Sabah uyanmakta güçlük çekiyorsanız dikkat

Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, sabah uyanmakta güçlük çekenler için uyarılarda bulundu.

Sabah uyanmakta güçlük çekiyorsanız dikkat

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Yavuz SelimYıldırım, "Güne zinde başlayabilmek, sağlam konsantrasyona sahip olabilmekve çeşitli hastalıklara yakalanmamak için iyi bir uyku büyük önem taşır. Ancakuyku apnesi hayatı kabusa çevirebiliyor. Uykuda horlamak büyük bir problem,horlayan kişi farkında olmadığı için onunla aynı odada uyuyan kişiler rahatsızolur. Hatta aynı odayla kalmaz aynı ev ve hatta komşular dahi horlamadanrahatsız olabilir" dedi.

Horlamanın, ses çıkararak sosyal ortamları ve aile yaşamınıolumsuz etkilediğini ifade eden Dr. Yıldırım, "Ancak bir de bunungörünmeyen tarafı var. Horlamaya eşlik eden nefes kesilmesi kişinin sağlığınıciddi şekilde etkiler. Biz buna uyku apnesi diyoruz yani uykuda nefesindurması, kesilmesi hali. Uykuda nefes kesildiğinde vücudun oksijen ihtiyacıkarşılanmaz ve özellikle kalp - beyin gibi önemli organlar ilk olaraketkilenir. Bu organların dışında hormon yapısı bozulur kan damarları etkilenirkan basıncı artar. Uyku apnesi olan kişilerin gün içindeki belirtilerişunlardır; Sabah kalkmakta zorlanır, unutkanlık olur, çabuk sinirlenir, güniçerisinde sürekli uykuya meyil olur, oturduğu yerde, koltukta, direksiyonbaşında, işyerinde uyuya kalır, çok terler, kilo alır. Uyku apnesini özellikle;burun tıkanıklığı, burun etleri, geniz eti, yumuşak damakta sarkma, bademciklerde büyüme, dil kökünde büyüme, çenenin geride olması, kısa boyunlu olma vekilolu olma artırır" diye konuştu.

Uyku apnesinin tedavisinde öncelikle; kilolu olanlarınzayıflaması gerektiğini kaydeden Dr. Yıldırım, "Burun tıkanıklığı olanlarburun operasyonu olmalı, yumuşak damakta-küçük dilde sarkma olanlar bunlarkısaltılmalı ve düzeltilmeli, dil kökünde büyüme, çenede kayma düzeltilmelidir.Uyku apnesinin multidisipliner olarak bir ekip içerisinde değerlendirilmesigerekir. Doğru teşhis ve tedavi konabilmesi için öncelikle uyku testiyapılmalıdır. Detaylı bir Kulak Burun Boğaz muayenesi olunmalıdır"açıklamalarında bulundu.  

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15