ORGAN BAĞIŞINI ÖZENDİRMELİYİZ

Prof. Dr. Sefer Aycan’ın iktidar tarafından verilen Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Dair Kanun Teklifi üzerine MHP Grubu adına “organ bağışı” konusunda TBMM’de söz aldı.

ORGAN BAĞIŞINI ÖZENDİRMELİYİZ

MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr.Sefer Aycan, kamuoyunda “Sağlıkta Şiddet Yasası” olarak bilinen yasa teklifiüzerine “organ bağışı ve tüp bebek” konusunda konuştu. Aycan “Organ bağışınıözendirmemiz gerekiyor, aynı zamanda tüp bebek ile ilgili düzenlemeleri dedoğru buluyoruz.” dedi.

Aycan şöyle konuştu: “Organ nakli ve tüp bebekle ilgilidüzenlemeler önemli konulardır, ülkemizin ihtiyacı olan konulardır. Temelolarak bu konuları da destekliyoruz. Elbette, organ naklinin düzenlenmesi, disiplinizeedilmesi gerekir. Organ naklinin ticari konu olmaması gerekir, ticarete malzemeyapılmaması gerekir ve bununla ilgili düzenlemeleri de destekliyoruz. Aynışekilde, tüp bebekle ilgili düzenlemeleri de doğrubuluyor ve destekliyoruz, bunun da disiplinize edilmesi lazım. Mutlaka evliçiftler arasında bu işlemin yapılması gerekir. 
Fakat bunların yeterli olmadığını da ifade etmek istiyoruz. Organ nakli bizimülkemizde sadece kardeşlerden, eş ve dosttan yapılmaktadır. Bu düzenleme ya daböyle bir uygulama, organ nakli bekleyen kişilerin, hastaların sorunlarınıçözmemektedir. Gelişmiş ülkelerde, dünyada organ nakli konusu kadavradanyapılmaktadır. Kadavradan organ nakli konusunda ise biz son derece geridurumdayız. Organ bağışı konusunu özendirmemiz gerekir. Elbette, bununla ilgiliaçıklama yapması gereken en önemli kurum olarak da Diyanet İşleri Başkanlığınıgörüyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığının bunun üzerinde toplumdaki olumsuzalgıyı ortadan kaldırması gerekir. Tabii ki organ bağışı yapmak ya da öldüğündeorgan bağışında bulunmuş olmak bence çok önemli ve yararlı bir konudur veburada yapılan organ bağışında bence kişinin sorumluluğu yoktur. Diyanet İşleriBaşkanlığının bununla ilgili açıklama yapması gerekir. Çünkü PeygamberEfendimiz’in bir hadisi var “Ameller niyetlere göredir.” der, eğer organınıveren kişi sadece bir insana faydalı olmak için bunu yapmışsa buradan başka dabir sorumluluk doğmayacağını düşünüyorum. Keşke, Sayın Diyanet İşleri Başkanıresmî kıyafetle cumhuriyet düşmanı, Atatürk düşmanı bir zatı ziyaret edeceğinebu konulara vakit ayırsa da bunlara hüküm getirse veya bunlara açıklama getirsedaha iyi olurdu diye düşünüyorum.”

 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15