Padişahların puşideleri Kahramanmaraş’tan!

Padişahların puşideleri Kahramanmaraş’tan!

Padişahların puşideleri Kahramanmaraş’tan!

Kahramanmaraş olgunlaşma enstitüsünde ‘’Osmanlı padişahlarının Puşideleri Yenileniyor’’ projesi kapsamında işlenen ilk puşidesi İstanbul beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma enstitüsü’ ne gönderilmek üzere hazırlandı.

Yavuz Sultan Selim Han’ın kendisinin, Fatih Sultan Mehmet Han’ın Annesinin Kahramanmaraşlı olması münasebetiyle Orta Asya’ya kadar giren Maraş işi, sultanların türbelerinin üstüne örtülüyor. Kahramanmaraş olgunlaşma enstitüsü Osman kızı Zeynep Sultan’ın türbesinin puşidesi’ni (örtüsünü) Kahramanmaraş’ta yaparak İstanbul’a gönderdi. Birçok medeniyete beşiklik eden Kahramanmaraş, kendine özgü dikişini ve nakışını bu medeniyetin temsilcilerine tekrar hediye ediyor.

11 OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ OSMANLI HANEDANLARINA ÇALIŞIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 2016 yılında imzalanan protokolle

başlatılan ‘’Puşide Projesi’ ’kapsamında 11 Olgunlaşma Enstitüsünde Osmanlı hanedanına ait türbelerdeki puşidelerin yenilenmesi için çalışma yapılıyor. Proje çerçevesinde Kültür Bakanlığına bağlı türbelerin sanduka örtüleri yenileniyor. Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünde 2018 yılında

işlenmeye başlanan Osman kızı Zeynep Sultan puşidesi tamamlanmış olup önümüzdeki günlerde kargo ile İstanbul’a gönderilecek.

“AYNI HEYECAN VE ŞEVKLE BİR SONRAKİ PUŞİDEMİZİ HAZIRLAYACAĞIZ”

Bir sonraki puşidenin ise yine Sultan Ahmet Türbesinde bulunan Sultan İbrahim oğlu Mehmet puşidesi olacak diyen Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Mutlu Aslantürk, “Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü olarak geleneksel kültürümüzü yansıtırken böylesine güzel ve değerli bir parçası olmak bizlere gurur ve mutluluk verdi. Aynı heyecan ve şevkle bir sonraki puşidemiz olan İbrahim oğlu Mehmet puşidesinin çalışmalarını da yürüteceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner15