ŞEKER PANCARI KAR ALTINDA KALDI

Elbistan Ovası'nda çiftçilerin yüzlerce ton şeker pancarı kar altında kaldı.

ŞEKER PANCARI KAR ALTINDA KALDI

  Kahramanmaraş'ınElbistan ilçesinde düşen hava sıcaklıkları, kar yağışını da beraberindegetirdi. Önceki gün sabah saatlerinde başlayan kar, akşam saatlerine kadardevam etti. Sıcaklıklar ise eksi 8 dereceye kadar düştü. Kar yağışı nedeniyletarlalardaki pancarlar beyaz örtü altında kaldı. Ovadaki birçok tarlada karaltında kalan şeker pancarı sökülmeyi beklerken, sökülerek yol kenarlarınasilolanan pancarlar da fabrikaya taşınmayı bekliyor. Çiftçilerin tahminine göreElbistan Ovası'nda şeker fabrikasına teslim edilecek 100 bin ton pancar karaltında bulunuyor. Tarlada kalan pancarın makinelerle sökülemeyeceğini belirtençiftçiler, eksi 8 derece soğukta elle pancar sökmekle karşı karşıya kalacak.


  Çiftçiler,mağduriyetin en büyük sebebinin özel firmanın işlettiği şeker fabrikasındakialım politikasının yanlışlığı olduğunu söylediler. İlçeye bağlı AlembeyMahallesi’nde uzun yıllardır çiftçilikle uğraşan Adem Kancı, karın kendileriiçin çileye dönüştüğünü söyledi. Tahminen 200 ton pancarının kar altında kaldığınıanlatan Kancı, "Benim tahminim 200 ton pancar var. Bize bu çileyiçektirenler utansın. Bir haftalık programda bir tane randevum var ama benteslim edemem. Artık yılbaşını mı, Ocak ayını mı bulur bilemiyoruz. Şekerfirmasının ne zaman gönlü olursa o zaman alacak inşallah" diyerek fabrikayönetimine tepki gösterdi. Kancı, şöyle devam etti:

 "Pancarlarımız, emeklerimiz karın altında kaldı. Sularımız kurudu.Ne zorluklarla yetiştirdik bunu. Güzel de verim almıştık. Bizim elimizden gelenbir şey yok, imkanımız da yok. Bundan sorumlu olanları Allah’a havale ediyorum.Devletimize ve milletimize de karşı gelemiyoruz. Emeklerimiz yerlerde kaldı.Her yıl bu zamanlarda pancarımızı bitirir, tarlalarımızı sürer, sobamızı yakarevimizde otururduk. Tarlalarda halen pancar var. Biz, daha pancarı bitiripyerine buğday ekeceğiz. Bu şartlarda ekim de yapamayız. Tarlalarımız boş kalır.Makinelerimiz bu şekilde kaldı. Elbistan-Afşin genelinde tahmini 100 bin tonvar. Hepsi de karın altında. Çiftçiler mağdur ve perişan. Biz yetkililerdenyardım bekliyoruz. Bir römork pancarı yüklemeye 50 lira istiyorlar. Bu kardakışta traktörler nasıl trafiğe çıkacak. Allah, çiftçinin yardımcısıolsun."

 

  "Karınaltında bekliyoruz"

  "Allahsonumuzu hayır etsin" diyen Halil Çetin isimli çiftçi ise, "Bu senekikadar rezillik görmedim. Fabrikada hiç alım yok. 2 günden beri karın altındabekliyoruz. Hiçbir ağızdan da açıklama gelmiyor. Pancarlar da karın altında.Allah sonumuzu hayır eylesin. Bu zamanda pancarımız biterdi ama benim 350 tonpancarım karın altında bekliyor. Fabrikaya götürme imkanımız da çok zor.Traktörlerimiz çalışmıyor. Şeker fabrikasını alan firma bize hiç yardımcıolmuyor. 1 tek makine çalışıyor orada. Soğukta karın altında bekliyoruz. Bugidişle ocak ayına kadar da pancar çekeriz herhalde" ifadelerini kullandı.

  Tarlasınınkenarına silo ettiği şeker pancarını iş makinesi ile römorka yükleten DervişKılıç, Elbistan ve Afşin’deki çiftçilerin mağdur olduğunu söyleyerek,"Çiftçi, hiç kimsenin umurunda değil. Çiftçinin hazin sonu bu. Hiçbir şeyegüç yetmiyor. Anlatmaya gerek yok, işte görüyorsunuz çiftçinin halini.Elbistan’da, Afşin’de tüm bu çevre köylerimizdeki çiftçilerimizin başında burezillik. Herkes bu durumda, bütün çiftçilerimiz rezil. Malı çamurda kalmış,karda kalmış" diye konuştu. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15