SANDAL HOCA'NIN ÖĞRENCİLERİ KONUŞTU

Demokrat Partinin iktidarı döneminde 1951 yılında Türkiye’de açılması planlanan 7 İmam Hatip Okulundan birinin Maraş’a gelmesini sağlayan ve kuruculuğunu yaptığı okulda bugünün önemli yazar, din âlimi ve fikir adamlarını yetiştiren Osman Sandal Hoca’nın isminin İHL’ye verilmesine öğrencilerden duygulu destek geldi.

SANDAL HOCA'NIN ÖĞRENCİLERİ KONUŞTU

Maraş’ın en zorlu günlerinde dini eğitimlerin yasaklıolduğu dönemlerde İslam’a büyük bir hizmet vererek insanların gönlünde tahtkuran Osman Sandal Hocaefendi daha sonra İmam Hatip Lisesinin kurulmasındagösterdiği azimle de dikkat çekmişti. Kentin dini ve eğitim hayatında bıraktığıizlerle anılan bugünün, VehbiVakkasoğlu, Kenan Seyithanoğlu, İsmet Karaokur, Hüseyin Bahar, AhmetTaşgetiren, Abdurrahman Dilipak, Abdullah Edip Güvenen gibi ünlü yazar ve din âlimlerininyetişmesini sağlayan Osman Sandal Hoca’nın İmam Hatip Lisesine ismine ismininverilmesiyle ilgili öğrenciler kent yöneticilerinden istekte bulundu.

İlk BugünGazetesinin gündeme getirdiği İsimle ilgili Türkiye’nin en iyi kalemlerindenGazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, Ahmet Taşgetiren, Vehbi Vakkasoğlu veHüseyin Bahar Hocaefendi, inşaatı devam eden İmam Hatip Lisesine, İmam HatipLisesini Kahramanmaraş’a ilk kuran ve kendilerinin de hocaları olan OsmanSandal’ın isminin verilmesinin Hocalarının adına büyük bir vefa olacağınıbelirttiler.

İşteyazılarıyla Türkiye’ye yön veren isimlerin mesajları;

KİŞİLİĞİMİNOLUŞMASINDA ETKİSİ OLAN BİR İNSANDI

 Gazeteci-YazarAbdurrahman Dilipak; “Benimde hocamdı. Rahmetle yâd ediyorum. Bize güzel örnekler bırakmış değerli birisim. Sadece bir hoca değil aynı zamanda arif bir insandı. Bilgi aktarmanınyanında bize hikmeti de öğreten bir yanı vardı. Hem halkla ilgilenir onlara herzaman bir şeyler katmak için çabalardı. Hem de şehrin ileri gelenlerine defaydalı olmaya çalışırdı. Sandal hoca son derece değerli bir insan ve benimkişiliğimin oluşmasında etkisi olan bir insandır. Umarım yapılacak olan İmamHatip Okuluna sandal hocanın adı verilir.”

KUR’AN-I KERİM’İ SANDAL HOCADAN ÖĞRENDİM

Gazeteci-YazarAhmet Taşgetiren; “Sandal Hocanın bir İmam Hatip Lisesine adının verilmesien iyi adlandırılmalardan birisi olur. Kahramanmaraş’ta ilk İmam Hatip okulunungelmesinde Sandal Hoca’nın çok büyük tesiri vardır. Bende Kuran-ı Kerim’iSandal Hoca’dan öğrendim. Sabah erkenden okula gelip Kur’an bilmeyenlere Kur’anöğretmesi, onun talebeyi kucaklayan ve sevgisini ortaya koyan tavrı; benimdeyaşadığım ilk nesilde büyük bir iz bırakmıştır.  Sandal Hocamız her zaman gönlümüzdedir. Onu,siluetini içimizde saklar dururuz. Dolayısıyla onun isminin bir İmam HatipLisesinde yaşatılmış olması ve o okula gelen öğrencilerimize Sandal Hocakişiliğinin anlatılmış olması; o çocuklar içinde eşi benzeri bulunmaz bir rolmodel olur. Bunu düşünenleri kutluyorum. Çok güzel bir hizmet olur.

SAYIN VALİMİZDENİSTEĞİMİZDİR

Vali bey eğer böyle bir şey yaparsa son derece güzel birjestte bulunmuş olur. Sandal Hoca gibi insanlar bizim yıldız insanlarımızdır.Şehrimize emek veren insanların isminin yaşatılması gerekir.  Kadirşinaslık da bunun bir örneğidir.Valimizin böyle bir karara gönül rahatlığıyla imza atacağını düşünüyorum. Çünküvaliler şehrin manevi ve kültürel iklimini dokumakta ve oluşturmaktadır. Sandalhocayı sahiplenmek Kahramanmaraş valiliğine halk nezdinde büyük bir itibarkazandıracağı kanısındayım.”

HOCAMIZ BUNU ÇOKTAN HAKETTİ

Yazar VehbiVakkasoğlu; “Hocamız bunu çoktan hak etmiş bir büyüğümüzdür. İlk İmamHatiplerden biri de Kahramanmaraş’ımızda. O İmam Hatip’in temelinde hocamızıngözyaşı, emeği çabası vardır. Milleti harekete geçirecek, o heyecanı yaşatacakemeği vardır. Sandal Hoca maddi manevi ne gerekiyorsa yapmıştır.

İsmin verilmesi hocamıza karşı geç kalınmış bir vefaborcudur. Hepimiz Sandal Hoca’nın cüppesinin altından çıktık. Yokluk kıtlıkzamanında bir müdür bir mühür. Bir ilkokulun iki sınıfında açılmış ama hocamızbunu binaya dönüştürmüş bir insan. O inşaatı köşe, bucak, dağ tepe gezerektopladığı destekle yapmıştır. O inşaat için çok hayır toplamıştır. Maddi manevigerekeni yapmıştır.

HOCAMLA İLGİLİYAZDIĞIM KİTABA BAKABİLİRLER

Sayın valimize ve yetkisi olan tüm dostlarımıza; eğeriçlerinde bir tereddüt varsa ben ‘Bir Devrin ve Bir Şehrin Muhteşem ÖğretmeniSandal Hoca’ adlı eserimde hocamızın hayatını kitaplaştırdım. Sandal hocamınhayatını ve düşüncelerini kaleme aldım. O kitaba bir bakmalarını rica ediyorum.Kendileri; kitabı okuyunca çok memnun kalacaklardır. İsmin verilmesi konusundarakipsiz aday Sandal Hocadır diyeceklerdir.”

HOCAMIN İLK TALEBELERİNDENİM

Hüseyin Bahar Hocaefendi; “Osman Hoca bizim hocamız.Osman Hocanın ismini yâd ettirmek güzel olur. Ben ilk talebelerdenim.  İmam hatip liselerinden ilk defa yedi ildekurulan liselerden birisi de Kahramanmaraş’ta kuruldu. İmam Hatip yetiştirmekiçin kuruldu. Şu an ki İmam Hatip eğitiminin eskisine göre daha iyi olmadığısöyleniyor. Biz imam olmak için liseye gidiyorduk. Şimdikiler ise İmam olmamakiçin İmam Hatip’e gidiyorlar. Aradaki fark bu. Biz Sandal Hocadan çok şeyöğrendik. Medrese eğitimi aldık. Ayrıca Medrese hocalarından da Arapça, Farsça,Fıkıh, Hadis ve Kerem dersleri olarak okurdum. Hocamın hizmetindebulunurdum.  Hocamızı hatırlamak vehatırlatmak için İmam Hatip’e Sandal Hocamızın adının verilmesi çok iyi olur.”

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17