SANKO SANAT GALERİSİNDE SERGİ

Ulusal ve uluslararası çok sayıda prestijli koleksiyonda eserleri bulunan ödüllü sanatçı Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Resim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Dalkıran 11’inci kişisel resim sergisini Sanko Sanat Galerisi’nde açtı.

SANKO SANAT GALERİSİNDE SERGİ

Sergide yer alanresimleri hakkında bilgi veren Dalkıran, eserlerinde, Türk kültürün özelliklemistik yöndeki felsefesinin, bu felsefenin şekillendiği Anadolu’nun saflığınıkoruyabilmiş köy ve kentlerinden çeşitli karelerle birleştirilerek özgün bakışaçısı ile saf biçimlere dönüştüğünü söyledi.

 

Dalkıran, sergisininilgi görmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Özellikle Türkkültürünün mitolojik yönü ile bana ait doğa gözlemlerine dayalı özgünyorumların çalışmalarımda adeta tutku derecesinde birbiri içerisine girdiğinigörürsünüz. Akademik ve sanatsal çalışmalarımla resim sanatına katkı sağlamayıamaçlıyorum” dedi.

 

Kullandığırenklerin saydam ve temiz, biçimlerin ise yumuşak, düzgün, uyumlu renk velekelerle oluşmasına özellikle çaba gösterdiğini anlatan Dalkıran, “Sanatsaletkinlikler, insanların özgürleşmesi ve doğaya hâkim olabilmesi, bireylerinruhsal gereksinimlerinin doyurulması, dengeli, çağdaş ve duyarlı bir toplum oluşturulmasıadına önemli bir faktördür” şeklinde konuştu.

 

ÖĞRENCİLİK HİÇBİTMİYOR

Tuval üzerindeakrilik boya tekniği ile yaptığı eserlerinde geleneksel Türk tasvir sanatıminyatürün renk ve çizgi esinleri ile ebru sanatının biçim esinlerini optiktenuzak bir yüzey duyarlığı ile çağdaş yorumlara taşıdığını vurgulayan Dalkıran,şöyle devam etti:

 

“Zengin Anadolukültür ve sanatının başat unsurlarından, mozaik ve vitray esinlerini deçalışmalarıma katarak, içinde yaşadığım coğrafyanın damıtılmış kültürelkodlarını yeni çözümlemelerle ortaya koyma çabası ile günümüz sanatliteratürüne katkı sunmayı amaçlıyorum. Ayrıca sempozyum, çalıştay ve benzeribilimsel ve sanatsal birçok etkinlikte, koordinatör, küratör, düzenleme kuruluüyeliği ve katılımcı gibi aktif görevlerle bu sorumluluğu yerine getirmeyeçalıştım.

 

Sanat birserüvendir. Her gün bir şeyler öğreniyorsunuz. Hayatta öğrencilik hiç bitmiyor.Tecrübe ve birikimleriniz bu öğrendiklerinizle birleşince doğal olarakeserleriniz de bir yenilenme ve dönüşüme giriyor. Resimlerimde değişim vedönüşüm bunun yansımasıdır. Tabi ki buradaki değişim köklü, üslup dışına çıkandeğişim değildir. Resim yapmak bir ifade biçimidir. Sanatçı resimleriylekendini ifade eder.

 

Resimlerimlekendimi ifade ediyorum. Yurtiçi ve yurtdışında birçok seçkin, özel ve resmikoleksiyonlarla müzelerde eserlerim bulunmaktadır. Konya’da atölyemde sanatçalışmalarımı sürdürüyorum. Sanko Sanat Galerisi Türkiye’de istikrarlı, planlıve projeli hatırı sayılır galerimizden birisidir. Ev sahipliklerinden dolayıteşekkür ederim.”

 

TÜRK SANATI EVRENSEL SANAT ARENASINDA ADINDAN SÖZETTİRİYOR

Özellikle batı ve diğer ulusların sanat anlayışlarınınnet bir kopyacılıkla, olduğu gibi Anadolu sanatına aktarılması anlayışına karşıolduğunu vurgulayan Dalkıran, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Söz konusu yaklaşım taklitçilikten öteye gidemez.Zaten geçmişe bakıldığında gitmediği de görülebilir. Küreselleşmenin ön planaçıktığı ve sanat erozyonunun had safhaya ulaştığı günümüzde dünya sanatlarınabilinçli bir seçkiyle yaklaşmalıyız. Sorunlarımıza kendi açımızdan bakaraksanatsal oluşumları biçimden çok daha ötede aramalıyız. Bu şekilde özgünlüğüyakalayabileceğimizi ve ulusal sanatımıza sahip çıkabileceğimizi unutmamalıyız.

 

Tarihten getirdiklerimiz ve içinde bulunduğumuzcoğrafyada sahip olduklarımız bizlere zengin bir birikim sağlamaktadır. Bubirikim ise ustaca değerlendirildiğinde bizlere biçimin ötesinde, özgün vemilli sanatın kapılarını sonuna kadar açacaktır. Bu kapılar açıldığında iseartık sanatın evrensel boyutu içerisinde kaybolup gitmenin önüne geçildiğigibi, evrensel sanatın içerisinde kimlikli bir yer edinmek de söz konusuolacaktır. Türk sanatı bugün için evrensel sanat arenasında adından söz ettirirdurumdadır. Bize düşen görev de bu durumu korumak ve daha ilerileretaşımaktır.”

 

“TÜRKİYEGENELİNDE BİLİNEN BİR GALERİYİZ”

Galerinin 14yıldır sanatçıların buluşma noktası olduğunu ve şimdiye kadar 250’nin üzerindesergi açıldığını anımsatan Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğluise Türkiye genelinde önemi bilinen bir galeri olduklarını ve bu anlamda çokmesafe kat ettiklerinin altını çizdi.

 

Sergi açılışına,sanatçının eşi Huriye Dalkıran, Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar FakültesiDekan Yardımcısı ve Resim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Elif Şener, KahramanmaraşSütçü İmam Üniversitesi Öğretim Elemanı Mehmet Aksoy, öğretim elemanları veöğrenciler, Sanko Park AVM yetkilileri, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

 

Konuşmalardansonra Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, GaziantepÜniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Gülfem KarslıgilMarakoğlu ile birlikte, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan“Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını, sanatçı AhmetDalkıran’a hediye etti.

 

Dalkıran’ın 32eserinin yer aldığı sergisi Sanko Sanat Galerisi’nde, 27 Aralık 2018 tarihinekadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

 

AHMET DALKIRAN

Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim FakültesiGüzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’ndan 2003 yılındabirincilikle mezun olan sanatçı, 2006 yılında aynı üniversitenin SosyalBilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans eğitimini, 2010 yılında ise EğitimBilimleri Enstitüsü’nde doktora eğitimini tamamladı.

 

SelçukÜniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde 2007 yılında öğretimgörevlisi, 2011’de yardımcı doçent, 2014 yılında doçent olan sanatçı, 2011-2014yılları arasında Resim Bölüm Başkan Yardımcılığını ve 2014-2017 yıllarıarasında Resim Bölüm Başkanlığını yürüttü.

 

Sanatçı, 2016yılında atandığı Dekan Yardımcılığı ve Rektör Sanat Danışmanlığı ile 2017yılında üstlendiği Resim Bölüm Başkanlığı görevleri yanında, akademik vesanatsal çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Onbir kişiselsergi açan ve ulusal/uluslararası çok sayıda karma/grup/projeli ve yarışmalısergi ile whorkshop ve çalıştaya katılan sanatçının ayrıca Erciyes ÜniversitesiResim Yarışması’nda Mansiyon (2005), Fırat Üniversitesi Resim Yarışması’ndaİkincilik (2009), I. Uluslararası VoVa-MiniArt Bienali’nde Üçüncülük (2009),II. Baloton Szalon Uluslararası Küçük Formatlı Eserler Bianali’nde Övgü (2010)ve II. Uluslararası VoVa-MiniArt Bienali’nde Birincilik (2011) ve Orontes II.Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali Resim Dalında Onur Ödülü (2017)bulunmaktadır.

 

Sanatçı BRHD–Birleşmiş Ressamlar veHeykeltıraşlar Derneği ve GESAM-Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri MeslekBirliği üyesidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15