Pancar çiftçisinin mağduriyeti gideriliyor

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesine bağlı Hurman Mahallesi’nde sökümü tamamlanan ancak yağan kar nedeniyle çiftçiler tarafından fabrikaya teslim edilemeyen şeker pancarının taşınmasına başlandı.

  Pancar çiftçisinin mağduriyeti gideriliyor

 Kahramanmaraş'ınAfşin ilçesine bağlı Hurman Mahallesi’nde sökümü tamamlanan ancak yağan karnedeniyle çiftçiler tarafından fabrikaya teslim edilemeyen şeker pancarınıntaşınmasına başlandı.

  Kahramanmaraş'ınAfşin ilçesine bağlı Hurman Mahallesi’nde pancar hasadı yapan çiftçi İsmetÖzdemir, toplanan pancarın üzerine kar yağdığı için sosyal medya aracılığı ilemağdur olduğunu dile getirdi. Sosyal medyada yayılan görüntülerin ardındanşeker fabrikası ile Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri mağduriyetingiderilmesi için bölgeye geldi.

 

  Kar yağınca paniğekapıldığını ve sosyal medyada paylaşım yaptığını dile getiren çiftçi Özdemir,"Geçtiğimiz günlerde havalar birden soğudu ve yoğun bir kar yağışıgerçekleşti. Sökümünü yaptığımız pancarlar kar altında kaldı. Şuandadevletimiz, hükümetimiz ve Mutlucan Şeker Fabrikası'nın yetkilileri yanımızdaoldu ve tarlada kalan pancarların fabrikaya götürülmesi için çalışma yapıyor.Gelecek yıl da pancar ekeceğim. Kar yağınca paniğe kapıldım ve sosyal medyadapaylaşım yaptım. Şimdi yapılan işleri takdir ediyorum. Tarım ve Orman Müdürlüğüil ve ilçe müdürlüğü, şeker fabrikası yetkililerine teşekkür ediyorum. Bundansonra ortak çalışacağımızı ifade etmek istiyorum. Pancar yine ekeceğim. Karaltında kalmıştı, korkmuştum ama bir sorun olmadı. Devletimiz, hükümetimizyanımızda oldu bize sahip çıktı. Bundan sonra da kar yağmaz inşallah, tümçiftçilerimiz pancarlarını fabrikaya teslim ederler. Kar altında kalanpancarların kaldırılması için Afşin Belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz, ŞekerFabrikamız kamyon ve tır gönderdiler. İş makineleri ile pancarlar yükleniyor.Bir sorun yok" dedi.

 

  Mutlucan ŞekerFabrikası Ziraat Bilim Yetkilisi Emer Mert ise, "Şeker fabrikası olarakpancar alımlarımızı belli bir program dâhilinde yapıyoruz. Fabrikamız şekerpancarını işlemekte. Oluşan aksaklıkları çiftçilerimiz ve yetkililerimiz ilebirlikte el birliğiyle gidermeye çalışıyoruz." diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane