Sapığı uzaklarda aramayın

Cinsel suçlar üzerine alanında çalışma yapan tek Uzman Sosyolog Şükrü Bilgiç uyardı: “Sapığı uzaklarda aramayın! O yakınlarda bir yerde.” Bilgiç ayrıca cinsel istismarın sebepleri ve koruma yöntemleri ile ilgili bililerde vererek çocuğu cinsel suçtan korumanın yolu sapığı tanımaktan değil, çocuğu tanımaktan geçeceğini söyledi.

Sapığı uzaklarda aramayın

Cinsel Suçlar üzerine alanında yaptığı çalışmalarlaTürkiye’de tek uzman Sosyolog olan Şükrü Bilgiç konu üzerine geniş biraraştırma yaparak kitap yazdı. Kitabında cinsel suçlarla ve istismarlarlailgili tüm konuları detayıyla ele alan Sosyolog Bilgiç cinsel istismarlarınsebeplerini ve koruma yöntemlerini Bugün Gazetesine anlattı. Cinsel istismarınher hangi bir suç olmadığını beraberinde iftira ve cinayetler barındıran,önceden tasarlanan büyük bir düzen olduğuna vurgu yapan Bilgiç; bu tür köklüsorunların doğru yöntemlerle de çözülebileceğini söyledi.

Son yıllarda artan cinsel suç oranının nedenleri arasındabirçok varsayım ileri sürüldüğünü hatırlatan Sosyolog Bilgiç tüm buvarsayımların tartışılmasından ziyaret asıl varsayımın ise bu suçlarıniyileştirilmesi ve topluma kazandırılması konusunda nasıl bir yol izleneceğiolması gerektiğini belirtti. 

Bilgiç; “İnsanlığın ortak tarihi tecrübesinden faydalanmadan,ani duygusal tepkilerle çıkarılacak yasaların getirdiği yeni cezaların telafisimümkün olmayabilir. Unutulmamalıdır ki cinsel suç herhangi bir suç değildir.Beraberinde yalan, iftira ve cinayetler barındıran ve önceden tasarlanan büyükdüzendir. “ dedi.

 

İçinde yaşadığımız modern çağda cinsellik, mahremiyetinikorumakla birlikte daha fazla tartışılmış ve görünürlük kazandığına dikkatçeken Sosyolog Şükrü Bilgiç şöyle konuştu; “Bununla birlikte mahalle baskısınedeniyle cinsel dürtünün toplumsal görünürlüğünü kontrol altına alırken,bireysel yaşantılarda bu kontrol devre dışı kalmıştır. Bu husus yasal olmasa dauygulamada bireysel özgürlükler kapsamına alınmıştır. Bunun en somutgöstergesi, basın, medya ve internetin de etkisi ile evlenme öncesi ilk cinseldeneyim yaşı hızla aşağıya çekilmiş ve nikâhsız birliktelikler çoğalmıştır.Buna bağlı olarak da sapkınlık çeşitleri her geçen gün artmıştır. Cinselsapkınlıklar her an birçok toplum kesimi tarafından yaşanır olmuştur. Cinselsapkınlıklara bağlı olarak birçok yeni fiziksel ve ruhsal hastalıklar türemeyebaşlamıştır.

Bir hastalık ve bağımlılık çeşidi olarak kabul görülmeye başlanancinsel sapkınlığı tedavi etmek için klinikler kurulmaya başlanmıştır. Kurulankliniklerin birçoğu sadece pozitivist anlayışla hareket ettiği için köklüçözümler üretilmekte yetersiz kalınmıştır.”

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17