SANKO OKULLAR'INDA EĞİTİM ÇALIŞTAYI

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, ekonomide büyümenin yolunun eğitimden geçtiğini söyledi.

SANKO OKULLAR'INDA EĞİTİM ÇALIŞTAYI

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) tarafından, Sabancı Vakfı,İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve SANKO Okullarının desteğiyle Gaziantep’te uzman eğitimcilerin katılımı ile “Eğitimde İyi ÖrneklerKonferansı 40’ıncı Yerel Çalıştayı” düzenlendi.

SANKO Okulları Abdulkadir KonukoğluKültür ve Konferans Salonunda 600’ün üzerinde öğretmenin katılımı iledüzenlenen çalıştayın açılış panelinde konuşan Mete, Türkiye’nin büyük birdevlet olduğunu ve eğitim için plan programları bulunduğunu belirterek, “Ülkemizdeokullardaki eğitim arasındaki fark yüzde 50-60 seviyelerinde. Gelişmişülkelerde bu fark yüzde 10-15 düzeyinde. Hedefimiz bu farkı kapatmak” dedi.

Eğitimde fırsat eşitliğisağlamaya çalıştıklarını, ancak çocuklara ev ödevi verildiği an fırsateşitliğinin bitirilmiş olduğunu kaydeden Mete, “Farklı ortam ve çevrelerdengelen çocuklarımızdan aynı şeyi istiyor ve bekliyoruz. Millî EğitimBakanlığımız eğitimde iyi örnekler çalışmaları yapıyor. Bizle bildiğinisaklamayan paylaşan iş arkadaşları arıyoruz” diye konuştu.

 

EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLERİPAYLAŞMA GÜNÜ

Sanko Okulları GenelMüdürü Fırat Mümtaz Asyalı ise öğretmenliğin en kısa tabiriyle öğretme sanatıolarak tanımladığına vurgu yaptı.

 

“Öğretmenlik sadeceöğretme değil, öncelikle öğrenme ve ardından öğrencilerin öğrenmelerine eşliketme işidir” diyen Asyalı, şöyle devam etti:

 

“Milli Eğitim Bakanımızın2023 Vizyon Belgesinde eğitimi çift kanatlı bir kuşa benzeterek vurguladığıgibi, esasında bizler iki yönlü ulvi bir görevi yerine getiriyoruz. Bilgi vebilgiyi aktarma odaklı bir görevimiz var. Bu görev biraz daha teknik ve bilgiodaklı, ikincisi görevimiz ise daha önemli. Bizlere emanet edilen her biröğrencinin ruhuna ve kalbine dokunabilmek, onların derdini okuyabilmek,gelişimlerine eşlik etmektir.

 

Bugün, eğitimde iyi örnekleripaylaşma günü. Gaziantep’te eğitime gönül veren 600’ün üzerinde eğitimcitarafından 27 oturum düzenlenecek. Öğretmenler sınıf içinde uyguladıkları iyiörnekleri birbirlerine paylaşacaklar. Dinleme ve inceleme şansı bulacağımızuygulamaları sınıflarımıza ve öğrencilerimize yansıtmamızı temenni ediyorum. Gününsonunda, bu amaca ulaşacağımıza yürekten inanıyorum.”

 

Asyalı, “18 yıl önce ‘Gaziantep'tendünyaya açılan bir eğitim ekolü olma’ vizyonu ve ‘Yerel Değerler- EvrenselBilgi - Bütün İnsan’ felsefesiyle yola çıkan SANKO Okulları ve çalışanlarıadına, bugün gerçekleşecek öğrenme festivaline ev sahipliği etmekten duyduğumuzmutluluğu ayrıca vurgulamak isterim” diyerek, sözlerini tamamladı.

 

SANKO OKULLARI’NA ÖVGÜ

Eğitimde İyi Örnekler Konferansıhakkında katılımcılara bilgi veren ve ERG’nin çalışmalarını anlatan ERGDirektörü Batuhan Aydagül, Türkiye’deki bütün çocukların şanslı olabilmesiniistediğini belirtti.

 

Millî Eğitim Bakanlığı ve Sanko Okulları’nın eğitim içingüzel şeyler yaptığını anlatan Aydagül, “Çok memnun kaldık. Tüm Gaziantepliöğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Türkiye’de birden, ondan fazla çekimalanlarına ihtiyacımız var. Gaziantep bunu başarmış durumda. Okuyan tekrardan kentinedönüyor. Yerelde dayanışma bizim için çok önemli. Gaziantep bunu Sanko ilebaşarmış” ifadelerine yer verdi.

 

“Bütün çocuklar Sanko Okullar’ında okuyan çocuklar kadarşanslı olabilmeli” diyen Aydagül, “Sizlerden bir isteğimiz yok. Sizler isteyinbizler gelelim” çağrısını yaptı.

 

KİŞİLİĞİN GELİŞMESİ AİLE ORTAMINDA SAĞLANMALI

Eğitimpedia ve Likya Danışmanlığın kurucusu Ali Koç,babasından çok korktuğunu ve çocuğunun kendisinden korkmamasının “çocuğunasunulmuş en büyük konfor” olduğuna dikkat çekti.

 

Çocukların öğrenme ile ilgili sorumluluğunun okuldaolması gerektiğinin altını çizen Koç, “Kişiliğinin gelişmesi, aile ortamındasağlanmalı. Okul saatlerinin azaltılması taraftarıyım. Eğitimde başka ülkeleriörnek almamız yanlış. İskandinav ülkelerinde okul saatleri az, teneffüssaatleri daha fazladır” değerlendirmesinde bulundu. 

 

Dünya genelinde nüfusun önemli bölümünün kentlerdeyaşadığını anımsatan Koç, “Özel ve devlet okullarında aynı şekilde ‘çocuğuokulda daha fazla tutalım’ mantığı var. Çocuklarımızı içerde, kapalı yerde tutuyoruzve bizim dışımızda herkes kötü’ diye bakıyoruz, çocukları bu çerçeve içerisindeyetiştiriyoruz” saptamasını dile getirdi.

 

Toplumsal kutuplaşmanın arttığını, çocukların AVM’lere,okullara kapatıldığını ifade eden Koç, “Ama dışarıda parklar da var. Türkiye’deailelerin daha kalabalık oynayacağı yerler lazım. Belediyeler de Milli EğitimMüdürlüğü gibi davranıyor. Etüt merkezleri yapıyor. Çocuklarımızı hepkapatıyoruz” diye konuştu.

 

Ailelerin, 18 yaşına kadar sorumluluk vermediği çocuğuna,sorumluluk sahibi olsun diye direttiğini aktaran Koç, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Nasıl olacak bu iş? Çocuğumuzun düşmesi de, ağlaması da,üzülmesi de gerekiyor. Gelişmiş ülkelerde dedesi çiftçi olan toruncumhurbaşkanı olabiliyor. Bunu eğitimde eşit sunan ve davranan ülkelerbaşarabiliyor. Eğitimde fırsatları eşit sunmamız gerekiyor. Değişim istiyorsakçocuğumuza ve öğretmenlerimize inanacağız.”

 

ŞU ANKİ NESİL BOMBA GİBİ GELİYOR

İELEV Özel 125. Yıl İlkokul ve Ortaokul Müdürü BurcuAybat ise 18 yıldır eğitimin içerisinde olduğunu kaydederek, “Çocuklarımızıntörpülenmemeye ihtiyacı var. Merak duyguları törpülenmemeli. Bazençocuklarımızdan konu ile alakası olmayan sorular geliyor. Fen dersleriçocukların merak konusunu arttırıyor” dedi.

Bir gün gözlemci olarak fen dersinde olduğunu anlatanAybat, “İlgisiz bir soru geldi. Öğretmen şu an müfredatla ilgili değil sanateneffüste cevap vereyim demek zorunda kaldı. Ben de müdahale edemedim.Bizlerin bir saatimizi merak konusunda ders vermesi gerekiyor” şeklindekonuştu. 

 

Okulların artık başarı odaklı hareket ettiğini vurgulayanAybat, “Okullarda yalnızca bilginin değil becerinin de edinilmesi gerekiyor.Çocuklarımızın bilgi edinmesi iyi, ancak beceri ile de donatılmaları gerekiyor.Bu değeri, tutumu aşılamamız lazım” ifadelerine yer verdi.

 

Veliler ile kurdukları bağın başında, “paylaşmak, hatayapmaktan korkmamak ve öğrenmeye sahip çıkmanın” geldiğini bildiren Aybat,özetle şu bilgileri paylaştı:

 

“Bilgi ve beceriyi araç olarak görüyorum. Bütünokullarımızın ortak konusu bilginin yanında becerinin de artırılması olmalı.Çocuklarımıza becerilerini geliştirmeleri için fırsatlar ve araç- gereçvermemiz gerekiyor. Şu anki nesil bomba gibi geliyor. İki yıl önce kızımanaokulundayken, bütün organlarımızın ne işe yaradığını öğrenmiş. O kadartekrar ediyor ki, anlatamam. Bir gün kalbin kan pompaladığını öğrenmiş ancakkavrayamamış. ‘Anne pompa ne işe yarar’ diye sordu.  Ben de açtım youtubeden kan pompalamayıizlettim, konuyu kavradı ve anladı.

 

Çocukların konuyu anlaması müthiş bir şey. Çocuklardamerak ve soru sormalarına ket vurmamız lazım. Çocuğun aktif olması gerekiyor.Öğretmenin anlattığını çocuk önce özümsemesi lazım ki, soru sorabilsin. Bizbunları okullarımızda yapamıyoruz. Ev ödevi olarak veriyoruz. Öğretmen,anlattığını çocuğa ne kadarını anladığını yazdırması lazım. Soruyu ondan sonrasormalı ki, kaç tane parmak kalkıyor görebilsin.”

 

Sanko Okulları Danışma Kurulu Başkanı Jülide Konukoğlu ve Danışma KuruluÜyesi Zeynep Konukoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen panele, Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. GünerDağlı, Sanko Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın, Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü YasinTepe, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı da katıldı.

 

“Eğitimde İyi Örnekler Çalıştayı”açılış panelinin ardından çalıştaylar ile devam etti. “Yek Ahenk”, “Ezberi Bozmak: Kim Değil, Biz Yaptık", “Yatılı BölgeOkullarında Önleyici Rehberlik: Cinsel Şiddeti Konuşmak”,Okul Öncesinde Yaratıcı DüşünmeSürecine Renkli Bir Bakış (Mış Gibi)” , “Çocukların Yer Aldığı HaberlerÜzerinden Medya Okuryazarlığı”,Öğretmen Ağı Tanıtım, Geçen Zaman Oyunu”, “İTEC CYCLE 5; Funny English Web 2.0 Tools”,Atık Malzemelerden Probleme DayalıSTEM Uygulamaları”, “Düşünme Becerileri”,Yaratıcı Problem Çözme, Periyodik Cetveli Duyarak ve Dokunarak Öğrenmek”,Sosyal Beceri Eğitimi: KendineGüven, Paylaş”, “6 Adımda Sınıfınızı Teknolojiyle Dönüştürün”, “Eğitim İzlemeRaporu 2017-18”, “Parka Giden Yollar”, “Hulahop ile Takım Ruhu ve Mucize”, “ZNesli: Sürükle Bırak”, “Soru Tasarımcıları Yetiştiriyor Muyuz”, “Çizgi Film ileEtkili Öğretim”, “Oynayarak Matematik Öğreniyorum”, “Söyle Bakalım”, “BenBuradayım”, “Öğretmen Ağı Tanıtımı”,Sosyal Gazete”,Geleceğin Kodları Parmaklarımızın Ucunda İsimli Kodlama Çalışması” ve“Bilgi Temelli Hayat Problemi” konularında sözlü sunum ve atölye çalışmasıyapıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner34

banner37