Öğrenemiyor, öğrendiğini uygulayamıyorsa dikkat!

Okuma bozukluğu ile belirtiler gösteren disleksinin belirtileri, okul öncesi dönemde görülebiliyor. Özellikle geç konuşma, beklenen düzeyde kelime dağarcığının olmaması ve kelimeleri yanlış söyleme gibi belirtilerin görüldüğü dislekside zekâ problemi olmadığının altını çizen uzmanlar, bu durumun bireysel planlanmış eğitim programları ile tedavi edilebildiğini vurguladı.

Öğrenemiyor, öğrendiğini uygulayamıyorsa dikkat!

Dünyada her yıl 1-7 Kasım haftası, Disleksi FarkındalıkHaftası olarak kutlanıyor. Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp MerkezindenÇocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, disleksi hakkındaönemli değerlendirmelerde bulundu.

 

Özgül öğrenme bozuklukları, 3ana grupta görülüyor

 

Özgül öğrenme bozukluklarının 3 ana grupta görüldüğünübelirten Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık,

“Bunlardan birincisi okuma bozukluğu: Disleksi, ikincisiyazma bozukluğu: Disgrafi, üçüncüsü ise matematik alanda görülen öğrenmebozukluğu: Discalculi dediğimiz durumdur. Buradaki problem, beyindeki öğrenmesüreçleri ve bilgiyi işlemeyle ilgili sorunlardır. Tüm nörogelişimselbozukluklarda olduğu gibi dislekside de genetik faktörlerin önemli bir rolüvardır. Yapılan araştırmalarda disleksiyle ilgili bulunan birçok gen tespitedilmiştir. Tabii ki sadece genetik faktörler değil, çevresel faktörlerin dedisleksi gelişiminde önemli bir rolü vardır” dedi.

 

Nikotin, öğrenme güçlüğüneyol açıyor

 

“Özellikle erken doğum, düşük doğum ağırlığı, bebeğinanne karnında sigara yani nikotine maruz kalması, çevresel olarak uygun eğitimdesteğinin sunulmaması ve beslenme sorunları, disleksi, disgrafi veyadiscalculi dediğimiz öğrenme güçlüklerine sebep olabilir” diyen Başak Ayık,

 

“Ailesel geçiş özelliği olan bir durumdur. Yani birkişinin ailesinde herhangi bir öğrenme güçlüğü bulunması, kişide öğrenmegüçlüğü görülme riskinin normal insanlara göre 5 ila 12 kat daha yüksek orandaolmasına sebep olur. Okul öncesi dönemde birtakım belirtiler görülebilir.Özellikle geç konuşma, beklenen düzeyde kelime dağarcığının olmaması, kelimeleriyanlış söyleme gibi belirtiler görülür. Ancak eğitimin, akademik hayatınbaşlamasıyla da yaşıtlarına göre daha geç bir dönemde okuma-yazmaya geçme,okuduğunu anlamadaki sorunlar… Bu çok önemli, birçok çocuk bu konuda sorunyaşıyor ve dislekside yanlış okuma, okurken satır-hece atlama gibi sorunlarolur” şeklinde konuştu.

 

“Disleksili çocuklarda zekâtamamen normal olabilir”

 

Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, “Yazmayla ilgili öğrenmezorluğu yaşayan çocuklarımız yani disgrafisi olan çocuklar, yazı yazarkenzorlanma, anlaşılır yazma konusunda zorlanma, bazı harfleri veya rakamları aynagörüntüsü şeklinde yazma diye bilinen, yani mesela ‘b’yi ‘d’ olarak yazma veyarakamları ters yazma şeklinde belirtiler gösterebilir” diyerek, sözlerini şöylesürdürdü:

 

“Yine matematikle ilgili öğrenme zorluğu olan çocuklar;sayıları öğrenmede, matematiksel işlemleri, basit matematiksel işlemleri bileyapma konusunda bile zorluklar yaşayabilirler. Daha önceden de bahsettiğim gibibu çocukların zihinsel herhangi bir geriliği, problemi yoktur, yani zekâtamamen normal olabilir; hatta bazı bireylerde üstün zekâya rağmen, bubahsettiğim alanların herhangi birinde öğrenme ve bilgiyi işleme ile ilgilizorlukları vardır.

 

Tedavi, bireysel eğitimprogramları ile uygulanıyor

Özgül öğrenme güçlüklerine tedavi alanında yaklaşırken,herhangi özel bir ilaç tedavisi olmadığını belirtmek isterim. Bu durumlarıntedavisi; bireysel planlanmış eğitim programlarıdır.Özellikle bu alanda etkinolan ve bu alanda eğitimi olan eğitmenler tarafından çocukların yaşadığı zorlukderecesine göre, özel öğrenme güçlüğünün şiddetine göre okul eğitimi dışındabireysel destek eğitimi sunulur. Temel tedavisi, eğitim desteğidir. Ancakdisleksinin yanında herhangi bir psikiyatrik tablo varsa, örneğin dikkateksiliği ve hiperaktivite bozukluğu da yaşıyorsa çocuk, o duruma özel bir ekilaç tedavisi veya destek dikkat tedavisi, çocuğun bu zorluğu aşması konusunayardımcı olacaktır.”

 

En önemli belirtiler, okuldöneminde ortaya çıkıyor

 

Başak Ayık, “Öğrenme güçlüğü, adından da anlaşıldığıüzere, temel olarak akademik öğrenme becerileriyle ilgili zorluklarla kendinigösterdiği için, en önemli belirtiler, okul döneminde ortaya çıkar” diyerek,sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Bir çocuk eğitime başladıktan sonra zekâsında herhangibir problem olmamasına ve yoğun çaba sarf etmesine rağmen, herhangi bir konuyuöğrenme konusunda ve bunu hayata geçirme konusunda zorluk yaşar. Yoğun bir çabagösterir, emek sarf eder, zekâsı normaldir; ama çocuğun buna karşılık aldığıbaşarı, bununla bağdaşmayacak düzeyde sıkıntılı veya kötüdür. Yani akademikbaşarıyı olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda yoğun çaba göstermesine rağmenherhangi bir başarı elde edemeyince çocuğun özgüvenini olumsuz yöndeetkileyebilir, depresyona da zemin hazırlayabilir.”

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15