda sağlayacağını düşünüyorum. Çünkümarketlerde satılan bu naylon poşetlerin doğada çözülmesi uzun yıllar alıyor.Ve bu uygulama ile artık alışverişte artık kâğıt torbaların kullanılacağınıdüşünüyorum” dedi

Marketlerde naylon poşetlerin 25 kuruşa satılmasını öngörendüzenleme hakkında düşüncelerini belirten Ali Polat, Bu düzenleme doğa için iyiama maddi durumu kötü olan vatandaşları zorlayacağını düşünüyorum. Zaten dolarkurundaki yükselmeleri bahane eden fırsatçılar var. Birde poşetlerin para ilesatılması vatandaşı maddi açıdan zorlayacaktır” şeklinde konuştu.

Bu düzenlemenin çevre için önemli bir faktör olduğuna dikkatçeken Mahmut Çapar, “AK Partinin bu uygulama ile çevre sorunlarını çözeceğinidüşünüyorum. Bildiğim kadarıyla bu naylon poşetlerin doğada çözülmesi yüzlerceyılı buluyor. Maddi açıdan insanları zora soksa da daha güzel ve yaşanılabilirbir çevre için önemli bir düzenlemedir” açıklamalarında bulundu.

Ürünlerin zaten pahalı olduğunu birde poşete vermekistemediğini söyleyen, Elif Ilıköz, “Ürünler zaten çok pahalı birde poşetevermek istemiyoruz. Çok fazla ürün aldığımızda ürünleri, 4 poşeteyerleştirdiğimizde sırf poşete 1 TL vermiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Poşetlerin artık 25 kuruşa satılacak olması çevresel atıkkonusunda iyi bir düzenlemedir diyen Mustafa Keklik,  “Ben bu düzenlemeyi çok faydalı buluyorum.Hükümetimiz her zaman çevreyi ve doğayı koruyacak projelere imza atmıştır. Budüzenlemede onlardan bir tanesidir. Para ile satılması da önemli değildir.Çünkü parayı tekrardan kazanabiliriz. Ama çevremizi tekrardan eski halinegetiremeyiz. Dolayısıyla bu uygulamayı gayet başarılı buluyorum” diye konuştu.

Bu düzenlemenin hem olumlu hem de olumsuz yönlerine dikkatçeken Ahmet Öztürk, Bu uygulamayı ben iki yönlü değerlendiriyorum.  Çünkü bu uygulama aslında doğa dostu biruygulamadır. Ben bir eğitimci olarak naylon poşetlerin çevreye çok büyükzararlar verdiğini ve doğada yıllardır çözülmediğini çok iyi biliyorum. Vebunları sık sık öğrencilerime anlatıyorum. Diğer bir yönüyle de değerlendirecekolursak maddi olarak kötü durumda olan insanların alışveriş yaparkenzorlanacağını düşünüyorum.

HABER: MERT POLAT

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15