SAĞLIKLI GÖRÜŞLER, İYİ YOLCULUKLAR

Araç kullanırken trafik kuralları kadar önemli olan ve dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da göz sağlığı… Gündüz veya gece görüşünde, yağışlı veya güneşli havada görme kalitesi hayati öneme sahip. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, sürücüleri göz sağlıklarına dikkat etmeleri konusunda uyarıyor ve sadece ehliyet alırken değil, düzenli olarak göz muayenesi yaptırmanın önemini vurguluyor.

SAĞLIKLI GÖRÜŞLER, İYİ YOLCULUKLAR

Trafik Kazalarına Neden Olabiliyor

Trafik kurallarınıbilen ve uygulayan, yayaların ve taşıtların haklarına saygılı sürücüler,toplumsal bilincin oluşması açısından oldukça önemli. Trafik kazalarının çoğukurallara uymamaktan ve sürücü hatasından kaynaklanıyor. Araba kullanırken 5duyumuzun da sağlıklı olarak çalışması gerekiyor. Bunlardan en önemlisi göz…Sürücülerin farkında bile olmadığı göz bozuklukları kazalara sebebiyetverebiliyor. Seiko Optik Türkiye GözSağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar,Kişiler trafiğe çıkmadan önce detaylı bir göz muayenesinden geçmeli veperiyodik olarak muayeneler devam etmeli. Sürücülerde, araç kullanırken parlamave yansımalardan oluşabilecek sıkıntılarıngiderilmesi ve varsa görme bozukluklarının düzeltilmesi gerekir. Gözündeilerleyebilen katarakt, glokom, göz tansiyonu ve retina bozuklukları gibi rahatsızlıklarolan kişiler, bunların araba sürüşlerine etkilerini düzenli olarak kontrolettirmeli. Bu gibi hastalıklarda görme yeteneği değişebileceği için budurum hem kendileri, hem de çevreleri için tehlikeli sonuçlar doğurabilir.’ diyor.

 

Sürücülere Özel ‘Seıko Drıve’ İle Konforlu BirYolculuk

Görmebozukluğu olan kişiler, günlük hayatlarında gözlerine uygun numarada yapılmışgözlük kullanmalı. Özelliklesürücüler; ister gözleri bozuk olsun, isterse sağlıklı olsun, rahat ve net birgörüş için yaşlarına ve özelliklerine uygun ‘Drive’ denilen sürücü gözlükleri kullanmalı.Farklı kullanım alanları için geliştirdiği özel camlar ile kullanıcılarınıngörüş performansını üst seviyelere taşıyan SeikoOptik’in, mükemmel sürüş deneyimi için geliştirdiği ‘Seiko Drive’, sürücülerin konforlu bir yolculuk geçirmesinisağlıyor. Uzak mesafeleri netleştiren, bulanık kenarları ortadan kaldıran,karşıdan gelen araçlardan, ıslak yüzeylerden veya diğer ışık kaynaklarındangelen yansımaları azaltarak net ve güvenli bir görüş sağlayan Seiko Drive, karanlık nedeniyle renkalgılama kaybı yaşayan ve gözlerinin ışığa duyarlılığı artan sürücülerinihtiyaçlarına yanıt veriyor.

Ayrıcagörme bozukluğu olan kişiler, arabada mutlaka yedek bir gözlük bulundurmalı. BazıAvrupa ülkelerinde bu yasal bir zorunluluktur. Unutkanlık, devamlı gözlükkullanmama sebebiyle yanında olmaması veya kısa süreli araba sürme bahanesiylegözlük kullanımı ihmal edilebilir. Birçok kaza kullanılması gereken gözlükkullanılmadığı için meydana gelebiliyor.

Araç Kullanırken Güneş Gözünüzü Almasın

Trafikte bazı dışfaktörler de sürücülerin dikkatini dağıtarak, sürüş zorluğuna ve kazalara nedenolabiliyor; karanlıkta yaklaşan araba farları, yağışlı havalarda kayganlaşanzemin, sokak lambaları ve güneş… Özellikle güneşli havada göz koruması çokönemli, güneş ışınları parlama ve yansımalarla görüş mesafesini ve görmealanını azaltırken, göze giren ışık miktarı arttıkça, yorgunluk ve baş ağrısıoluşabiliyor. Bu da sürüş kalitesini etkileyerek, sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.Seiko Optik Türkiye Göz SağlığıDanışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar Güneşgözlükleri aşırı parlama ve yansımaları önleyerek görüş mesafesinin korunmasınayardımcı oluyor. Polarize ve aynalı camlar parlak güneşten gelen zararlıışınlara (özellikle mavi ışığa) karşı en iyi korumayı sağlıyor. Kullanılangüneş gözlüğü mutlaka %100 UV filtreli olmalıdır. Gözlük, göze ulaşan ışığınzararlı kısımlarını yani ultraviyoleyi filtre ediyor, yansıma ve parlamalarıönlüyor. Polarize camlar ve antirefle kaplamalar, yağışlı havalarda ıslakzeminden oluşan yansımanın da önüne geçiyor. Gündüz güneş gözlüğü ile araçkullanmak, gece sürüşlerinde karanlık adaptasyonuna da yardımcı oluyor.’ diyeekliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17