'SANAT KALBİN EDEBİYATIDIR'

2018 yılı sanat etkinlikleri kapsamında 4. geleneksel genç kalemler karma resim sergisinin açılışı Kahramanmaraş Piazza AVM’de gerçekleştirildi. Yaklaşık 25 ressamın katıldığı ve 40 sanat eserinin sergilendiği resim sergisinde, Kahramanmaraş’ın bir sanat şehri olduğunun altı çizilerek, genç sanatçılara destek olmanın öneminden ve sanatın bir ülkenin olmazsa olmazı olduğundan bahsedildi.

'SANAT KALBİN EDEBİYATIDIR'

Resim sergisine Kahramanmaraş Kültür ve Turizm İl MüdürüSeydihan Küçükdağlı ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Niyazi Cankatılım sağladı.

 

“SANATTAN UZAK BİR TOPLUM DÜŞÜNEMİYORUM”

Genç kalemler karma resim sergisini açtıklarını söyleyenKahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Niyazi Can, “Burada 25 taneressamımızın ve sanatkârımızın eserlerini görüyoruz. Tabi bu tür emek mahsulüve duygu mahsulü neticesinde ortaya çıkan sanat eserlerinin sergilendiğiaktiviteleri önemsiyoruz ve destekliyoruz. Bende bu tür etkinliklerde bulunmayaçalışıyorum. Sanat insanoğlunun zihin, duygu ve deviniminin doğaya yansımasıyâda doğayı etkilemesidir. Allah’ın yarattığı insanoğlunun zihin ve duygubileşiminin çeşitli tasarımlarla çeşitli vizyonlarla ortaya konulmasıdır.Sanattan uzak kalan bir toplumu ben şahsen düşünemiyorum. Yani pozitifbilimlerin yanında bu sanatsal etkinliklerinde mutlaka yer alması lazım.Bugünde burada plastik sanatlardan mimari, heykel ve resim sanatlarından biriolan el emeği göz nuru ressamlarımızın emeklerini burada görüyoruz. Emek verensanatçılarımızı yürekten kutluyorum. Önümüzde ki zamanda daha farklı eserlerortaya koyacaktır. Genç sanatçılarımızı ve ressamlarımızı kutluyorum” dedi.

“KAHRAMANMARAŞ BİR SANAT ŞEHRİDİR”

2018 yılı sanat etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş’ınkültür ve turizmde alternatif değerleriyle bir edebiyat şehri olduğunubiliyoruz diyen Kahramanmaraş Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı,“Kahramanmaraş aynı zamanda bir sanat şehridir. Bu bağlamda sanatçılarıdesteklemek adına şuanda ilimizin alışveriş merkezinde, insan yoğunluğununolduğu noktada geçtiğimiz aylarda programladığımız yaklaşık 25-26 genç ressamınkaleminden ve elinden yüreğini ortaya koyarak yapmış olduğu 40 kadar eserihalkımızın beğenisine sunuyoruz. Her ruhun muhakkak bir sanatlar tarafı vardır.Onun için sanat kalbin edebiyatıdır açıklamasında bulunuyorlar. Gençlerimizkimi fırçasıyla tuval karşısında, kimi yüreğinden kopan sanatını elbecerileriyle minyatür, tezhip, sulu boya, kara kalem çalışmaları ve yağlı boyaeserlerini burada görmek mümkündür. Genç kalemler karma resim sergisi olarakplanladı. Birçok alanda eserleri burada görmek mümkündür. Bu tür çalışmalarmütemadiyen devam edecektir. Devamının olmasını diliyorum” açıklamalarındabulundu.

“AMACIMIZ GENÇLERİ ÖNÜNÜ AÇMAK”

 4 sene öncearkadaşlarıyla beraber yola çıktıklarını belirten Kahramanmaraş Sütçü İmamÜniversitesi Geleneksel El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Akkurt, “Kahramanmaraş’ta genç ressamları bir araya toplayıp her sene sergi açıyoruz. Bu4. Geleneksel karma sergisidir. Arkadaşlarımızın bir kısmı, öğretmen, birkısmı, öğrenci bir kısmı ise akademisyendir. Bu grup 29 kişiden oluşmaktadır.Ben birçoğunun öğretmeniyim. Her sene farklı alanlarda çalışmalarımızıyapıyoruz. Tezhip, minyatür, hat, çini, yağlı boya, kurşun kalem, dijitalresim, sulu boya alanlarında eserler verdik. Her arkadaşın ortalama 2 çalışmasıvardır. Amacımız Kahramanmaraş’ta gençlerin önünü açmak, yeni gelecek nesillereörnek olmaktır. Kahramanmaraş’ın sanatsal şuurunu geliştirmek istiyoruz. Bizdevarız demek istiyoruz. Yani sanat sadece batıda değil burada da oluyor”şeklinde konuştu.

Resim sergisinin açılışının ardından Kahramanmaraş Sütçüİmam Üniversitesi Rektörü Niyazi Can ve Kahramanmaraş Kültür ve Turizm İlMüdürü Seydihan Küçükdağlı sergilenen sanat eserlerini incelediler.

HABER-FOTO: MERT POLAT

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15