Özdemir; “bizim mücadelemiz kadınların hak arama mücadelesidir”

Özdemir; “bizim mücadelemiz kadınların hak arama mücadelesidir”

Kahramanmaraş Kadın Platform Başkanı ve Kadın Girişimciler Derneği Başkanı (KAGİD) Kibar Özdemir 8 Mart Kadınlar günü nedeni ile alakalı Gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

KAGİD Başkanı Özdemir yaptığı açıklamada; “Sözlerimin başında Şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum.Cumhuriyetin kurulmasında kadınlarında emekleri olduğu ve cumhuriyetle kadınları güçlendirmiş yurttaş olma, devletin ve milletin inşasında önemli görevler üstlenerek çağdaş bir yaşam inşa eden 3 Mart tevhidi tedrisat yasasıyla öğretim birliğini sağlayan cumhuriyet devrimlerini kuran Mustafa Kemal i minnet ve şükranla anarak sözlerime başlamak isterim.160 yıl önce Nevyork ta 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemi ile bir tekstil fabrikasında greve başlar ancak işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve çıkan yangında 129 kadın işçi yanarak can verir. Bu grev gözyaşları ile bitti, ama mücadele ilham kaynağı oldu.Yaşam doğa kadın emeği ile hayat bulur. Kadının emeği sadece aileyi var etmiyor.

Çocuk, eşini kardeşlerini yetiştirip hayata hazırlıyor. Dünyanın dönüşüne de, geleceğin oluşmasına da katkı sunuyor.Kadın üreten, çoğaltan hayat verdiği insana saygı duyan, sevgi yaşatan koca bir evrendir. Kadın topluma yön veren koca bir pusuladır. Kadın sömürüye isyan eden, haksızlığa baş kaldıran kocaman bir güçtür. Kadın insanlığın varlık nedenidir.Kadınlar iş aradığı için işsizlik artıyor, kadına iz bırakmadan dayak atmak mubahtır, kadın ile erkek eşit olamaz diyen anlayış yüzünden kadın bir obje olarak görülür.Bizim mücadelemiz kadınların hak arama mücadelesidir” ifadelerini kullandı.

“HAKSIZLIĞA KARŞI EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN”

 Ezilen, sömürülen, öldürülen, tecavüze uğrayan ne giyeceğimizden, kaç çocuk doğuracağımızdan, nasıl güleceğimizden, nasıl giyeceğimize kadar karar vermek isteyenlere rağmen BİZ neyi, nasıl yapacağımızı çok iyi biliyoruz diyen Özdemir; “Farklı etnik ve mezheplerde olabiliriz. Ama tüm farklılıklarımızla birlikte mücadele edeceğimize inanıyorum.

Sadece 8 Mart ta değil, her gün bu mücadelenin alın terini dökeceğiz. Kadınlara karşı her ayrımcılığın ortada kalktığı, özgürlüklerin kısılmadığı eşit bir gelecek için mücadelemizle var olacağımızı hatırlatarak, kadınlar için eşitlik, adalet mücadelemiz sürecek. Dünyayı yeniden sevgiyle kuracağız. Kadın mücadelemizi yükselteceğiz.Bunun göstergesi mücadelemizin meyvesi kadınlarımızın yerel yönetimleri aday olması ve bu sayının artması, belediye meclis üyeleri ve 25 muhtar adaylarımızı destekliyoruz. Her seçimde kadın belediye meclis üyeleri ve muhtarlarımızın artması için mücadele edeceğiz.Dünyayı güzellik kurtaracak, doğaya ,insanı, hayvanı sevmekle başlayacak kurtuluşumuz. Kadınların yanında çocuklarımızın yanında bir ses bir dal isek mücadeleye devam. Tüm Haklarımızla Haksızlığa Karşı Emekçi Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun” ifadelerini kullandı. (HABER: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15