NURHAK'IN TERCİHİ ÇAĞLAYANCERİT!

Mesafelerin anlamını yitirdiği 21. Yüzyılda ilçesinin çok büyük ulaşım sorunu yaşadığını belirten Nurhak Belediye Başkanı Ahmet Akkuş, Çağlayancerit Kahramanmaraş arasına yapılacak alternatif yol ile mesafenin 30 dakikaya kadar düşeceğini ifade ederek; Nurhak ile Çağlayancerit arasında yaklaşık 20 kilometrelik yolun yapılması durumunda da Nurhak’ın en fazla 1 saat gibi bir süreyle Kahramanmaraş’a gelebileceğini söyledi.

NURHAK'IN TERCİHİ ÇAĞLAYANCERİT!

Kahramanmaraş’ın en uzak ilçesi olan Nurhak, şehre ulaşımınısağlamak için ya Adıyaman sınırlarına girip Gölbaşı yolunu tercih ediyor ya daElbistan üzerinden yay çizmek zorunda kalıyor. Her iki taraftan da şehreyaklaşık 2.5-3 saat gibi bir sürede ulaşıyor. Nurhaklılar, kendi şehirlerinemaksimum 1 saat gibi bir süreyle ulaşım sağlamak için Çağlayancerit’i Doğukentüzerinden Kahramanmaraş’a bağlayacak alternatif yolun bir an önce yapılmasınıistiyor.

Nurhak ve Çağlayancerit için hayati önem taşıyan yolun biran önce yapılması gerektiğini dile getiren Belediye Başkanı Ahmet Akkuş, “Birkent gelişirken bir kent büyürken ilçeleriyle mesafeleri ne kadar yaklaşırsa ozaman şehir halinde büyüme ihtimali olur. Ulaşımın olmadığı şu 21. yüzyılda kenarındanköşesine geçerek tam bir daire çizerek Kahramanmaraş il merkezimize gelmemizgerçekten şu çağda ayıptır, günahtır. Biz Çağlayancerit’in de Nurhak’ın da Kahramanmaraş’ımızakısa yoldan ulaşmasını istiyoruz” dedi.

Nurhak ile Çağlayancerit arasında güvenlik yolu adı altındabir çalışma yürütüldüğünü kaydeden Başkan Akkuş, O yolun devamını sağlayarakNurhak’la Çağlayancerit’in bir birine ulaşması gerekiyor. Kaldı kiÇağlayancerit’le Nurhak hısım akraba olmuş. Kız alıp kız vermişler. Aileler şuandadağılmış durumda. Aileleri de kavuşturmak hepimizin boynunun borcu olsa gerekdiye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Nurhak-Çağlayancerit-Kahramanmaraş yolunun yapılmasıdurumunda Kahramanmaraş’ın Doğu ve Kuzey yönünün kısa sürede tanınamayacakkadar gelişeceğini vurgulayan Akkuş, Elbistan ve Ekinözü’nün de bu yolukullanacağını belirterek şöyle konuştu: “Kesinlikle ben şuna inanıyorum;özellikle Doğanşehir-Kapıdere güzergâhında olan vatandaşlarımız da o yolutercih edecekler. Elbistan’dan gelen vatandaşlarımızda o yolu tercih edecekler.Yani toplamda kuzey ilçelerinin Afşin ve Göksun’un dışında oradaki yapılan yolgüzergâh olarak orasıdır. Ama Elbistan, Ekinözü ve Nurhak Çağlayancerit yolununaçılması durumunda o yolu kullanacaktır. Ve ciddi bir sirkülasyon yaratacaktır.Buraya ciddi bir artı değer sağlayacak ve böylece de vatandaşlarımızNurhak’taki gelen gurbetçilerimiz bir daire çizdikten sonra Antep’eyaklaşıyorlar. Antep’e gitmekten de Maraşlı vatandaşlarımız kurtulacaklar.Maalesef gurbetçilerimiz özellikle Doğanşehir Nurhak üzerindeki gurbetçilerimizAntep’e gideyim yanında da Maraş dondurması yiyim şeklinde dönüyorlar. Yaniböylece Maraş teğet geçilerek Maraş’tan biz Antep’e ciddi şekilde bir artıdeğer sağlıyoruz. Bu artı değerlerin önce kentimizde, ilimizde, Maraş’ımızdadeğerlendirilmesi çok daha anlamlı olur diye düşünüyorum. O yol üzerinde demutlaka bir yol yapılırken, proje yapılırken bugününü yarınını ve 50 yılsonrasını düşünerek inşa edilmeli. Dediğim gibi Ekinözü, Elbistan, Nurhak, Çağlayancerityolu eğer kısaltılırsa yol çalışmaya başlarsa Maraş’a yaklaşır. Tabii ki Maraşiçerisine geldiğinde de ciddi bir projenin yapılması lazım. Artık duble yollardeğil birbirine kavuşan yollarında hayata geçme zamanı geldi diye düşünüyorum.”(HABER-FOTO: KENAN ONARAN)

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner34

banner37