SANKO'DAN ŞANLIURFA'DA HALKA AÇIK KONFERANS

SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. İsmail Temur, tüp bebek yöntemi için anne adayının yaşının ileri olmasının bir dezavantaj olduğunu söyledi.

SANKO'DAN ŞANLIURFA'DA HALKA AÇIK KONFERANS

Halka açık konferanslar kapsamında ŞanlıurfaBüyükşehir Belediyesi Eğitim ve Kültür Merkezi Şair Nabi Konferans Salonu’ndadüzenlenen “Tüp Bebekte Yeni Gelişmeler ve Devlet Katkısı” konusunu anlatanDoç. Dr. Temur, “Annenin yaşının 35 – 37’nin üzerinde olması yumurta kalitesi vesayısının azalmasına neden olacağından, az sayıda, kalitesiz yumurta eldeedilebilmektedir” dedi.

 

Doç. Dr. Temur, tüp bebek uygulamasının, kadındayumurta, erkekte sperm kullanılarak, laboratuvar ortamında birleştirme ile eldeedilen bebek hücrelerinin, kateter yardımıyla anne adayının rahmine transferiylegerçekleşen gebelik işlemi olduğuna vurgu yaptı.

 

İngiltere’de 1978 yılında, ilk tüp bebekyöntemiyle elde edilen gebeliğin, sağlıklı bir doğumla sonuçlandığını kaydedenDoç. Dr. Temur, 1993’te mikroenjeksiyon (yumurta içine sperm zerkedilmesi) yöntemikeşfinin ise ilk tüp bebekten günümüze kadarki en büyük yeniliklerden olduğunadikkat çekti.

 

Mikroenjeksiyon yönteminin, cerrahi spermelde edilmesi gereken, ağır ciddi erkek nedenli kısırlıkta, çok çok az sayıdakispermlerle döllenmeye imkân verdiğini anlatan Doç. Dr. Temur, bu yöntemininkeşfi ile döllenme ve gebelikte başarının daha yüksek oranda mümkün hale geldiğinianımsattı.

 

Kadınlara uygulanan yumurtlama tedavisikonusuna da değinen Doç. Dr. Temur, “Daha gelişmiş, ileri gen teknoloji ileüretilen ilaçlar ve başlandığı yıllarla kıyaslanmayacak kadar daha gelişmişolan IVF laboratuvar alet, kültür ve havalandırma-iklimlendirme koşulları yüzde20-25’lik gebelik oranlarının, günümüzde yüzde 40-50’lere kadar artırmaktadır” şeklindekonuştu.

 

Embriyoların laboratuvar ortamındageliştirilmesi, izlenmesi ve bunların kayıt altına alınabilmesinin önemli gelişmelerolduğunu vurgulayan Doç. Dr. Temur, şöyle devam etti:

 

“Daha önceleri embriyo oluşturulduğu dönemdetransferi, hemen yapılırken, embriyoların dondurulma ve çözülme yöntemindekideğişiklikler sonucu, bu hücrelerin zarar görmeden sağlıklı çözülebilmesi,dondurulmuş - çözülmüş embriyo kullanım oranlarını daha da arttırmaktadır.  

 

Genetik bilimindeki ilerlemelerle, embriyodagenetik analizler daha geniş çapta uygulanıp, total embriyo genetiği deçalışılabilir hale gelmiş durumdadır. Bunların sonucunda ise bazı hastalıklarda,sağlıklı bebeğe ulaşma imkânı da artmıştır.”

 

ANNE ADAYININ YAŞI VE BAŞARI ORANI

Tüp bebek, mikroenjeksiyon vs. gibi yardımcıüreme tekniklerinde başarı için anne adayının yaşının çok büyük önem taşıdığınıbelirten Doç. Dr. Temur, “Özellikle 35-37 yaş sonrasında, yumurta kalitesi ilesayısının azalmasına neden olacağından, az sayıda, kalitesiz yumurta eldeedilebilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere seslenenDoç. Dr. Temur, “Çiftler evliliklerinin ilk yılında ya da evlenmeyidüşündüklerinde üreme sağlığı açısından mutlaka değerlendirilmelidir. Üremepotansiyelinin tespiti sonrası, gerekli uygulamaların ne zaman yapılacağınakarar verilmelidir” uyarısında bulundu.

                 

Bölgenin ilk tüp bebek merkezinin SANKOÜniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 2001yılında hizmete sunulduğunun altını çizen Doç. Dr. Temur, sözlerini şöyletamamladı:

 

“Yeni gelişmeleri takip eden Tüp BebekMerkezimiz, son sistem cihazları, yetişmiş tecrübeli ekibi ile halkımıza hizmetsunmaya devam etmektedir. Uygulamalar sonucunda dünya ile yarışır gebelikoranları, Tüp Bebek Yönetmeliği’ne göre çiftlerin devlet yardımı ile tüp bebekyaptırabilmesi için gerekli prosedürleri kendi hastanesi bünyesinde gerçekleştirebilmektedir.Çiftlerin üç kez (resmi raporlu) tüp bebek uygulaması için uygulama raporu vede ilaç raporları düzenlenebilmektedir.”

               

Doç. Dr. Temur, sunumunun ardındankatılımcıların sorularını yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15