OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINA BESLENME ÖNERİLERİ!

Yapılan çalışmalar okul çağındaki çocuklarda sağlıklı beslenme ile başarının yakın ilişki içinde olduğunu bize gösteriyor. Günümüzün yoğun koşuşturmacası sonucu çocukların sağlıklı beslenmelerine gerektiği kadar özen gösterememek ve tüm çabalara rağmen çocukların sağlıklı besinler yerine günü fastfood tarzı besinler veya abur cuburla geçiştirmek istemeleri ebeveynlerin büyük bir sorunu haline gelmiş durumda.

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINA BESLENME ÖNERİLERİ!

Okul çağında kazanılan doğru beslenme alışkanlığınınolumlu etkilerinin çocukların tüm yaşamları boyunca devam ettiğini söyleyenMedline Adana Hastanesi’nden Diyetisyen Merve Sehlikoğlu, “Gelişme çağındakiyanlış beslenme alışkanlıkları yetişkinlikte obezite, diyabet, tansiyon, kalphastalıkları ve kolesterol yüksekliğine bağlı hastalıklara uygun ortam yaratır”diyerek ailelere çocukları için sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu.

Kahvaltısız olmaz!

Çocuğunuz eğer kahvaltı yapmak istemiyorsa ona pratik birkahvaltı hazırlayın! Ancak bu sade bir tost şekline olmamalı. Ona içinde bolyeşillik olan sandviçler hazırlayabilir yanına da yumurtasını haşlayıp sütünüverebilirsiniz. Çocuğunuz yine de uykuyu tercih ediyorsa az yağlı ev yapımı börek,taze 1 meyve, yanına bir bardak ayran hazırlayarak ilk teneffüste yemesi için beslenmeçantasına koyup kahvaltıyı atlamamasını sağlayın.

Her şeyin fazlası zarar

Sağlıklı besinlerin bile fazlası zararlı. Bu durumdameyve yemiyor diye meyve suyuna ağırlık vermek ya da yemek yemiyor diye süreklisüt içirmek ona fayda yerine zarar verecektir. Örneğin fazla sütün kansızlığa,fazla protein içeren gıdaların kabızlığa, fazla meyve suyu tüketiminin de aşırışeker alımına neden olduğunu unutmayın.

Sevmediği besinlerle alternatif üretin

Çocukların da bir damak zevki ve seçme hakkı olduğunuunutmayın. Örneğin peynir ve yumurta yemek bazı çocuklara sevmediği şekildekokabilir. Bu nedenle çocuğunuza besinleri onun istediği şekilde sunmaya özengösterin. Katı yumurta yemiyorsa az baharatlı bir omlet, sıcak süt içmiyorsasoğuk muzlu süt, sebze yemiyorsa köftesine sebze katarak bu besinleritüketmesini sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı kuruyemişler yedirin

Sağlıklı yağlardan zengin kuruyemişler okul çağı çocuklarınıntüketmeleri gereken besinler arasında ilk sıralarda geliyor. Fakat bubesinlerin kalori değerleri yüksek olduğundan porsiyon kontrolü yapmak şart! Bunedenle günlük 10-15 adet çiğ badem veya 3-4 adet ceviz tüketmek çocuğunuz içinyeterli olacaktır.

Kendi fastfoodunuzu kendiniz yapın

Çocukların dışardaki hazır ve sağlıksız yiyecekler yerineevde sizin hazırlayacağınız sağlıklı yiyecekleri tercih etmeleri için onlaralezzetli alternatifler üretin. Örneğin; fastfood olarak hamburger menü yemekisteyen çocuğa evde hazırlanmış ekmek arası köfte ile bol yeşillikli salatahazırlayabilir yanında da fırınlanmış patates ile 1 bardak ayran sunabilirsiniz.

Şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak tutun

Şekerli gıdalardan ve salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş besinlerdenmümkün olduğunca uzak durmalarını sağlayın. Şekerli gıdalar yerine evdeyapılmış hafif sütlü tatlılar veya dondurma ile onları arada birödüllendirebilirsiniz. (HABER MERKEZİ)


***************************************** KUTU *****************************************

Dyt. Merve Sehlikoğlu, sağlıklı bir beslenme çantasında olması gerekenlerişöyle sıralıyor:

Fındık, badem, ceviz, kuru meyve

Süt veya ayran

Ev yapımı börek

Kepekli unla yapılmış az şekerli kek

Tahıl ekmeğine ev yapımı sandviç

Taze meyve

Su


Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17