ÖZEL GÜNLERİN FIRSATÇISI SEYYAR SATICILAR ESNAFLARI ZORLUYOR!

Kahramanmaraş’ta Çiçekçi esnaflarından Vedat Yılmaz, vatandaşların Gül’e yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, şehirde Gül’ün her mevsim en çok sattıkları ürün olduğunu ve satışlarının yüzde 80’ini oluşturduğunu söyledi.

ÖZEL GÜNLERİN FIRSATÇISI SEYYAR SATICILAR ESNAFLARI ZORLUYOR!

Seyyar satıcıların çiçekçi esnafının en büyük problemiolduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Adana’dan, Gaziantep’ten ucuz gül getirip bunu seyyarolarak, çok uygun fiyatlara satıyorlar. Bu bizim işlerimizi ister istemezetkiliyor.  Bazen ise bu seyyarsatıcıları ellerinde kalan ürünleri bizlere satmaya çalışıyorlar. Bu bizimsatışlarımızı yüzde 40 etkiliyor” dedi.

“Gül Her MevsiminGözdesi”

Üniversitenin olması işlerinin yüzde 25’lik diliminioluşturduğunu kaydeden Vedat Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “10 yıldır busektörde emek veriyoruz. Bizim işlerimiz mevsime ve özel günlere göredeğişiyor. Mevsim olarak çok durağan bir zamandayız. Okulların ve Üniversite’ninolması bizim işlerimiz hareketlendiriyor. Şehrimizde en çok gül satılıyor. Vatandaşlardagüle rağbet gösteriyor. Bu gül her mevsimde en çok satılan ürünümüzdür. Satışlarımızınyüzde 80’ini gül oluşturuyor. Bu tane ve paket olarak değişiyor.  Bu güllerimiz 3,5 TL ile 10 TL arasındadeğişiyor. İthal ve yerel ürün arasında bariz farklar oluyor. İthal ürünlerdaha fazla dayanıyor. Her özel günlerde seyyar satıcılarıyla uğraşıyoruz. Örneğinbazı özel günler Pazar gününe geldiği için toplu olarak, Adana’dan,Gaziantep’ten ucuz gül getirip bunu seyyar olarak, çok uygun fiyatlarasatıyorlar. Bu bizim işlerimizi ister istemez etkiliyor.  Bazen ise bu seyyar satıcıları ellerinde kalanürünleri bizlere satmaya çalışıyorlar. Bu bizim satışlarımızı yüzde 40etkiliyor.  Bu konuda belediyelerimizeişler düşüyor.  Biz her zaman dilekçeveriyoruz ama bazen özel günlerin hafta sonuna gelemsinden dolayı ekiplerinsayısı az oluyor, bu konuda ekipler yetersiz kalabiliyor.”

“Şehirde ÇiçekKültürü Oluşmaya Başladı”

İthal ürünlerin yerli ürünlere göre daha kaliteli olduğunuve şehirde geçmiş yıllara göre bilinçli bir tüketicinin oluştuğunu kaydedenYılmaz şunları söyledi: “En çok satan ürünlerimizden bir tanesi de orkide’dir. Bizyerli ürün satmayı isteriz ama yerli ürünler istediğimiz kalitede olmuyor. Şehrimizdeçiçek üretimi zor. Daha önce bunu deneyen arkadaşlar oldu pek verim alamadılar.Özel günlerde bizim sattığımızın yarı fiyatına marketlerde satılıyor. Üretimfirmaları büyük miktarda bu büyük marketlere ürünlerini veriyor. Tabi kifiyatları da uygun oluyor bunların toptan olduğu için. Onlarda vatandaşlarauygun fiyatta satıyorlar ve bu yerel esnafı çok fazla etkiliyor. Marketlereelde kalan ürünler veriliyor. Onlar o yüzden ürünleri ucuz satıyorlar. Tabi ki bazıvatandaşlar buradan aldıkları için sıkıntı çekiyor. Market ürünleri genelde sondemine gelmiş ürünler oluyor. Çiçek her keseye uygun çiçek mevcuttur. Çiçekiçin lüks diye bir şey yok. Çiçek konusunda çok daha bilinçlendik ve bukültürümüz oluşmaya başladı. Bazıları yapay bazıları canlı alıyor. Elemansorunu muz çok fazla eleman yetiştirmek konusunda sıkıntılar yaşıyoruz.Elemanın tüm ihtiyaçlarını karşılıyorsun sonrasında gidiyor kendi işini açıyor.Zaten eğitimli kesim okulunu devam ettirmek istiyor.  Eski çiçekçilerden çalıştırmaya bakıyor. Diğeryandan yeni çıraklar çok fazla durmuyorlar.” ( MELİHA KÜÇÜKÖNDER)

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane