SANKO SANAT GALERİSİ'NDE SERGİ

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Azerbaycanlı Ressam Prof. Dr. İlham Enveroğlu, Sanko Sanat Galerisi’nde “İçimdeki Bahar” temalı 22’inci kişisel resim sergisini açtı.

SANKO SANAT GALERİSİ'NDE SERGİ

Sergi açılışındakonuşan Prof. Dr. Enveroğlu, her sergisinin kendine has bir teması ve konseptiolduğunu belirterek, “Eserlerimi kendi yorumumla oluştururum. Bir objeyi önümealıp fotoğraf gibi çekmiyorum. Bu yorumları yaparken de farklı tekniklerkullanıyorum” dedi.

İnsanların normaldesanatsal malzeme olarak görmediği duvar kağıtları, kâğıt atıkları, dönüşümkağıtları ve benzer her türlü alternatif malzemeyi eserlerinde kullandığınıifade eden Prof. Dr. Enveroğlu, “Bunlar da farklı etkiler yaratıyor. Renk aynızamanda doku ve yüzeydeki farklı tekstürlerle birleşiyor. Bu da farklı bir algıoluşturuyor. Teknik bir kaygım yok. Çalışmalarımda kolaj, akrilik, sulu boya,yağlı boya gibi bir sürü teknikler kullanıyorum” diye konuştu.

“İçimdeki Bahar”adını verdiği eserlerinin, yaşantısı, sevinci, kederi ve hüznünün kareleriolduğunu vurgulayan Prof. Dr. Enveroğlu, şöyle devam etti:

“Temelde Türkkültür coğrafyasından esinlenerek ‘Gelenekten Çağdaşlığa’ diyebileceğimizkonular ve sembolleri çalışıyorum. Kendi köklerine yaslanan fakat çağımızınsanat anlayışları doğrultusunda yorum yapıyorum. Renk doku ahenk başlıca ilgialanımı oluşturuyor. Bu sergim Konya’da açtığım ‘Renksaz-Yolcu’ sergimin devamıniteliğindedir. Ressam doğayı taklitle başlayan yolculuğunu içsel bir yolculuğadönüştürmektedir.

Dıştan içe doğrubir yolculukta sanatçı dış dünyadan aldığı verileri içindeki ruhsal doğaylabütünleştirmelidir. Belki bir çiçek, kuş, manzara gibi görünüyorlar ama bunlarkendi içimdeki manzaralardır. Doğup büyüdüğüm Azerbaycan toprakları, Türk kültürününen eski kaynaklarına sahiptir. Halı-kilim ve minyatür sanatının en nadideörneklerini dünyaya bahşetmiş bu bölge ister istemez sanatçı olarak benietkilemiştir.”

 

AHENKZITLIKLARIN BİRLİĞİ DEMEKTİR 

Eserlerindesertlik ve yumuşaklık, eski ile yeni, kabalık ve zarafetin zıtlığını işlediğinianlatan Prof. Dr. Enveroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eski taşevlerin pencerelerine konan ömrü çok uzun olmayan çiçeklerle, yaşanmışlık veyaşlanmışlığın içinden filizlenen yenilik ve tazelik benim konseptimdir. Eskitaş dokusundaki matlığın, eskimiş renklerinin içerisinden canlı ve parlakçiçeklerin fışkırmasını görürsünüz. Burada konu ve içerikte de zıtlık varkenaynı zaman da renk ve biçim zıtlığı da söz konusudur. Yaratıcılığım da buzıtlıkların birlikteliklerini ve ahengini arıyorsun. Aslında felsefe olarak daahenk zıtlıkların birliği demektir.”

Sanko SanatGalerisi’nin 14 yıldır sanatçıların buluşma noktası olduğunu ve şimdiye kadar250’nin üzerinde sergi açıldığını anımsatan Sanko Sanat Galerisi Yürütme KuruluÜyesi Murat Köylüoğlu ise “Kültür ve sanat konusunda hızla yol aldık. RessamPof. Dr. İlham Enveroğlu’na, böylesine ilgi çekici resimler ürettiği içinteşekkür ederim. Değerli hocalarımızın sayesinde Türkiye genelinde önemibilinen bir galeri olduk ve bu anlamda çok mesafe kat ettik” ifadelerinikullandı.

Sergi açılışına,Sanatçının eşi ressam Zerrin Enveroğlu ve çocukları, Sanko Okulları GenelMüdürü Mümtaz Fırat Asyalı, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu, Sanko ParkAVM İşletme Müdürü Taner Neng, AVM yetkilileri, sanatçılar ve sanatseverlerkatıldı.

Konuşmalardansonra, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu, SANKO Holding tarafındanbastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ninbilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayınısanatçı Prof. Dr. İlham Enveroğlu’na takdim etti.

Prof. Dr. İlhamEnveroğlu’nun SANKO Sanat Galerisi’nde 30 eserinin yer aldığı sergisi, 29Kasım’a kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

 

İLHAM ENVEROĞLU

AzerbaycanAğcabedi’de 1970 yılında doğdu, 1989’da Azim Azim-zade Azerbaycan DevletRessamlık Mektebi’ni bitirdi. Doç. Dr. Hudu Memedov’un, 1987- 1988 yıllarındaTürk Sanatının Temel Prensiplerini araştıran seminerlerine katılan sanatçı,1995’te Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezunoldu.

Konya SelçukÜniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde 1998 yılında ÖğretimElemanı olarak göreve başlayan sanatçı, 2000’de Sosyal Bilimler Enstitüsü ResimEğitimi Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisansını tamamladı ve Güzel SanatlarFakültesine Öğretim Görevlisi olarak atandı.

Sosyal BilimlerEnstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı’nda 2005’te doktorasınıtamamlayarak Doktor unvanını kazanan sanatçı, 2006 yılında aynı bölümde Yrd.Doç. Dr., 2012’de Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı BölümüneDoçent olarak görev aldı. 2018 yılında da Selçuk Üniversitesi Güzel SanatlarFakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde Prof. kadrosuna atandı.

2007-2015yılları arasında Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri ÜrünleriTasarımı Bölüm Başkanlığı görevini yürüten sanatçı, 1992-2018 yılları arasındabirçok ülkede 20’ye yakın kişisel sergi açtı, 100’e yakın uluslararası resimsergisine katıldı.

2006 yılındanberi UNESCO Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Üyesi olan sanatçı, 2010’danbu yana Azerbaycan Ressamlar Birliği, 2015 yılından beri de GESAM Türkiye GüzelSanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği üyesidir. Birçok televizyon ve radyoprogramına katılan sanatçı, onlarca bilimsel ve kültürel makale yazmıştır.

Sanatçı, 2008yılında Kempinski Hotel-Bodrum’da düzenlenen “Kempinski Sanat Günleri”yarışmasında birincilik, 2010’da Macaristan-Vonyacvashegy şehirinde II.Balaton-Szalon Küçük Hacimli Çalışmalar Bienali Büyük, 2011 yılında iseMacaristan-Vonyarcvashegy “II. VoVa Mini Art Miniaturak Nemzetközi Biennaleja”Binealinde birincilik ödülü kazandı. 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2018, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15