Osman Sandal Hoca'nın ismi İmam Hatip'te yaşatılmalı

Demokrat Parti döneminde alınan kararla Türkiye geneline kurulacak 7 İmam Hatip Okulundan birinin Maraş’a gelmesini sağlayarak kurucu müdürlüğünü yapan, okulun hem öğrenci temininde hem de binasının yapımında üstün gayretleri olan Hafız Osman Sandal Hoca’nın, eski yerine yenisi yapılan İmam Hatip Lisesine isminin verilmesini istiyoruz.

Osman Sandal Hoca'nın ismi İmam Hatip'te yaşatılmalı

Maraş’ın ilk İmam Hatip Okulu, 1951’de Demokrat Partininiktidara gelmesiyle Türkiye’nin 7 bölgesinde kuruldu. 7 okuldan birinin Maraş’agelmesini sağlayan Osman Sandal Hoca Efendi, İmam Hatip Okulunu önce İstiklalOkulunun iki sınıfında, sonra Yetiştirme Yurdunun bir bölümünde daha sonra iseyer tahsisinin yapılmasıyla yeni binasına kavuşturmuştu.

 

Dualarla temelini attığı ve kendi itibarını vesaygınlığını kullanarak tamamladığı İmam Hatip Okulunda Türkiye’nin önemli din âlimi,yazar ve fikir adamını yetiştirmişti. İsmi İmam Hatip okuluyla özdeşleşen HafızOsman Sandal Hoca’nın, eski binası yıkılarak yerine 60 derslikli ve 560kapasiteli Pansiyon Binası ile spor salonu yapılan İmam Hatip Okuluna ismininverilmesinin uygun olacağı kamuoyunca deklare edilmektedir.

 

Bugünün Türkiye’sinde hala isimleri saygıyla anılan Vehbi Vakkasoğlu, Kenan Seyithanoğlu,İsmet Karaokur, Hüseyin Bahar, Ahmet Taşgetiren, Abdurrahman Dilipak, AbdullahEdip Güvenen gibi ünlü yazar ve din âlimlerinin yetişmesini sağlayan Hafız OsmanSandal Hoca’nın, yeni ünlü yazarlar ve din âlimlerinin yetişeceği İmam HatipLisesinde yaşatılmalı.

 

Kentin din veeğitim hayatında silinmez izler bırakan Hafız Osman Sandal Hoca’yla ilgiliyazılan sayısız kitap arasında bulan Yazar Vehbi Vakkasoğlu’nun kaleme aldığı‘Bir Devrin ve Bir Şehrin Muhteşem Öğretmeni Sandal Hoca’ adlı kitabında SandalHoca’nın İmam Hatip Okulunun kurulmasındaki fedakârlıklarını şu şekildeanlattı; “Sandal Hoca’nın gayretleri neticeyi verir, bina biter, okul yeniyerine taşınır. İş, öğrenci bulmaya gelmiştir. Bu defa da hocamız kapı kapıgezerek öğrenci bulmaya uğraşır. İnsanlar yeni açılmış olan bu okula öğrencivermekte tereddüde düşerler. ‘İmam Hatip okulu ne işe yarayacak, mezunlarısadece imam hatip mi olacak, yüksekokul imkanı bulabilecekler mi’ diyedüşünürler.

Henüz cevabınıbulamamış olan, yığınla soru üşüşür kafalara. Mezunlarına hiçbir maddi gelecekvaat edemeyen bir okul çıkmıştır ortaya. Öğrencilerin çoğu, dindar ve fakirahaliden, özellikle de daha önce Kur’an eğitimi almış olan gençlerdendir. Köyçocuklarının yanı sıra şehirden, tanınmış aile çocuklarından da kayıt yaptıranolmuştur. Bunlar da bir kısmı ilkokul bile okumamış, tahsil yapmayı hiçdüşünmemiş dindar aile çocuklarıdır. Ancak İmam Hatip Okulu açılınca, okumayakarar vermişlerdir. Fakat imam Hatip’i sıfırdan kuran ve ilk müdürü olanHocamız yılmaz, yorulmaz bir gayretle, biraz da hatır gönül işi olarak ikisınıflık öğrenci tedarik edebilir ve böylece, 1951 yılında Maraş İmam HatipOkulu 90 öğrencisiyle, ilköğretim yılına başlar.

O çok zorşartlarda, hocamız İmam Hatip’e nasıl öğrenci bulmuştu? O dönemlerde, daha adıbile doğru dürüst bilinmezdi İmam Tapi Mekteplerinin… Mezunlarının ne işeyarayacağı belli eğildi. Lise mezunu sayılmazlardı ve gidecekleri bir yüksekokuldayoktu. Dolayısıyla bu okullarda öğrenci bulmak, hiç de kolay bir iş değildi.Ancak Hocamızın etkili yöntemi, bütün bu engelleri aştı ve önce gönülleregirerek, okulun açılması için gereken sayıdaki öğrenciye ulaştı. Fakat bubaşarı hiç de kolay sağlanmadı. Rahmetli dayım Zekeriya Bağrıaçık anlatmıştı:‘İmam Hatip Mektebi açacağız. Oraya hemen talebe lazım’ ben ‘Hocam, biribinden’ dedim. ‘kim’ deyince de okumaya çok yatkın gördüğüm rahmetli İsmetKaraokur’u söyledim.

Hocaefendi çokesvindi. İstmet Efendi de İmam Hatip’e yazılmayı kabul etti. Ancak kendini çokiyi yetiştirmiş olmasına rağmen ilkokul mezunu değildi. Onu ilkokul müdürüNureddin Bey’e götürüp durumu anlattım. İsmet Hoca, bir girmeyle bütünderslerden geçti, diplomasını alıp İmam Hatip’in bir numaralı ilk talebesioldu. Daha sonra bir çok ilde müftülük ve vaizlik yapan bir hizmet insanı, birkanaat önderi oldu rahmetli.”

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17