SARAYALTI-KANLIDERE BAĞLANTI YOLU

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Ulaşım Planı kapsamında Kent Merkezi Trafik Sirkülasyon sistemi yeniden kuruluyor.

SARAYALTI-KANLIDERE BAĞLANTI  YOLU

Tek ulaşım arteri üzerine kurulu trafik düzeni, şehrintarihi çekirdeğini trafiğin düğüm noktası haline getirmekteyken yeni kurulanulaşım sistemi ile kent merkezine alternatif ulaşım kanalları planlanmış vehazırlanan ulaşım projeleri aşamalar halinde hayata geçirilmektedir.

Bu kapsamda kentin, Kentsel Sit Alanından geçmekte olanSarayaltı Caddesi'nin (Sarayaltı Cami- Kanlıdere Köprüsü- Boğazkesen Cami arası)daha etkin kullanımı önem arzetmektedir. 18 metre genişliğinde planlanan caddemevcut durumda 8 metre genişliğinde kullanılabilmektedir. Yapılan kamulaştırmaçalışmaları tamamlandığında Eski itfaiye Kavşağından Postaneye uzanan koridorda18 metre 2 gidiş 2 geliş yol standardı sağlanmış olacaktır.

Koruma Planı KapsamındaTarihi Kanlıdere Köprüsü'nünrestore edilerek yayalaştırılması öngörülmüş ve taşıt trafiğinin akacağı yenibir köprü planlanmıştır.

Şehrin kuzey-güney bağlantı akslarının oluşturulmasıkapsamında yapılan çalışma, sanayi istikametinden Kanlıdere ve Şekerdere veKuzey Çevre Ring Yolu yönüne geçişler için Trabzon Caddesi ve Azerbaycan Caddelerinealternatif oluşturmaktadır.

Sarayaltı Yolunun genişletilmesiyle birlikte Turizmgüzergahı da yeniden kurgulanmış, Şekerli Cami civarında oluşturulan TuristOtobüs Noktasıyla Şehrimize gelen misafirleri Tarihi dokunun odağındakarşılayacak bir düzenleme yapılmıştır. Şekerli Cami civarında şehirle buluşanturistler tarihi sokak dokusunu hissederek Demirciler çarşısından Kapalıçarşıya uzanan alternatif yaya gezi koridorlarıyla Kent meydanına ulaşabilecek veKıbrıs Meydanı ve Ulucami önünde bulunan Turist Otobüs Noktalarındanşehirdenayrılabileceklerdir.

Sarayaltı Caddesi genişletme çalışmaları Kentsel Sit AlanıKoruma Amaçlı İmar Planı kapsamında bir taraftan devam ederken, caddenindoğusunda yer alan Divanlı Caddesi'ni, Turan İlkokulu- Uyuzpınarı mevkiindenEski İtfaiye bölgesine bağlayan yolun kamulaştırma süreci tamamlanmıştır.Tarihidokuya özen göstererek alternatif ulaşım kanalları oluşturulmuş şehirmerkezinde odaklanan trafiğin dağılacağı kanallar açılmıştır.

Şehir merkezinin doğusunda,  gerek girift tarihi kent dokusu gerektopoğrafyanın eğimli yapısından kaynaklanan ulaşım zorlukları BüyükşehirBelediyesi'nin çalışmalarıyla bir bir aşılmaktadır.

 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlananUlaşım Planı kapsamında Kent Merkezi Trafik Sirkülasyon sistemi yenidenkuruluyor.

Tek ulaşım arteri üzerine kurulu trafik düzeni, şehrintarihi çekirdeğini trafiğin düğüm noktası haline getirmekteyken yeni kurulanulaşım sistemi ile kent merkezine alternatif ulaşım kanalları planlanmış vehazırlanan ulaşım projeleri aşamalar halinde hayata geçirilmektedir.

Bu kapsamda kentin, Kentsel Sit Alanından geçmekte olanSarayaltı Caddesi'nin (Sarayaltı Cami- Kanlıdere Köprüsü- Boğazkesen Camiarası) daha etkin kullanımı önem arzetmektedir.


Sarayaltı Caddesi genişletme çalışmaları Kentsel SitAlanı Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında bir taraftan devam ederken, caddenindoğusunda yer alan Divanlı Caddesi'ni, Turan İlkokulu- Uyuzpınarı mevkiindenEski İtfaiye bölgesine bağlayan yolun kamulaştırma süreci tamamlanmıştır.Tarihi dokuya özen göstererek alternatif ulaşım kanalları oluşturulmuş şehirmerkezinde odaklanan trafiğin dağılacağı kanallar açılmıştır.

Şehir merkezinin doğusunda,  gerek girift tarihi kent dokusu gerektopoğrafyanın eğimli yapısından kaynaklanan ulaşım zorlukları BüyükşehirBelediyesi'nin çalışmalarıyla bir bir aşılmaktadır.

Gedikkaya Mahallesi Nihat Bey Caddesi ile GedikkayaCaddesi’ni birbirine bağlayacak alternatif bağlantı yolu açma çalışmasıbaşlatıldı. Gedikkaya Mahallesi Gedikkaya Caddesi üzerinde bulunan 96 NoluSokak’ta mevcut imar yolunun devamında başlatılan çalışma ile birlikte 125 YılMesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bulunduğu 95 Nolu Sokak’a kadar olanalanda yol açma yapılacak. 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15