NEDEN TURİST GELMİYOR?

Bundan birkaç yıl önceydi. Valilik toplantı salonunda dönemin valisi Mehmet Niyazi Tanılır’ın başkanlığında turizm ile ilgili bir toplantı yapılmıştı! Konunun uzmanı ve basın mensuplarının da hazır bulunduğu önemli bir toplantıydı.

NEDEN TURİST GELMİYOR?

 O tarihte düzenlenen toplantının konusu “ilimize neden turistgelmiyor” idi. Konunun uzmanı olan ve olmayanların ortak görüşü şu şekildeydi: ‘Gelecekturist için kalacak konaklama tesisleri yok. Buraya gelen yerli ve yabancı turistkomşu ile gidip orada konaklıyor.’ Bunun üzerine ilimizin iş çevreleri hiçbiraraştırma yapmadan kolları sıvadı. Birkaç yıl içerisinde 2 tane beş yıldızlı, 4-5tane dört yıldızlı ve 30 kadar otel birden bire yapılıverdi.

Şimdi neden “turist gelmiyor ”tartışması yine başladı. Şimdiçok konforlu konaklama tesislerimiz var. Turizmle ilgili başta BüyükşehirBelediyesi olmak üzeri 12 Şubat Belediyesi, Dulkadiroğlu Belediyesi ve ilçebelediyeleri turizmle ilgili büyük yatırımlara imza attılar. İl merkezinde tarihihanlar, hamamlar, konaklar, çarşılar, termal tesisleri, Başkonuş Yaylası,Extrem spor merkezi, Yedi Kuyular kayak merkezi, parklar, doğa parkı, kapı çam botanikbahçesi, panoramik müze, mutfak müzesi daha ismini sayamadığım birçok tarihi vesosyal tesisler hayata geçti.

Geçtiğimiz gün İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlıgazeteniz Bugün’e turizmle ilgili geniş çapta bilgi paylaştı. Germenicia AntikKentin kapısını yerli ve yabancı turistlere açtıklarını müjdeledi. Ağustos ayında2000 bin turistin Germenicia’yı gezdiğini söyledi.

Büyükşehir Belediye başkanı Fatih Mehmet Erkoç da yine ağustosayanda 30 tane turist otobüsünün ilimize geldiğini açıkladı.

Elbette bunlar eskisine göre güzel gelişmeler. Ancak bununyeterli olmadığına dair, Ramada Plaza Hotel Genel Müdürü Mehmet Turan bir açıklamayaptı. Otellerin doluluk oranlarının çok düşük olduğunu dile getirerek birçokotelin ya satılık ya da zararına çalıştırıldığını söyledi.

Yukarıda bahsettiğimin hepsi gerçek. Ne yaparsak yapalım;otelde yapsak, tarihi eserleri günü yüzüne de çıkarsak, sosyal tesislerde hayatageçirsek; yine turist gelmiyor. Gelse de konaklamadan gidiyor. Bu alışılmış “turistneden gelmiyor” cümlesini bundan yıllar öncede konuştuk, şimdide konuşuyoruz. Bugidişle gelecekte de konuşuyor olacağız.

DP. Parti döneminde o zamanın Kahramanmaraş Milletvekili AhmetKadıoğlu bir seçim çalışmasında otobüsün üzerine çıkarak şu cümlelerikullanmış: “Buraya zırhlı birlik gelecekti önledim, fabrika için yatırımyapmaya gelmişlerdi yaptırmadım, bunun hepsini sizin için yaptım.” Zihniyetişuanda da ilimizde fazlasıyla mevcut.

Açık konuşmak gerekirse. Hep birlikte turist gelsin diyoruz amakimse samimi olarak gerçeği dile getirmiyor.

 Aynı mehter takımınınyürüyüşü gibi iki ileri bir geri olunca havanda su dövüyoruz.

Bu sezon ülkemize gelen turist sayısı 40 milyonu yakalarkenbizler ancak 2000 rakamı ile mutlu oluyoruz.

İl Kültür müdürü bu rakamdan mutlu oluyorsa eğer… Yapacakfazla bir şey yok… Turizm deyince aklımıza ilk gelen Kültür ve turizm müdürlüğüoluyor haklı olarak…

Kahramanmaraş Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleriarasında geçiş koridorunda yer almakta. Üstelik Kapadokya, Eshab-ı Kehf, Nemrutyolu üzerinde bulunmaktadır. Her şey İstiklal caddesinden geçer sözü,Kahramanmaraş’a tam olarak uyan bir sözdür. Her şey Kahramanmaraş’tan geçiyorancak; içtenlikte turizm sözünden de pek hoşlanmıyoruz.

 KÖŞE YAZISI LİNKİ

//www.marasbugun.com/yazarlar/mehmet-yuzbasioglu/neden-turist-gelmiyor/61437/

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner19

banner13

banner17