Rekor geldi! 1 milyar doları aştı

Oyun geliştirme sektörü gerek ulaştığı ekonomik sonuçlar gerekse sektöre duyulan ilgiyle adından söz ettiriyor.

Rekor geldi! 1 milyar doları aştı

Türk oyun geliştiricilerin çeşitli platformlarda ortayakoyduğu oyunlar önemli kitlelere ulaşıyor. Satışlarını büyük ölçüde ihracatolarak yapan sektör, geçen yıl 1 milyar 50 milyon dolar ile bu alandakirekorunu geliştirdi.

Sektörün ortaya koyduğu başarılı ürünler, elde edilenolumlu ekonomik sonuçlar ve yakalanan dinamizm oyun geliştirmeye olan ilgiyiyukarı çekiyor.

Bu ilgi her yıl dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye'deçeşitli merkezlerde düzenlenen oyun maratonu Global Game Jam'e (GGJ) deyansıyor.

GGJ’nin Türkiye’deki en büyük merkezlerinden olan ODTÜTeknokent ve Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği, bu sene de GGJ ATOM ilegeliştiricileri ağırlayacak.

İlki 2009'da gerçekleştirilen ve her yıl aynı tarihlerdedünyanın pek çok merkezinde tüm dünyayla eş zamanlı düzenlenen GGJ, 25-27Ocak'ta gerçekleşecek. Uluslararası etkinliğin başından beri düzenlenen GGJATOM, zamanla etkinliğin en büyük merkezlerinden biri haline geldi.

Oyun tasarımcıları, görsel sanatçılar, müzisyenler...

GGJ ATOM kapsamında bir araya gelecek oyungeliştiriciler, Wyndham Otel’de tüm dünyadan geliştiriciler ile aynı andayetenek ve bilgilerini sergileyecekler.

Türkiye’nin dört bir yanından 250 geliştiricinin biraraya geleceği GGJ ATOM’da, oyun tasarımcıları, programcılar, görselsanatçılar, ses geliştiriciler ve müzisyenler 50’nin üzerinde oyungeliştirecek. 48 saat boyunca bir arada olacak geliştiriciler, ilk günaçıklanan global temaya göre oyun fikirleri düşünüp, ekipleriyle oyunlarınıgeliştirmeye başlayacaklar. Geliştiricilerin, GGJ’de oynanabilir bir oyungeliştirmelerinin yanı sıra, diğer geliştiricilerle çalışarak iletişim vepaylaşım becerisi kazanmaları amaçlanıyor.

 

2019 yeni başvuru rekoruyla geldi

Global Game Jam, dünyanın en büyük oyun geliştirmemaratonu olmakla birlikte, en büyük bilişim geliştirme etkinliklerinden biriolarak da her yıl rekorlar kırıyor.

Düzenlendiği ilk günden bu yana en kalabalık merkezlerdenbiri olan, son 4 yıldır Türkiye Bölge Organizatörü görevini üstlenen ve hergeçen sene başvuru sayısının arttığı GGJ ATOM’a bu yıl da rekor başvuruyapıldı.

 

Başvuruları 8 Ocak'ta kapatan GGJ ATOM, 350'den fazlabaşvuruyla yeni bir rekora ulaştı.

Casual Monster, Gram Games ve TaleWorlds sponsorluğundakiGGJ ATOM'a, Narcade, UDO, Tiramisu ve Digitoy destek verecek.

Türkiye saati ile 25 Ocak Cuma 16.30’da açılışı yapılacakGGJ’de bu yılın teması açıklanacak. Geliştiricilerden açılış gününde ekiplerinikurmaları ve 27 Ocak Pazar günü saat 15.30’a kadar açıklanan tema üzerindenoyunlarını geliştirmeleri bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15