Ömrünün 45 yılını kalay yaparak geçirdi

Kalaycı ustası Özata: “Kalaylı bakır, çevredeki enerjiyi topluyor”

Ömrünün 45 yılını kalay yaparak geçirdi

  “Kalaylanmış bakır ürünlerinde yemek dahalezzetli olur”  

 Kahramanmaraş’takalaycılık mesleğine 7 yaşında başlayan Mustafa Özata, kapalı ortamlarınenerjisinin kalaylı bakır olduğunu, her evde bakırdan kalaylanmış bir ürününolması gerektiğini söyledi.  

  Kahramanmaraş’tayaşayan Mustafa Özata (52), Onikişubat ilçesi Mağralı Mahallesi’nde küçük işyerinde mutfak eşyası olarak kullanılan bakır ürünleri kalaylıyor. Babası 65,kendisi de 45 yıldır kalaycılık yapan Özata, Osmanlı’dan kalma geleneği devamettiriyor.

  Kalaylanmış bakırkazanda pişirilen yemeğin daha lezzetli olduğunu söyleyen kalay ustası Özata,kalaylı bakırın çevredeki enerjiyi topladığını dile getirdi.

  Kalaycı mesleğininzamana direndiğini ve kalifiyeli eleman bulmakta zorlandığını söyleyen Özata,“Bu baba mesleğidir. 65 yıl babam yaptı bu işi, 45 yıldır da ben çalışıyorumyani 110 yıldır devam ettiriyoruz. Yaptığımız işlem bakır ürünlerin üzerinekalay kaplaması yapıyoruz. Yani Osmanlı’dan bu yana yaklaşık bin yıldır yapılanişlemdir. Her ne kadar da teknolojinin gelişmesiyle yeni ürünler çıkmış olsa dainsanların eski adetlerini bırakması mümkün olmuyor. Yani bin yıllık birgelenek olduğundan bakıra rağbet hala vardır. İşlerimiz yaz mevsiminde dahayoğun olur. Özellikle çalıştıracak çırak bulamıyoruz. Bakır üründe yapılanyemeğin tadına doyum olmaz. Bir evde bir adet bakır ürün olmazsa insanların dahaçok uykusu gelir. Kalaylı bakır çevredeki enerjiyi toplar insana vermez kendiiçine alır” diye konuştu.

                    

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2018, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15