‘Sakatat’ Sakat’a Geldi

Haberin Detayı İçin Tıklayınız.

‘Sakatat’ Sakat’a Geldi

Meyve ve sebzede yaşanan yoğun artışın karşısında et fiyatları da arttı. Kahramanmaraş’ta kış aylarında tüketimi çok olan sakatata da zam geldi.

Kahramanmaraşlıların beğenerek yediği kelle paça çorbasının porsiyonu 10 ila 13 liradan satılıyor. Kelle fiyatının 20-40 lira arası değiştiği Kahramanmaraş’ta her kelleden ortalama 6 porsiyon çorbanın çıktığı dile getirildi. Buna rağmen kelle paça çorbasının porsiyon fiyatının 10-13 liradan satılması tepki çekiyor. Diğer yandan Kahramanmaraş’ta kuşbaşı etin kilosu 60, kıymanın kilosu 45 liradan satılıyor. Bu rakamlar karşısında tüketicisi ise et ürünlerini artık gramajla almaya başladı.

 Kente gelen yerli ve yabancı turistlere en çok ikram edilen yemekler arasında yer alan kelle paça kentte yaşayan vatandaşlar tarafından fiyatları nedeniyle çok fazla tüketilmiyor.

Her gün yüzlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kahramanmaraş’ta yemek kültürü oldukça önemseniyor. Kelle paça çorbası ve kebap fiyatlarının eleştirildiği Kahramanmaraş’ta yaşayan vatandaşların önemli bölümü kelle paça yiyemiyor.

Konu hakkında görüşlerini aldığımız kasap Murat Aytemiz: “Aslında son zamanlarda gözle görülür bir zam yok.Paçacılar son zamanlarda arttı.10 lirayada paça var 13lirayada.Sattığınız yere göre değişiyor.Hesap yaparken sadece kellenin fiyatına bakmamak lazım.Bunun dükkan kirası var,çalıştırılan işçi sayısı var.Enflasyon ile bağlantılı bir durum değil.”ifadelerini kullandı.

Gökhan Dökücü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane