O proje yürürlüğe girdi!

Haberin Detayı İçin Tıklayınız.

O proje yürürlüğe girdi!

Türkiye Gündemini Meşgul edenAKP sözcüsü, Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’ın tasarının geri çekilmeyeceğini söylediği ‘Müftülere Nikah yetkisi’ düzenlemesi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

İçişleri komisyonunda kabul edilen tasarıya göre il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasına eklenecek.Tasarının imamlara da nikah kıyma yetkisi verilebilecek şekilde genişletildiği belirtilmişti. AKP sözcüsü Mahir Ünal, tasarının geri çekilmeyeceğini söylemişti. Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 20 maddeden oluşan birinci bölümü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı.

Onaylanan maddelere göre, İçişleri Bakanlığı’nın, evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebileceği kurumlar arasına il ve ilçe müftülükleri de eklendi. Bu Bağlamda Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç’teNikah Kıyabilecek. Türkiye genelinde 81 il ve 957 ilçe müftüsü görev yapıyor. Müftü sayısının nikâh kıyma taleplerini karşılamaya yeterli olmayacağı tahmin edilirken Belediye başkanlarının nikâh memurlarını yetkilendirmesi gibi müftülüklerde de yetkinin memur ya da imamlara devredilmesinin önünde şu anda yasal bir engel kalmadı.Müftüler yabancı eşle evlenen Türk vatandaşlarının nikâhını kıyamayacak. Yeni düzenlemede ‘Eşlerden birinin yabancı olması halinde, evlendirmeye belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir’ hükmü yer alıyor.Bu tasarıya göre 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 20. maddesi olan 'Evlendirme Yetkisi' başlıklı maddede yapılan ekleme ile evlendirme yetkisinin il ve ilçe müftülerine de verileceği belirlendi.(HABER: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15