SERACILIKTA, 3 YILDA 4'E KATLADIK!

Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, Kahramanmaraş’ta seracılık alanlarının 3 yılda 4’e katladığını söyledi.

SERACILIKTA, 3 YILDA 4'E KATLADIK!

Kahramanmaraş halinde satılan domateslerin büyük bir kısmınışehir seralarında üretilen domateslerin oluşturduğunu söyleyen Emiralioğlu,“Seracılığın yapılabilmesi için iklimin uygun olması gerekiyor. Kuzeyilçelerimizde bunu yapmak mümkün değil. Ağırlıklı olarak Türkoğlu bölgemizdeyapılıyor. Bu bölgelerde iyi tarım uygulaması yapan çiftçilerimize ise dekarbaşına destekler sağlanıyor” dedi.

“Serayaİlgi Her Geçen Gün Artıyor”

Kahramanmaraş’ta Akdeniz ikliminin görülmesiniçiftçilerin iyi bir şekilde değerlendirdiğini kaydeden İhsan Emiralioğlukonuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkoğlu ilçemizin Kadıoğlu çiftliği mahallesi vemerkez Erkenez Mahallesi civarında çiftçilerimiz yeni yeni seralar kurmayabaşladılar. Bu bölgemiz son derece önemli bir gelişmedir. Şehrimiz arasebzelerin ara sezonun yakalama imkanına sahip. Bizim seracılarımız bunun farkındalar, bunu iyi bir şekildedeğerlendiriyorlar.  Özellikle 3 yıldır,ciddi anlamda Kadıoğlu çiftliği mahallesinde seralarımız kuruldu.Bu bölgeleriçin ziraat mühendisleri görevlendirdik. Bunlar sürekli çiftçilerimizlebirlikte hareket ediyorlar. Sebzelerin hastalıklarıyla ilgili mücadele ve diğerkonulardaki ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Çiftçilerimizde bu konudan memnun Vekendi aralarında birlikte hareket etme kültürleri var.Buserayı yapan çiftçilergenellikle Antalya bölgesinde geçmişte seralarda işçi olarak çalışmış oradaseracılığı öğrenmişler ve tekrar kendi memleketlerine döndüklerinde bufaaliyetleri yapıyorlar. Geçmiş yıllara göre seraya ilgi arttı. Kahramanmaraşhalinde satılan domateslerin büyük bir kısmı şehrimiz seralarında üretilendomateslerdir.”

“ÇiftçilerAra Sezonu İyi Değerlendiriyor”

Seralarda ağırlıklı ürün olarak domates ’in ekildiğini veçiftçilerin dekar başına destek aldığını vurgulayan Emiralioğlu şunlarısöyledi: “Şuanda üretim için ara sezondayız. Bizim şehrimizde iki dönem seracılık gerçekleşiyor. Şubat ayında fidelerdikiliyor ve ilk hasatlar Nisan gibi başlıyor ve devam ediyor. Bunun bitimindeAğustos gibi tekrar ikinci ekim yapılıyor. Buda Aralık ayına kadar devamediyor. Aralık ve Ocak ayları seraların dinlenme aylarıdır. Bazı çiftçilerimizmarul gibi ıspanak gibi sebzeleri de yetiştiriyorlar. Ağırlıklı olarak Türkoğlubölgesinde yapılıyor. Seracılığın olması için iklimin uygun olması gerekiyor.Kuzey ilçelerimizde bunu yapmak mümkün değil. Bu bölgelerde iyi tarımuygulaması yapan çiftçilerimiz dekar başına destekler sağlanıyor.Çiftçilerimizin en çok memnun olduğu konu ziraat mühendisleri oluyor. Çiftçilerimizisorunlarına anında müdahale etme şansları oluyor. Hakim olarak domatesekiliyor. Önümüzde yıllarda seracılık katlanarak artacaktır. Bu konudaçiftçilerimiz yoğun ilgi gösteriyor. 3 yıldır sera alanı olarak 4’e katladık.Ve bu katlama önümüzdeki yıllarda devam edecek. Şehrimizin seracılığa uyun birilkimi var. Özellikle ilimizin Akdeniz iklimine sahip olmasını iyikullanıyoruz. Çiftçilerimizde bu konuyu yavaşyavaş keşfetmeye başladılar.”(ZEKİ DEMİR)

 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2017, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15