ÖZER, '2018 YILI KAYIP BİR YIL OLDU'

Türk Sağlık Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Özer yaptığı yazılı basın açıklamasında, ''Çalışanlar açısından oldukça zorlu geçen bir yılı geride bırakıyoruz. 2018 Kayıp bir yıl oldu'' dedi.

ÖZER, '2018 YILI KAYIP BİR YIL OLDU'

2018’de ekonomik sıkıntıların ortayaçıkardığı sorunları fazlasıyla hissettik diyen Mehmet Özer, ''Yetkili sendikaolarak gezenlerin basiretsizliği ve öngörüsüzlüğü ile attıkları imzalarsonucunda memurun maaş zammı, enflasyonu bırakın enflasyon farkından bile düşükkaldığı bir yılı yaşadık'' dedi.

Yılın son günlerinde hala malum-senbaşkanının zaten verilecek olan enflasyon farkı ocak ayında ödenmeli gibi tuhafaçıklamasıyla da aslında memurun zammına ve meselesine ne kadar uzak olduğunu birkez daha cümle aleme ilan etmiş olduğunu belirten Özer şöyle konuştu;

''İşçiler adına yetkili olanTürk-İş’in asgari ücretliye yüzde 26 zam aldığı bir dönemde memurlar adına yetkiliolanların herşeyden bihaber olmalarını da onları üye olarak yetkili yapan kamu çalışanlarınındikkatini sunuyoruz. Umarız ki bu konuda gereğini 2019 yılında yaparlar.TürkiyeKamu-Sen memurun çok büyük ekonomik kayıplar yaşadığı bu dönemde ek zammıgündeme getirmiş ve bu konuda düzenleme yapılmasını istemiştir. Bunun için detüm Türkiye’de eylemler yapılmış, kamuoyu oluşturulmuştur. Mücadelemiz sürecektir;umarız ki 2019’un ilk aylarında bu çağrımıza kulak verilir ve zaruret olan ekzam hayata geçer. Bunun yanı sıra kamu çalışanlarının bekledikleri bir diğerönemli mesele de 3600 ek göstergedir. 2018 yılında bu anlamda Türkiye Kamu-Sentarafından temeli atılan bir yasa tasarısı şuanda TBMM Plan Bütçe Komisyonundadır.Umarız ki bir an önce görüşülerek hayata geçer.''

2018 yılındane yazık ki sağlık çalışanlarının ne yazık ki beklentisi karşılanmamıştır diyenÖzer, ''Yıpranma payı ile ilgili bir düzenleme yapılmış fakat düzenleme bekleneninve söz verilenin çok gerisinde kalmıştır. Bazısağlık meslek mensuplarının kapsam dışında bırakılması, geriye dönükçalışmaları kapsamaması ve fiilen çalışmayan günlerle hesaplandığında 9 yıla 1yıl olması hem kabul edilemez hem de çalışanlar için bir fayda getirmemektedir.Bunun yanı sıra sağlık çalışanlarının döner sermaye gelirleri 2018’de deazalmaya devam etmiştir. Döner sermaye sisteminin çalışanlar için revizeedilerek yenilenmesi şarttır. Performansa dayalı döner sermaye gelirleri tümçalışanlar için makul bir seviyeye çıkartılmalı adaletsizlikler vebelirsizlikler sonlandırılmalıdır. Döner sermaye ile ilgili tüm çalışanlarınbeklentisi karşılanmalıdır. 2018 yılında bitmeyen bir başka çile de sözleşmeliçalışmadır. Türk Sağlık-Sen olarak beklentilerin karşılanmasını istediğimiz birdiğer husus vekil ebe, 4/b’li, 4+2’li, 4924 ve kamu dışı aile sağlığı çalışanıgibi farklı istihdam modellerinin tümden terkedilerek bu arkadaşlarımızın hepsininkadrolu statüye geçirilmesidir. Hiç kimsenin eşi ile işi arasında tercihezorlanmadığı, geleceğe güvenle bakabildiği bir çalışma düzeni için bugereklidir. Ayrıca yıllardır sadece yaptıkları işin kadrosu olan memurluğutalep eden Yardımcı Hizmetler sınıfının da beklentisi karşılanmalıdır.'' dedi.

 

Özer, ''2018 yılında sağlıkta şiddet artmaya devam etmiş ve adeta birterör halini almıştır. Ne yazık ki çözüm olmazsa bu halin önümüzdeki yılda dasürüp gideceği çözüm olmazsa aşikardır. Bu nedenle sağlık çalışanlarına yönelikşiddet sorununa dair somut ve caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır. Tutukluyargılama, acil olmayan sağlık hizmetlerinden kademeli men edilme, sıfırtoleranslı alan uygulaması çözüm noktasında öncelikli adımlar olmalıdır.

Çalışmahayatında iş yükü başta olmak üzere birçok anlamda sıkıntıya neden olanpersonel eksikliğinin çözümü için yeterli istihdam yapılmalıdır. Atanmayıbekleyen yüzbinlerce sağlık çalışanının feryadına da kulak verilmelidir. Kısacası2018 senesi, kamu ve sağlık çalışanları açısından beklentilerin karşılanmadığıve ekonomik kayıpların kendisini fazlasıyla hissettirdiği bir yıl olmuştur.  Umarız ki 2019 yılı, ek zam başta olmak üzeretaleplerin karşılandığı, beklentilerin yerine getirildiği bir yıl olur.  2019 yılının devletin verdiği görevlemilletine hizmet eden kamu çalışanları için iyi ve önemli gelişmelerinyaşandığı bir yıl olmasını istiyoruz. Biz  Türk Sağlık-Sen olarak butemennilerimiz  doğrultusunda her zaman olduğu gibi yılmadan mücadelemizisürdüreceğiz. 2019’da da hak bildiğimiz yolda çalışanın her zaman yanındaolacağız. Nerede bir haksızlık varsa karşısında duracak, mağduriyetlerinsonlanması ve çalışanların hak ettiklerini alması için elimizden geleniyapacağız. Bu şanlı mücadelemize de tüm çalışanlardan bize destek olmalarınıbekliyoruz. Gücünüz gücümüze güç katacak, azmimizi daha da artıracaktırdiyoruz. Bu düşüncelerle 2019 yılının milletimize, ülkemize, coğrafyamızave insanlığa huzur getirmesini diliyoruz. Tüm kamu çalışanlarının daha iyişartlarda çalışma hayatına kavuşacakları bir yıl olmasını temenni ediyoruz''ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

 

HABER: YAVUZNALBANTBAŞI

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15