SES KISIKLIĞINA KARŞI 9 ETKİLİ ÖNERİ

Havaların buz kestiği bugünlerde bağışıklık sistemimizin zayıflaması ses sağlığımızı da yakından tehdit ediyor. Hele de sürekli konuşmak zorunda olanlar ya da yüksek sesle hitap etmesi gereken kişiler çok daha risk altında. Zira toplumumuzda basit ve geçici bir durum olarak görülen, ses kısıklığı kalıcı hasarlara zemin hazırlayabiliyor!

SES KISIKLIĞINA KARŞI 9 ETKİLİ ÖNERİ

Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.Dilaver Özturan, sinirli biçimde bağırmanın yanı sıra futbolda ani gol heyecanınında ses tellerinde kanamaya yol açabileceğini belirtirken, ses kısıklığına karşıbasit ama etkili 9 kuralı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

 

Boğazınızı temizlemeye çalışmayın

Sık sık boğaz temizleme hareketi yapmaktan ve sertöksürüklerden kaçının. Bunun yerine boğazınızda gıcık varsa su içerek ondankurtulmaya çalışın. Kuru, klimalı, tozlu ve dumanlı ortamlar ses tellerinezarar verdiğinden böyle ortamlarda kendinizi koruyup sıvı alımını artırın.

 

Bol su için

Sıvı tüketimi çok önemli. Gün boyu ortalama en az 6-8bardak su için. Çünkü sesin başlıca düşmanlarından biri yeterince su içmemek.Hava zaten soğuk diyerek su tüketmeyen kişilerin ses tellerinde oluşan kurulukses kısılmasına yol açıyor. Ses telleri nemli tutulduğunda ses daha sağlıklıoluyor. Ihlamur, zencefil, bal gibi bitki çayları aşırıya kaçılmadığı sürecefaydalı olabiliyor. Burada özellikle etken madde sıcak su ve buhar.

 

Bir anda soğuğa çıkmayın

Odanız aşırı sıcak olmamalı. Isıyı yaklaşık 25 derecedetutun. Kaloriferin üzerine su dolu bir kap koyarak ortamı danemlendirebilirsiniz. Isıtılmış ortamdan birdenbire soğuğa çıkmak yerine öncebulunduğunuz ortamın ısısını düşürün. Hava koşullarına uygun giyinin.

 

Sesinizi doğru kullanın

Sesinizin tonunu ayarlayarak ve aralıksız konuşmak yerineara ara durup nefes alarak, yani ses tellerinizi dinlendirerek konuşun.Bağırmak, yüksek sesle konuşmak ve ani çıkışlar yapmak ses tellerine zararverdiğinden bu davranışlardan kaçının. Stadyum ve düğün salonu gibi gürültülüyerlerde sesinizi zorlamayın.

 

Stresi kontrol altına almayı öğrenin

Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.Dilaver Özturan “Gergin ve öfkeli konuşma ses tellerinde ciddi hasar oluşturur.Sinirli biçimde bağırma ses tellerinde kanama sebebidir. Maç seyreden birininaniden gol diye yüksek sesle bağırması yine ses telinde kanama yapabilir. Öfkekontrolü ses sağlığı için önemlidir. Sesteki gerginliği azaltmak içinpsikolojik destek yararlıdır” diyor.

 

Beslenmenize dikkat edin

Sigara ve alkolden uzak durun. Çay, kahve, bitki çayları,süt ve süt ürünlerini aşırı tüketmeyin. Fast-food olarak da bilinen hazırgıdalar, çikolata, kızartmalar, turşu, ketçap, mayonez, hardal, aşırı baharatlıgıdalar, gazlı içecekler, hazır meyve suları gibi kendisi asitli olan veya asitartırıcı içeceklerden kaçının. Midenizi tıka basa doldurmayın. Yatmadan 2-3saat önce yemeyi kesin.

 

Uykunuza dikkat edin

Yapılan bilimsel çalışmalar, uykusuzluk ve yorgunluğun dases kısıklığına yol açtığını ortay koyuyor. Bu nedenle uyku düzeninize çokdikkat edin. Kaliteli uyumaya özen gösterin.

 

Bu hastalıklarınız varsa mutlaka tedavi olun

Reflü, alerji, sinüzit, farenjit ve tiroit gibihastalıklar da ses kısıklığına neden olabiliyor. O nedenle kronik hastalığınızolup olmadığını mutlaka öğrenin ve en kısa zamanda tedavi olun.

 

Kemerinizi fazla sıkmayın

Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.Dilaver Özturan, “Davranışsal değişiklikler yaparak ses hijyeninizisağlayabilirsiniz. Bu değişikliklerden biri de kıyafetleriniz. Örneğin,kemerinizi fazla sıkmayın. Karın içi basıncını artıracak davranışlardan uzakdurun. Belinizi sıkan kıyafetler giymeyin” diyor. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15