PATATES VE SOĞAN CEP YAKACAK!

Ekim alanlarının daralması soğan ve patateste rekolte düşüşlerine neden olurken fiyatları da artırdı. Pazarda soğan 5, patates ise 4 liradan satılırken yetkililer tarafından bu zammın ilerleyen günlerde devam edeceği belirtiliyor. Bu konu hakkında Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi Haber Ekibine önemli açıklamalarda bulundu.

PATATES VE SOĞAN CEP YAKACAK!

Kahramanmaraş’ta Ziraat Odası Başkanlığı görevini başarı ileyürüten Mehmet Çetinkaya, özellikle soğan ve patatesin artmasında ki en önemlinedenin stokçuluğun yapılması ve bunu ranta çevirme çabası olduğunun altınıçizdi.

“ZAMMIN SEBEBİSTOKÇULAR”

Soğan ve patatesin pazarda şuanda 5-6 lira civarındasatıldığını belirten Çetinkaya, Yaz aylarında patates ve soğanın hasatedilmesiyle birlikte başlayan bir takım sıkıntılar vardı. Ve patates ve soğandaciddi bir artış meydana gelmişti. Tabi bunun stokçuların elinde bulunması vebunu ranta döndürmeleri ile birlikte fiyatlarda daha da büyük bir artış meydanageldi. Bu artışlar halen devam ediyor. Soğan ve patates üretimimiz ciddianlamda vardı. Ürünlerin depolanması ile birlikte fiyatlar doğal olarak artışsergiliyor” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİNDESTEKLENMESİ GEREKİYOR”

Patates ve soğanın temel bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekenÇetinkaya, bu ürünlerin her evin olmazsa olmazıdır. Ve insanların bu ürünlerintüketimine mecbur olmasından dolayı özellikle bu ürünlerde fiyat konusunda birartış meydana geliyor. Bu ürünlerin tüketiciye daha uygun bir şekilde satılmasıiçin veya ulaştırılabilmesi için bakanlığımızın daha önce bir açıklamasıolmuştu. Aradan stokçuların, toptancıların, komisyoncuların kaldırılması gibiaçıklama yapmışlardı. Bunun kontrol mekanizmasının devreye girmesi, tarladançıkış fiyatı ve ürünlerin markette tüketiciyle buluşma fiyatının kontroledilmesi söz konusudur. İhracatı iç piyasada üreticimiz için her zaman çoksıcak karşılamıyoruz. Türkiye’de üretim yapılıyorsa ihracattan önce bizimçiftçilerimizin desteklenmesi bizim için daha önemlidir. Öncelik bizimçiftçimizin desteklenmesi bölgemizde ve ülkemizde yetiştirilmesi bizim içindaha önemlidir” şeklinde konuştu.

“MAZOTUN, GÜBRENİN,TOHUMUN, İLACIN FİYATINDA YÜZDE 100’E VARAN ZAMLAR YAŞANDI”

Şuan için Kahramanmaraş’ta buğday ekimleri başladığınıbelirten Çetinkaya, “Mazotun, gübrenin, tohumun, ilacın, hammaddenin ve birçokgirdinin fiyatlarının yüzde 100 artmasıyla ve çiftçinin ürününe yapılan zammınyüzde 10-15 civarında olmasıyla birlikte çiftçiyi zor günler bekliyordiyebiliriz. Şu anki girdileri hesapladığımız zaman fiyatların düşmesiçiftçinin para kazanamaması demektir. Yani ne kadar ucuzlasa da çiftçinin bugirdilerle bu maliyetlerle ürününü ekmesi bir hayli zordur. Mazotun, gübrenin,tohumun, ilacın fiyatında yüzde 100’e varan zamlar yaşandı. Bu zamlarınneticesinde çiftçinin ürününde bir düşüş gözlemlendiği takdirde çiftçiüretimden ve toprağa ürününü ekmekten vazgeçebilir” dedi.

“GİRDİ FİYATLARI BİRAN ÖNCE DÜŞMELİ”

Tarlada 1,70 ve 1,90 olan fiyatların marketlerde 5-6 TLcivarında olmasına dikkat çeken, “Zamlar aradaki rantçıların ve stokçularınürünü çiftçiden ucuza alıp stoklaması ve rantçıların kar elde etme amacıgütmesinden kaynaklanıyor. Çiftçilerimizin tamda ürünlerini ekmeye başladığı şudönemde girdilerin fiyatlarının bir an önce düşmesi lazımdır. Çiftçilerimizindoğal afetten uzak bir yıl geçirmesini temenni ediyoruz. Ben bu zamların ilerideartacağını düşünüyorum” açıklamaları ile sözlerini sonlandırdı.

HABER: MERT POLAT

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15