ÖZTUNÇ, KAHRAMANMARAŞ STADININ PEŞİNİ BIRAKMIYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Gençlik ve Spor Bakanlığı 2019 yılı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada;

ÖZTUNÇ, KAHRAMANMARAŞ STADININ PEŞİNİ BIRAKMIYOR!

Kahramanmaraş’averilen stat sözüne rağmen, 2019 yılı bütçesinde yeni stat yapımının programadahil edilmemesini ve 24 Haziran seçimleri öncesinde apar topar açılışınınyapıldığı halde Andırın Gençlik Merkezi ve Spor Salonu’nun bugüne kadarfaaliyete geçememesini sert bir dille eleştirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Gençlik ve SporBakanlığı 2019 yılı bütçe görüşmelerinde söz alan CHP KahramanmaraşMilletvekili Ali Öztunç, çeşitli spor alanlarında her sene başarının giderekazalmasının sebebi olarak altyapı yetersizliğini ön plana çıkartırken, bualanda AKP’li isimler tarafından Kahramanmaraş’a verilen sözlerin detutulmadığının altını çizdi.

Öztunçkomisyondaki konuşmasında şunları söyledi:

“GÖZBOYAMAK İÇİN AÇILAN(!) BİR SALON”

“Seçim bölgem Kahramanmaraş’ta 12 Hazirangünü yani seçimlerden on iki gün önce Andırın ilçesinde Gençlik Merkezi ve SporSalonu’nun açılışı yapıldı ama o merkez hala faaliyette değil. Seçimden öncevatandaşın gözünü boyamak için açılan bir salon ama hala faaliyete geçmedi.Buna ilişkin bir çalışma yapılabilecek mi?”

“STADSÖZÜNÜN TUTULMAMASININ SEBEBİ AKP PARTİ’NİN %58 OY ALMASI MI?”

“Aynı zamanda Kahramanmaraşspor’umuz var.Kahramanmaraşspor da geçtiğimiz hafta Konyaspor’u mağlup etti Ziraat TürkiyeKupası’nda. 2011 yılından beri Adalet ve Kalkınma Partisi’nin değerlimilletvekilleri Kahramanmaraşspor’a stat sözü vermekteler ama hala statyapılmıyor. Baktım, bütçenizde de Kahramanmaraş’a bir stat programı alınmamışgörünüyor. Kahramanmaraş’a bir stadın yapılmamasının sebebi nedir, AK Parti’ninyüzde 58 oy alması mıdır? Çok oy aldığı için ‘buraya zaten hizmete gerek yok,ceketimizi göndersek bize oy veriyorlar’ mantığı mıdır? Aynı şekildeElbistanspor’un da stadı yoktur. Bir ufak halı saha gibi bir şey yapıldı, alsana stat dendi, öyleye geçiştirildi.”

“ÖĞRENCİLERİNSADECE %17’SİNE YURT İMKÂNI VERİLİYOR”

“Efendim, yükseköğrenim yurtlarına ilişkinolarak, öğrenci yurtlarının sadece yüzde 17'sine, öğrencilerin sadece yüzde17'sine yurt imkânı veriliyor, yüzde 83'ü maalesef yurtlardanfaydalanamıyorlar. Bunlara ilişkin Hükûmetin bir çalışması olacak mı? Önceliklebunu sormak istiyorum. “


“KLÜPLER KANARYA SEVENLER DERNEĞİYLEAYNI TÜZÜKLE YÖNETİLİYOR”

“Spor kulüpleri maalesef batak içerisindelerSayın Başkanım. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi koca kulüpler, büyükparalarla uğraşan kulüpler maalesef Kanarya Sevenler Derneğiyle aynı tüzükleyönetiliyor. Bir yeni kanun çıkartmayı, kulüpler yasası çıkartmayı düşünüyormusunuz? Amatör spor kulüplerinin çok ciddi sıkıntıları var.”

“ÖZERKOLDUĞU SÖYLENEN FUTBOL FEDERASYONUNA MÜDAHALE EDİLİYOR”

“2002 yılıyla kıyaslıyorsunuz Türkiye'yi.2002 yılında Türkiye Dünya 2'ncisi olmuştu hatırlarsınız. Futbolda maalesefperişan hâle gelmiş durumdayız. 2002 yılında Dünya 2'ncisi oluyoruz ama bugünbaktığımız zaman futbolda çok sıkıntılı günler geçiriyoruz. VAR sistemi geldifutbola, Süper Lig hakemleri hâlâ hata yapmaya devam ediyorlar. Merkez HakemKurulundan memnun musunuz, bunu da öğrenmek istiyorum.
Özerk olduğu söylenen Federasyon seçimlerine müdahale ediliyor maalesef.Müdahale edildiği için de siyasetten buraya başkanlar seçiliyor ve bunlar daverimli olmuyorlar. Sayın Saffet Sancaklı az önce "Kim getirdiyse 14yabancıyı, futboldan ona el çektirin." demişti. Sayın Sancaklı burada yokama el çektiremezler çünkü onu getiren Yıldırım Demirören'dir. Yıldırım Demirören'ede biliyorsunuz Doğan Grubunu satın aldırdı mevcut iktidar.”

“SİZİNKARNENİZ SENEYE”
“Alpay Özalan, eski millî futbolcudur kendisi, geçmiş dönem bakanlarınıeleştirdi ve dedi ki: "İlk kez sizin gibi bir bakan başarılı oluyor."Yani Adalet ve Kalkınma Partisinin eski bakanlarına da haksızlık yaptı. 2002'deTürkiye'yi 2'nci yapan Fikret Ünlü'ye de haksızlık yaptı. RefahyolHükûmetinden, Millî Görüş'ten gelen bakanlara da haksızlık yaptı. Sayın Özalanmuhtemelen Millî Görüş'ten gelmediği için o kadar detaylı hesaplayamadı amaciddi bir haksızlık yaptı. Sizin karnenizin seneye verilmesi gerekiyor SayınBakan.”

“BAŞARISIZLIĞINSEBEBİ ALT YAPI EKSİKLİĞİ”

Efendim, sporun başarısızlığını belirleyen enönemli kriter olimpiyatlardır. Her geçen sene madalya sayımız azalıyor, bu dabaşarısız olduğumuzu gösteriyor. Bunun gerekçesi de Sayın Bakanım, altyapıeksikliğidir. Altyapının eksikliğinin giderilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

“KUMARHANELERDEVLET ELİYLE İŞLETİLİYOR”

“Bakın, pazartesi sayısal loto, salı şanstopu, çarşamba on numara, perşembe süper loto, cuma, cumartesi, pazar iddia,her ayın 9'u, 19'u, 29'u millî piyango; maşallah, devlet resmen kumarhaneyedönmüş durumda, resmen kumar oynatılıyor. Türkiye'de kumarhaneler kapatıldı1996 yılında, rahmetli Erbakan döneminde -Allah rahmet eylesin Erbakan Hoca'yada- ama bakıyoruz bugün kumarhaneler devlet eliyle işletiliyor.”

“SÜPER LİG’DE GÜNEY DOĞUDAN NEDEN KLÜP YOK?”

“Ve son olarak,Süper Lig'de Sayın Bakanım, bir tane Güneydoğu'dan futbol takımı yok. GeçmişteSiirtspor vardı, Batmanpetrolspor vardı, Diyarbakırspor vardı. Bunu birsoruşturuyor musunuz, neden yok acaba, bir eksiklik mi var yani sizinBakanlığınızın değil, acaba devlet olarak bir yanlış mı yapıyoruz, bundan mıkaynaklanıyor?”

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15